Jump to content
Che

Monetizare pe youtube ?

Recommended Posts

Stiu ca youtube plateste mai prost creatorii de continut din Romania.

  1. Cum se decide asta ca nu stiu exact: daca faci videoclipuri in romana te plateste ca pentru Romania sau daca le faci in engleza te plateste ca fiind din USA si nu din Romania sau nu conteaza in ce limba le faci ei te baga la Romania fiindca locatia ta este din Romania ?
  2. Stiu ca Gaben era intrebat de mai multe ori despre monetizarea pe youtube si a zis in mai multe videoclipuri ca pe partea de Romania se plateste prost si nu se merita si de asta intreb, daca le facea in engleza era platit ca pentr USA sau tot ca pentru Romania fiindca locatia lui e in Romania ?
  3. Exista vreo metoda sa iti faci cont sa fie monetizat ca fiind din USA si nu din Romania ? Care ?/Cum anume ?  Daca da, tu atunci cand urci videoclipurile nu iti depisteaza ip-ul si vad ca esti din Romania si automat te baga la monetizare ca pentru Romania ?
  4. Daca se plateste in functie de limba in care faci videoclipurile si nu in functie de locatie, dcaa nu le faci in nici o limba, sa zicem doar interjectii, fara cuvinte intr-o limba anume, pe ce tara te monetizeaza ?
  5. Cum anume se plateste: sa zicem ca urci zece videoclipuri care fac intr-o luna X vizualizari fiecare. Te plateste la sfarsitul lunii. Ok. Tu, intre timp, urci altele, te plateste si pentru astea nou urcate sau si pentru alea de luna trecuta daca in continuare fac vizualizari si alea ?

 

Multumesc mult de tot !

Link to comment
Share on other sites

Daca ajungi sa fii monetizat.

Te plateste pt orice vizualizare ee reclama, nu conteaza cu cate luni in urma ai postat.

Te plateste in functie de tara in care e vazuta reclama si tipul de reclama. Daca ai vizualizari USA preturile reclamelor sunt la rata USA. Nu conteaza continutul, de unde uploadezi etc.

Unele tari ca franta, USA, Canada mai au avantaje cu "Sponsor Youtube", "Youtube Red" etc. Ca sa prinzi avantajele astea trebuie sa ai cont din tara respectiva si sa ai adresa postala/Carte de identitate de acolo.

 

In orice tara se plateste prost. Multe vizualizari sunt cu adblock. Nu e usor sa fii monetizat, se intampla sa fii demonetizat daca postezi chestii ciudate, inclusiv banat daca nu respecti copyright. Iti trebuie sute de mii de vizualizari ca sa faci ceva bani.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ultima data cand am auzit chestii legate de yt (asta fiind cu cateva luni in urma), am auzit ca plata se face gen pe pachet de 1.000 de viz., romania e cea mai slab platita la fel ca si tarile vecine. 1.000 viz. = 1$ si ceva, pe cand in SUA sunt perioade ale anului cand se plateste si cu 10 $ /1000 viz., plus ca se mai ia in calcul si timpul cat a fost vizionat clipul.

Quote

In orice tara se plateste prost.

Nu stiu de unde stii tu asta dar eu din cate stiu in mare parte toti din SUA care se ocupa cu yt sunt milionari.Toti ma refere la cei cunoscuti!

Link to comment
Share on other sites

1.000 viz. = 1$ Absolut fals ce spui tu acolo.

Tu realizezi ca daca era un dolar pe mia de vizualizari pff :)) toti youtuberi din Romania erau milionari.

Depinde de multe criteri,de rata de conversie,cat stau pe clip,tara,etc poti avea 200k de vizte si sa primesti 5 dolari. Sau poti avea 10k si sa primesti 100 de dolari, depinde foarte mult de conversia traficului, sunt multe aspecte de luat in calcul...

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, MazaBoY said:

1.000 viz. = 1$ Absolut fals ce spui tu acolo.

Tu realizezi ca daca era un dolar pe mia de vizualizari pff :)) toti youtuberi din Romania erau milionari.

Depinde de multe criteri,de rata de conversie,cat stau pe clip,tara,etc poti avea 200k de vizte si sa primesti 5 dolari. Sau poti avea 10k si sa primesti 100 de dolari, depinde foarte mult de conversia traficului, sunt multe aspecte de luat in calcul...

 

Nu te contrazic, nu ma ocup cu asta!Asa cum am mentionat, am auzit la un vlogger roman (BackPackYourLife, parca) ce povestea despre monetizarea yt.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...