Jump to content
cALcuLatoare

Stick USB - Write Protected

Recommended Posts

Recent am cumparat un stick USB 3.0 16GB de la addlink(firma) pentru a pune windows-ul pe el. Am inceput sa-mi fac stick-ul cu windows-ul (10 Pro de 64 biti), a inceput sa se incarce si am asteptat vreo 10-20 minute pana sa-mi dea o eroare (nu mai stiu ce eroare era). Am zis ca nu e mare lucru si am dat sa incerc sa-l descarc iar, dar software-ul de instalare al windows-ului nu-mi mai gasea stick-ul. L-am scos si l-am bagat inapoi si tot nu-l gasea. M-am dus in My Computer sa vad ce are si nu parea nimic suspect asa ca am incercat sa-l formatez. Cand sa dau Start la formatare mi-a aparut o eroare care spunea "The disk is write protected."Am cautat niste metode de rezolvare, dar niciuna n-a mers.

 

Am incercat metoda cu Registry Edit, pe cea cu CMD: diskpart>list disk>select disk 1>etc si nu mai stiu ce sa fac. Alte metode nu mai gasesc. Va rog, ajutati-ma.

Daca mai aveti nevoie de alte detalii spuneti-mi.

Link to comment
Share on other sites

Am patit la fel cu un stick care-l aveam de 3 luni, am bagat windows-ul pe el dupa aia a mai trecut o luna am zis sa bag ultima versiune, prin tool-ul celor de la Microsoft primeam eroare asa ca am zis sa-l formatez eu intai poate ajuta.. In schimb, am primit aceeasi eroare ca tine, nu am gasit nimic pe google care sa-mi fie folositor la repararea lui, pana la urma am luat unul de la Kingston si nu am nici o treaba cu el, functioneaza bine si il am deja de 5 luni aproape.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...