Jump to content
tavi1985

Din experienta unui script kiddie

Recommended Posts

Salut rst, sunt nou pe aici. Mi-am facut cont pentru a vedea  si a  lua aminte  la programele si solutiile gasite   de  aceasta  comunitate.

Dar  sa ma prezint: ma cheama tavi , si am 32 de ani. Ca  experienta  in materie de programare am prea putina. Insa daca am vazut topicul cu sfaturile , atunci m-am gandit sa scriu cateva  chestii din experienta unui script kiddie pentru ca altceva  nu am fost niciodata.

Incepi undeva in jurul a 14 ani. Provii dintr-o familie mai mult destramata  decat  normala. Certuri , reprosuri , facturi, bani bla bla nu e cazul sa explic in  detaliu ce si cum ,cunoasteti genul. Pe langa stresul de acasa, la scoala ca si copil mai inteligent  esti marginalizat. Bagabontii se iau de tine, unii iti iau pachetul de mancare, altii te controleaza la buzunar, de  cateva ori te-au provocat  la bataie si tu speriat ti-ai luat-o desi poate  ca respectivii habarnau sa se bata in fapt. Fetele , nu prea te  baga in seama, oricum la tine in oraselul  de provincie umbla vorba ca mai toate vor protectie si bani. Ba unele mai si rad  de tine. Ca atare  esti cu moralul la pamant. Depresat, fricos, nu indraznesti macar  sa ridici 2 degete la  tabla sa te   afirmi de frica esecului. Esti coltul vesel al clasei sau chiar al scolii.

Cam asta  e tabloul ce  te   descrie. Insa ai o pasiune. Inteligenta. Fie ca e mate, fizica, sau info geek-ul din tine nu poate   sa stea locului. Si uite  asa incep problemele. Pentru ca la tine toate  depresiile si emotiile se combina cu nevoia de a arata   ca esti inteligent si ca esti bun. Spiritul tau haituit refuleaza.

Si uite asa ajungi sa devii "hacar". Ai auzit din filme sau de la cunoscuti care  se ocupa pe bune cu asa ceva. Te intriga. E exact domeniul in care ti-ai permite sa excelezi dar sa si te razbuni. Deja iti faci planuri in cap gen cum ar fi sa "spargi" situ lu cutare sau cutare institutie  ale unei mari puteri.  Desi tu nu faci diferenta intre virus si atac asupra unui site. Ba mai mult de frica iesitului la tabla , ajungi sa fugi la scoala de mate si info. Ca  esti depresat. Si alegi alte cai. Mai tarziu vei regreta.

Toate astea nu reprezinta de fapt decat drumul cel mai scurt catre  a ajunge la puscarie  si a intra  in probleme. Descarci ca prostul de pe net (pentru ca in anii 90,de care  vorbim , internetul nu e reglementat) tot felul de programe despre care habarn-ai ce fac   si cum functioneaza. Le testezi la intamplare. Ataci sala de net din apropiere. Si mai tarziu ataci cine stie ce institutie. Fara   protectii , folosind programe care  de unele singure nu  rezolva nimic si care  au buguri. Te  trezesti saltat de baietii veseli de pe la SRI sau mai stiu eu ce institutie. Maicata   iti da o tigaie in cap, te  trage de ureche si te  viziteaza plangand printre  gratiile inchisorii. Sau daca esti minor bagi consiliere  psihologica la greu. Ti  se dau pastile si tratamente. Oricum ineficiente. Trec anii si te   ratezi. In privinta scolii si mai ales a fetei aleia de care  vroiai si tu sa te   apropii. la final ajungi aproape un ratat.

Personal nu am ajuns pana acolo insa am inceput ca un script kiddie. Exact in situatia expusa. Depresiv (si acum iau tratamente) si cu pata pusa , m-am aruncat  spre ceva ce nu stiam. Am descarcat   ceva   programe. Noroc ca nu aveam bani de calculator asa ca n-am putut decat  sa descarc  la sala de jocuri si cum nu  puteam sa descarc  mai multe n-am intrat in belele prea mari. Dincolo de asta  m-am oprit la timp. Si cineva mai istet decat  mine care  se pricepea la treburi din astea mi-a spus ca ar fi cazul sa ma opresc pentru ca nu prea stiu ce fac. Si ca mai bine as face ceva pozitiv.

Acum nu ca vreau sa o dau in bla blauri cu pozitivitate  & etc insa daca nu stii ce faci  poate  ca asta e calea. Calmeaza-te. Si intelege  ca adevaratii hacheri nu mai au de mult ura marunta  pe sala de jocuri sau pe persoane private. Ci ei se ocupa fie cu hactivism, fie cu descoperirea unor secrete  mari , in orice caz ei lucreaza  pentru o lume mai libera si buna. Si ca in spatele a ceea ce fac  ei sta multa MUNCA. Citit , invatat, testat  programe si rastestat, cautat   de  buguri si erori. Iti trebuie timp  si experienta. Sa crezi tu ca poti sa gasesti asa one time bug/program cu care dai lovitura asupra intregului internet si gata....Esti naiv   daca   crezi asta. Sau visator. Oricum ai fi trebuie sa stii ca nu e ca in filme. Si ca , macar  asta sa intelegi, nu esti superman sa le faci si  stii pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu vorbeam despre voi. Vorbeam in principiu despre acei script kiddie care ajung din ce in ce mai jos pentru ca s-au bagat in ceva pe care nu il inteleg. Purtati doar de dorinta de razbunare si ura. 

Se vrea a fi un post , asa cu niscaiva sfaturi pentru cine vrea si el sa incerce sa fie "hacar". Spre binele lor mai bine ar sta cuminti. Nu ca plang de mila lor dar  am zis na, hai sa imi rup un  10 minute sa le scriu un sfat. Daca pricep bine, daca nu, eu nu sunt bona nimanui, eu doar incerc sa pricep ceea ce se scrie pe acest site. Si asta e doar un topic de sfaturi nimic mai mult.

