Jump to content
shinnok

Imagini de groaza pe pachetele de tigari

Recommended Posts

Avertismentele vizuale vor intra pe piata, in Romania, la 1 iulie. In Uniunea Europeana doar Belgia mai aplica aceeasi politica antifumat.

Romania este a doua tara din Uniunea Europeana care introduce avertismente vizuale pe pachetele de tigari. Reglementarea va intra in vigoare la 1 iulie si are o perioada de tranzitie de 12 luni, perioada in care vor fi comercializate, alaturi de pachetele de tigari cu pictograme, si pachetele fara avertismente produse pina la aceasta data. Incepind de marti, o selectie de 14 avertismente vizuale se vor gasi in mod obligatoriu pe pachetele de tigari. Aceste imagini trebuie sa acopere 40% din fata principala a pachetului de tigari. Legislatia romana stipuleaza ca aceste avertismente vizuale trebuie alternate in mod regulat, astfel incit toate cele 14 imagini agreate sa fie utilizate.

Avertismentele vizuale pe produsele din tutun au fost introduse pina in prezent in Australia, Belgia, Brazilia, Canada, India, Singapore, Thailanda, Uruguay, Venezuela si Noua Zeelanda. Canada a fost prima tara din lume care a introdus avertismentele vizuale pe produsele din tutun.

Intre motivele care justifica necesitatea informarii fumatorilor prin introducerea de imagini avertisment pe produsele din tutun se numara faptul ca atrag atentia, au caracter informativ adecvat, ofera o motivatie in plus pentru fumatorii care doresc sa renunte la fumat, sint mai putin atractive pentru tineri etc. In Romania, 33.000 de persoane mor, anual, din cauza bolilor provocate de fumat. Alte date statistice arata ca doar trei fumatori din 100 reusesc sa renunte singuri la fumat, in timp ce, daca apeleaza la ajutorul unui medic, procentul celor care reusesc este de 45 la suta.

sursa: http://www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/z_is/news/158929.html

PS: Eu sunt total impotriva acestui lucru...mi se pare o tampenie si rau pentru moralul/buna dispozitie a fumatorilor(chiar daca au ales sa fie fumatori).Este ca si cum ai incerca sa pui poze cu oameni hacuiti la bautura sau cu oameni sfartecati pe sosea din cauza bauturii sau a soferiei care la randul lor pot fi mortale atat pentru protagonisti cat si pentru cei din jur.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt toatal PRO acestei legi deoarece nimeni din familia mea nu fumeaza si doi sunt curios ce poze o sa puna creca o sa fie la moda sa colectiunezi poze si sa faca schimb .Asta o sa fie moda anului 2009. Dar voi a-ti vazut ca suntem pe 5 iulie si eu nu am vazut?

Link to comment
Share on other sites

Multi fumeaza , multi stiu riscurile , publicitatile astea sunt envain cum zice un francez adik degeaba , nu o sa le schimbe modul lor de gindire... si hai sa fim seriosi cum sa fie pe un pachet de tigari asa ceva , asta e un fel de manipulare ... intelegeti voi 8)

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei ce au greturi: pastrezi un pachet vechi de tigari si muti tigariile din pachetul nou in cel vechi.

Nu va afecta piata aceste poze in nici un caz. Nu ma voi lasa de fumat, pentru ca imi place chiar daca e daunator si costisitor.

Nu va apucati de fumat!*

*- exceptie : iarba

-Gonzalez

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...