Jump to content
thorvenger

Estimare valoare vanzare site

Recommended Posts

Mi s-a cerut parerea si ajutorul pentru vanzarea unui magazin online (oarecum tip emag) si n-am stiut ce sa zic, dar prima mea impresie a fost ca pretul cerut este cam mare:

https://www.piataafacerilor.ro/afaceri/vand-magazin-online-tip-marketplace

 

Numele site-lui il pot oferi numai pe privat, la cerere.

 

Intrebarea mea este: cand esti intreprinzator si vrei sa te apuci de comert online, dropshipping, agregator de magazine, e mai simplu si mai ieftin sa le iei de la zero cu nume de domeniu nou, design site, hosting etc. sau merita sa preiei un site gata facut cu ani in urma?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:)))))))))))))))

 

DESCRIEREA PUNCTULUI DE LUCRU

Afacerea este functionala. Are o baza de date de clienti.

Afacerea se poate mari daca va fi promovata online prin google sau facebook.

Pretul este negociabil. Nu se vinde firma, doar site-ul. Are SEO integrat.

 

DETALII DESPRE TRANZACTIA DORITA

Se vinde numai site-ul, pagina facebook, baza de date. Nu se vinde firma. Pretul nu este negociabil. Se ofera asistenta 30 zile.

 

Clientii nu sunt cu "subscription" sa plateasca servicii ceva la tine. Ei cumpara acum si poate mai cumpara peste 2 ani ceva. Deci practic se vinde o saracie de magento, castiva natarai pusi in baza de date si cam atat. 

 

Quote

Profit:  9.000 EUR

Vechimea afacerii - ani: 5

Deci in 5 ani au obtinut un profit de 9000 si vor 15.000 pe site. Hai ca e buna.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Profitul si cifra de afaceri sunt anuale deobicei.... nu pe 5 ani...  Profit de 9000 Euro/an este ceva, dar trebuie vazut ce si cum... Din profit, practic achizitia siteului s-ar amortiza intr-o perioada de sub 2 ani. Nu se poate spune ca oferta e imbatabila. Trebuiesc verificate informatiile.

Oricum, o afacere in functiune e clar mai buna decat un business nou Start-up. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, robiz said:

Profitul si cifra de afaceri sunt anuale deobicei.... nu pe 5 ani...  Profit de 9000 Euro/an este ceva, dar trebuie vazut ce si cum... Din profit, practic achizitia siteului s-ar amortiza intr-o perioada de sub 2 ani. Nu se poate spune ca oferta e imbatabila. Trebuiesc verificate informatiile.

Oricum, o afacere in functiune e clar mai buna decat un business nou Start-up. 

Tu crezi ca reusesti sa vinzi aici petarda ta de site. Eu banuiesc ca e al tau, primul post si direct aici ai aterizat :)))))

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9000 de euro profit anual e bun numai daca e vorba despre un aprozar. O firma serioasa nu se poate sustine si sa sustina angajati daca se ia in calcul expansiunea acesteia. Sa fim seriosi.

Link to comment
Share on other sites

Siteul de vanzare nu este al meu. Mi-am spus doar punctul de vedere. Am vrut doar sa arat ca exista si alte ratiuni si uneori informatii inexacte sau incorecte pot duce la afirmatii gresite. 

Cu 15.000 euro investitie .... cate afaceri cu profit mai mare decat al unui "aprozar" gasesti (9.000 Euro)?  ☺️  Recuperarea (teoretica) a investitiei este 1,6 ani.

Exista businessuri cu cifra de afaceri de milioane de euro pe pierdere fiscala...

Profitul de 9000 euro ar trebui sa fie in mod normal rezultalul: Venituri - toate Cheltuielile. Ar trebui sa includa inclusiv cheltuielile de personal. Informatia trebuie verificata insa... Eu nu o cunosc.  Totusi, ca amortizare a investitiei intiale (achizitia) ar putea sa fie ceva interesant pentru cei pasionati de asa ceva. Unii mai pot sa vada si in perspectiva, sa dezvolte ceea ce exista sau sa combine cu ceea ce detine... sau ...  daca vrei sa faci asa ceva de la ZERO poate e mai indicat sa cumperi ceva care functioneaza si aduce profit. Asta... nu inainte de a verifica informatiile...

Fiecare are dreptul sa judece si sa actioneze cum doreste.

Sunt interesat sa discut in principiu despre evaluarea unui astfel de business si din acest motiv am intrat aici.

Detineti cumva adevarul absolut? Va deranjez cumva?

Poate imi pierd timpul pe aici ... Am riscat si treaba asta.

Repet: Nu este siteul meu si nu am nici o "amicitie" cu vanzatorul! 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine vezi bilantul contabil si contabilitatea, ca nu ai cum sa stii ce/cat s-a investit si de unde a scos "profitul" ala ....

 

Pentru 5 ani si cifra de afaceri 90.000 euro (adica pana in 2000 euro/luna), e cam greu sa ai profit apetisant si angajati :) ca sa nu zic de cheltuieli adiacente.

 

9000euro profit pe 5 ani = 150euro/luna :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...