Jump to content
Che

3D printing: Se poate asa ceva ?

Recommended Posts

Am niste intrebari in legatura cu imprimantele si cu scanerele astea 3D ca eu nu prea am inteles si, va rog, daca stiti, poate ma lamuriti si pe mine:

  1. Poti lua un obiect oarecare si sa-l bagi intr-un scanner 3D si iti iese la imprimanta acel obiect ?
  2. Poti crea si obiecte din metal sau doar din plastic din acela la rola ?
  3. In cazul in care se pot face si obiecte din metal, cu ce fel de metal functioneaza ?
  4. Trebuie sa ai doua imprimante diferite, una pentru metal si una pentru plastic sau merge una la toate ?
  5. Plasticul acela cu care functioneaza ele de obicei e un plastic moale care se deterioreaza ~rapid sau e plastic de calitate, rezistent ?
  6. Poti si picta un tablou de exemplu cu o imprimanta 3D ? Ma refer sa iasa ca si cum ar fi facut cu pensula in ulei, pe panza, nu ca si o imagine la o imprimanta obisnuita.
  7. Poti crea un obiect 3D la imprimanta si dupa o imagine/o poza a acelui obiect luata de pe net sau ce anume ar trebui facut ca sa poti face un obiect exact asa ca in imaginea respectiva ?
  8. Exista si imprimante 3D care sa iti scaneze sau sa iti sculpteze cu laser, in marmura de exemplu, si sa iti faca o sculptura ? Adica, stiti, ca in filme, bagi acolo un cub de marmura si cu niste fascicole laser incepe sa iti sculpteze ce vrei tu.

 

Multumesc mult pentru informatii !

 

 

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

@aelius Dar ar putea sa picteze in ulei in locul tau ? Sa zicem ca tu nu esti asa de talentat la pictura, nu ai mana buna, dar o masina ti-ar putea face o copie Picasso 1:1 daca ii dai fisierele care ii trebuie. Se poate face asa ceva ? Adica sa manuiasca ea, masina, pensula nu sa ti-l scoata la imprimanta, adica sa nu se poata face diferenta intre pictura facuta de masina si pictura facuta de un om. Se poate ?

Link to comment
Share on other sites

Din ce știu eu, sper sa nu zic prostii, majoritatea imprimantelor 3d sunt pe baza de anumite tipuri de plastic. 

Plasticul nu este "moale", este adus la o anumita temperatura la care "devine" moale, urmând sa se întărească. 

Ca să "topesti metal" ai nevoie de o temperatura mult mai mare, și de o răcire mult mai buna. 

Dacă scanezi un obiect cu un scanner 3d,da,poți face o copie, dar nu chiar 1:1.

La o imprimanta 3d "medie", dpdv al prețului se vor observa mici denivelări. 

Nu poți picta un tablou, din ce știu eu sunt pe baza de plastic, și nu se va compara deloc cu o "pictura în ulei". 

Pentru a realiza un obiect 3d,ai nevoie de "schema" obiectului, în 3d.Dexi dacă faci o poza nu rezolvi nimic. 

 

Sculptare in marmura... Poți cum a zis și aelius, jet de apa. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru fier, aluminiu etc sunt masini speciale de matritat, turnat etc, in video ai ceva asemanator. Am avut ocazia sa stau la munca dupa program din simpla curiozitate ca sa vad cum functioneaza un fel de CNC din 1998 "intelligence cutting knife", comenzi DOS, mi-a placut foarte mult, la cateva zile l-am ajutat pe colegu la reparati minore :D, este super tare sa lucrezi pe asa ceva, am vazut si alte masini super gen: gater industrial pentru trunchiuri de copac imense, masini cu disc diamantat, masina de taiat marmura cu lama asemanatoare cu joagarul, strung, masini de taiat fier etc. Prea belea frate.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...