Jump to content
sergiu4995

Detectie si recunoastere faciala

Recommended Posts

Salutare, am facut ceva cu procesarea imaginilor in c# cu opencv ,pentru detectie folosesc niste xml-uri  pentru fata si ochi si pentru recunoastere PCA,momentan am reusit sa mearga detectia si recunoasterea,invatarea fac o captura care convertesc poza alb-negru,singura problema mare e lumina,o sa folosesc un timer in program,ca mi-a dat cineva o idee sa fac ca programul sa invete singur,pentru ca fata omului se schimba in timp,intrebarea me este ce idei mai aveti ca sa imbunatatesc programul ?si la cam ce poate fi de folos asemenea program? multumesc frumos :)

Are cineva o idee cum as putea rezolva cu lumina ? am probleme cu reflectia luminii si cu umbrele la detectare si nu prea gasesc solutii optime.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca inainte de invatare si testare,sa fac un fel de preprocesare teoretic cred ca ar merge,gen la PCA cand se calculeaza media pentru fiecare set de date dupa sa impartat de la deviatia standard,dar e greu.

 

M-am gandit cu ledurile,dar e o faza de exemplu lumina bate pe partea stanga a fetii si-mi creaza umbra ,aici nu e problema pentru fata,dar e problema pentru ochi imi face umbra si am facut asa pentru ""clipire"' cand sunt ochii deschisi imi detecteaza si cand sunt inchisi sunt recunocut 50% datorita celorlalte pcte de pe fata gen nas,obraj,frunte,gura care sunt luate

Edited by sergiu4995
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

@sergiu4995
 

https://github.com/kylemcdonald/FaceTracker

 

On 5/31/2018 at 11:03 AM, sergiu4995 said:

intrebarea me este ce idei mai aveti ca sa imbunatatesc programul ?

 

edit: poti incerca Face Substitution

Kyle McDonald

 

References:

 

 

 

Edited by OKQL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sergiu4995 said:

Multumesc OKOL :) o idee interesanta.

Ps: am rezolvat cu lumina ,acum e alta treaba recunoasterea faciala e mai ok,acum sa vad sa fac pentru inchiderea ochilor cu cascadele haar,daca nu las asa si ma uit la ce mi-a dat OKOL :)

1. Dacă e public proiectul, nu ezita să îl pui și pe git ceva. 
2. Sau cel puțin, de exemplu la problema cu lumina și alte probleme, ar fi ok să explici și cum ai rezolvat, poate chiar și cu niște snippet-uri de cod. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...