Jump to content
razvan5888

MINARE ETHEREUM

Recommended Posts

Salut! As dori sa incep sa minez Ethereum. Au aparut placile Antminer E3 batch 3 care au :  Power consumption 800W ;  Hashrate: 180MH/s.  As vrea sa achizitionez in jur de 12 placi deci investitia 10k $ si voi produce : 2,16 GH /s si 9600 power consumption. 
Ce parere aveti? Dupa calculele mele imi voi scoate investitia in 4 spre 5 luni daca va ramane la pretul actual de 600$ dar daca va urca inapoi la 1200 probabil voi recapata investitia in mai putin timp. 
Care sunt riscurile? Care are fii cel mai bad scenario si ce as putea face sa indrept? Mentionez ca stiu cate ceva de lumea crypto mai fac trading dar nu  prea m a interesat minningul.

Edited by razvan5888
Link to comment
Share on other sites

dificultatea creste mereu, deci cei 4-5 luni se vor transforma in 9-12 daca pretul ramane acelasi. un exemplu concret, eu in iunie 2017 cu 180 MH minam aproape 2 eth pe luna.

te cam risti cu bitmain pt ca sunt niste chinezi, practic cumperi niste cutii si daca se strica ramai cu ele.

 

Din cate vad pretul unui E3 este acum 1876 $ ( la lansare au fost 800 $ - aici se merita )

Daca vrei sa fi safe, alearga dupa 6 placi video si fa un rig ( probabil te duce prin 2200 $ ) asa stii ca ai garantie 2 ani si poti mina si altceva / vandut la gameri placile

etherul urmeaza sa treaca pe hybrid pos-pow si vor micsora rewardul pe block la 0,6 eth fata de 3 cat e acum.

 

ai venit cam tarziu si ti-as sugera sa cumperi monezile cu banii astia.

 

 

LE : vezi ca e o categorie de forum josde tot despre crypto

Edited by devilox
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns ! ant urile le iau cu 800.. M am uitat cam pe toate calculatoarele si mereu ies in profit in jur de 2700$ pe luna  la pretul si dificultatea de acum.. cat de mult poate sa creasca dificultatea si cat de putin pot face? 

Edited by razvan5888
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2018 at 11:51 PM, razvan5888 said:

Multumesc de raspuns ! ant urile le iau cu 800.. M am uitat cam pe toate calculatoarele si mereu ies in profit in jur de 2700$ pe luna  la pretul si dificultatea de acum.. cat de mult poate sa creasca dificultatea si cat de putin pot face? 

de unde le iei cu 800?

ideea e ca atunci cand se vor livra va creste dificultatea, daca acum faci 5 eth cu 2,16 ghz... in iulie-aug vei face maxim 3..dar daca le iei cu 800$ e ok

Edited by devilox
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...