Edited by tavi1985
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu dc cand citesc simt o senzatie asa de minciuna :)) Te pricepi cat de cat la povestit dar ai dat-o mult in filme.Eu am fost genul ala de tip rau si in generala si in liceu si nu am mancat pachetul la nimeni si nici nu le am luat banii din buzunar :)) de batut ii mai bateam si ii pacaleam cu telefoane si alte chestii.

Link to comment
Share on other sites

Asta e, tu ai fost mai  stapan pe tine si mai sigur. Si te-ai integrat in za dark side mai bine. Eu vorbesc mai mult , dupa cum ti-ai dat seama, de script kiddie care nu stiu ce vor , sunt frustrati si usor de impresionat, dar evident fara cine stie ce curaj. Pentru ei mai bine ar fi sa stea acasa. Pentru aia care sunt stapani pe sine si fac fata stresului sa fie chiar si  participanti in vreun grup din asta de hacktivisti la nivel international , cu serviciile pe cap si alte chestii...well, n-am ce sa zic, stiu ei si singuri ce au de facut.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tavi1985 said:

Nici nu vorbeam despre voi. Vorbeam in principiu despre acei script kiddie care ajung din ce in ce mai jos pentru ca s-au bagat in ceva pe care nu il inteleg. Purtati doar de dorinta de razbunare si ura. 

Se vrea a fi un post , asa cu niscaiva sfaturi pentru cine vrea si el sa incerce sa fie "hacar". Spre binele lor mai bine ar sta cuminti. Nu ca plang de mila lor dar  am zis na, hai sa imi rup un  10 minute sa le scriu un sfat. Daca pricep bine, daca nu, eu nu sunt bona nimanui, eu doar incerc sa pricep ceea ce se scrie pe acest site. Si asta e doar un topic de sfaturi nimic mai mult.


Pardon me, but you're mistaking us for people who give a fuck!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, QuoVadis said:


Pardon me, but you're mistaking us for people who give a fuck!

Evident, daca nu  te supara topicul meu, care se adreseaza celor care sunt prea naivi, poti sa ma ignori ca nu caut atentie sau ceva.  Si daca nu supara topicul meu poate fi lasat just in case vreun pierdut in spatiu se inscrie pe aici. Daca nu, se poate sterge, personal mi-am expus parerea asupra problemelor si nimic mai mult. Oricum intentionez sa il las  asa ca sfat iar cine ia aminte  bine cine nu, oricum eu o sa trec la privit pe aici pe topicuri si la luat aminte la programe, nu stau sa fac babysitting

Edited by tavi1985
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gaddafi said:

Mersi de sfaturi , sunt deja pe tratamente de ceva si timp si iau acum lucrurile mai in serios. Nu 100% inca dar sunt pe calea cea buna.  Oricum topicul nu e despre mine. Am precizat ca eu era sa o apuc pe calea asta dar m-a oprit cineva la timp. Altfel cine stie cum ajungeam. Si asa chiar bine n-am ajuns. Dar ma rog, enough despre mine ca si asa lumea e plictisita. Topicul e destinat celor naivi si daca se vrea a ramane ca exemplu bine, daca nu , se poate sterge ca mi-e totuna.

Link to comment
Share on other sites

Imi amintesc pentru ca intamplator un cretin o asculta pe la o sala de net acum multi multi ani si tin minte ca era sa ma bufneasca rasul cand am auzit-o, pentru ca pe atunci desi eu nu stiam vreun limbaj de programare aveam cunostiinta faptului ca  mirc-ul era doar un soft printre multe altele si a fi hacker nu  se rezuma numai la asta. Cel putin in  mintea unora poate se rezuma. Dar ma rog , eu nu postez cu ura pe script kiddie si nici cu superioritate fata de ei. Toti am fost novici candva in orice domeniu si am invatat de la altii, nu e nevoie sa devenim aroganti. Acuma ca script  kiddie-ul face prostia sa ajunga usor pe mana politiei...mai mult de un sfat scris pe internet n-am ce sa ii fac. Si-o face cu mana lui. 

Edited by tavi1985
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tavi1985 said:

Imi amintesc pentru ca intamplator un cretin o asculta pe la o sala de net acum multi multi ani si tin minte ca era sa ma bufneasca rasul cand am auzit-o, pentru ca pe atunci desi eu nu stiam vreun limbaj de programare aveam cunostiinta faptului ca  mirc-ul era doar un soft printre multe altele si a fi hacker nu  se rezuma numai la asta. Cel putin in  mintea unora poate se rezuma. Dar ma rog , eu nu postez cu ura pe script kiddie si nici cu superioritate fata de ei. Toti am fost novici candva in orice domeniu si am invatat de la altii, nu e nevoie sa devenim aroganti. Acuma ca script  kiddie-ul face prostia sa ajunga usor pe mana politiei...mai mult d eun s fat scris pe internet n-am ce sa ii fac. Si-o face cu mana lui. 

Deci a venit ala cu cyborgi

Ai venit tu cu skiddie

 

Ce urmeaza? 

Edited by ImiDucCuMandrieSteagul
Link to comment
Share on other sites

Care razboi bre? Sunt un script kiddie , sau mai bine zis am fost, dar crezi ca imi plac manelele? Daca n-ai observat eu nu scriu cu "b0$$", "smeker" , "tz" etc etc...si nici nu ma afisez. Da recunosc acum multi multi ani poate eram atras de chestii din astea. Dar anii au trecut si treci singur la alt nivel, intelegi altfel lucrurile. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...