Jump to content

Recommended Posts

   Salut!

   Sunt un mandru absolvent al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti. Dupa diverse internshipuri in drept si dupa o actuala, aparent, viitoare fosta cariera de jurist la o multinationala, m-a lovit crudul adevar: nu as profesa in domeniu pe termen mediu-lung.

   Nu o sa o lungesc cu textul ala clasic cu pasiunea de mic, pentru ca, in fapt, daca era cu adevarat, ajungeam sa profesez deja in domeniul IT si nu sa frec clauze contractuale.

   Pe scurt, am terminat mate-info, in liceu am facut, pe latura de TIC, ceva html si javascript, evident, la nivel de amiba sclerozata, iar, la info, pseudocod, c++ si, surprinzator, SQL (unde am fost redus si nu am vrut sa iau certificat ORACLE). Problema e ca pe atunci nu urmaream sa fac un viitor din asa ceva si am invatat mecanic algoritmii. Pot da vina si pe profesori, pentru ca nu aveau vreo retinere ca noi sa fim niste imbecili care memoreaza secvente din alte probleme si incearca sa le aplice la una noua. Concluzionand, mi-am batut joc de ce puteam invata pe bune (degeaba aveam notiuni, daca nu eram in stare sa le aplic).

   De cand m-a lovit realitatea, am inceput sa intreprind demersuri in sensul de a deslusi tainele programarii (stiu, ma refer in sens larg). Am cumparat cursurile unui anume Stefan Mischook (Killer Websites) de Web Dev. L-am descoperit pe YT si mi-a placut stilul in care abordeaza anumite subiecte. Cursurile presupun notiuni elementare de HTML, CSS, Javascript, PHP, SQL si inca ceva. Momentan mai am un capitol si termin modulul de HTML (cursurile nu sunt tocmai scurte, dar timpul liber este). Pot spune ca m-a luminat fata de cum eram cand am facut cursurile pe Codecademy, nu sunt in masura sa ma evaluez.

   Nu stiu ce mi-ar placea sa fac mai exact (dev sau engineering). PS: Nu cred ca mi-ar placea sa lucrez pe parte de front-end, pentru ca nu sunt pasionat de grafica, dar vazand si facand. Macar sa am ocazia sa vad.

   Stiu ca v-am plictisit, dar a sosit momentul sa intreb: Ce imi recomandati sa fac?

   Sa fac o facultate de profil, parca nu as vrea sa pierd un an ca sa ma pregatesc pentru admitere, ca apoi sa fac inca 3-4 ani de facultate, mai ales ca acum impozitarea este scutita doar daca am diploma de licenta, nu doar in domeniul IT. Ca sa scutesc un an din cei 4-5 care ar fi in acest caz, ar trebui sa ma duc la o facultate privata de info sau la Informatica Economica la ASE.
   Ma intereseaza sa invat sa gandesc. M-am saturat sa invat concepte si sa ma uit ca un dobitoc la ele. Asta este motivul pentru care luam o noua facultate in considerare. In schimb, sunt autodidact, dar imi place sa imi fie verificate cunostintele ca sa stiu daca sunt pe drumul cel bun.
   Sa ma duc la cursuri organizate de diverse firme? Am prieteni care au facut java pe la Telacademy si unii au reusit sa prinda un loc intr-o firma mica ca sa ii invete.
   Sunt dispus sa nu primesc niciun ban, dar macar sa invat ceva la o firma cat de mica, un internship, ceva, orice, doar ca, in cazul internshipului, nu te ia nimeni daca nu ai facultate in domeniu, din cate am inteles.
   In rest, m-am tot jucat pe Codecademy si Solo Learn, citesc cat pot sa inteleg de pe forumuri, ma uit pe Youtube, dar nu am nicio schema pe care sa o pot urma.

   PPS: Momentan lucrez aproximativ 10 ore pe zi si cam tot atat era programul meu de studiu in facultate. Nu am nicio problema cu intepenitul la birou (+multe multe ore de WoW, in tinerete)
   PPPS: Am 23 de ani.
   PPPPS: Nu exclud nici ideea de Sys Admin, dar acolo, din cate am inteles, e alta mancare de peste.

Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea:

engineering e alta treaba. Trebuie sa cunosti binisor domeniul si sa te duca mintea. Fara experienta ca dev e cam greu sa fii un inginer bun.

 

Ca dev cel mai important skill e sa cunosti limbajul de programare. Algoritmii se cam duc pe pl daca inveti in schimb STL sau Java Collections. Ca sa devii dev nu-ti trebuie multa facultate dar se asteapta de la tine sa poti programa mai orice. (si daca se poate sa scrii cod calumea). Daca vrei sa mergi pe ramura asta exerseaza cat de mult poti si incearca sa programezi chestii pt un portofoliu.

 

Front end are limita de intrare mai mica. Nu ai mult de invatat dar iti trebuie si un simt artistic. Trebuie sa te pricepi la "ce vrea utilizatorul" "ce arata bine". Sa cunosti tot felul de smecherii in HTML CSS NetBeans JS e un mare plus.

 

Sys admin e alta treaba. Iti trebuie un skillset diferit. Trebuie sa ai cunostinte Unix shell, retelistica, sisteme de operare, configurari si mentenanta.

Daca vrei asa ceva trebuie sa devii familiar cu Unix si cum se fac instalari si configurari.

 

PS: In teorie nu iti trebuie musai facultate dar o diploma e utila.

 

PSS: Daca tot ai licenta in drept, de ce sa nu faci ceva tot legat de drept.

Consultanta legala asupra programelor.

Scrii termeni si conditii.

Consultanta pt firme de securitate.

Ceva financiar + legal.

Plm. Ceva unde iti poti folosi si dreptul. Faci si tu un ban in plus.

Decat sa faci un curs de programare si sa lucrezi ca junior dev tot restul vietii, ca nu ai facultate.

 

 

Edited by yoyois
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt total de acord cu ce au zis ceilalți, pentru sysadmin îți trebuie multe certificări, să te pricepi foarte bine la rețelistică, sisteme de operare Unix, foarte multe lucruri.

 

Să fii developer, fără o diplomă nu prea te iau în serios HR oricât de bun ai fi, o să îți fie foarte greu, pentru că individa aia care cel mai probabil și-a obținut locul de muncă prin penis nu are habar de așa ceva, ea doar știe că tu trebuie să ai niște diplome ca să poți fi considerat "serios".

 

Drept informatic e ceva super, sunt multe companii mici/medii/mari care au nevoie să fie acoperite în lumea asta plină de patents și copyrights și tot felul de nenorociri de genul, posibilități sunt multe.

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Eu ajunsesem anul 2 la contabilitate (si informatica de gestiune). Nu prea se facea info afara de foxpro.

Mi-am dat seama ca e de cacat, mi-am bagat pula, m-am angajat si in final am terminat cibernetica(info ec).

Acum sunt programator.

Dc iti doresti sa stii ca la 23 de ani esti tanar.

La master aveam colegi si de 47.

Bafta!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, aismen said:

Drept informatic e ceva super, sunt multe companii mici/medii/mari care au nevoie să fie acoperite în lumea asta plină de patents și copyrights și tot felul de nenorociri de genul, posibilități sunt multe.

La firmele la care am lucrat (in principiu mici 5-12 oameni) nu am vazut pe nimeni care sa faca asa ceva.

La firmele mari vin baietii destepti care lucreaza de exemplu la kpmg, deloitte, e&y, pwc sa ia caimacul si internii sa faca treaba.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, gigiRoman said:

La firmele la care am lucrat (in principiu mici 5-12 oameni) nu am vazut pe nimeni care sa faca asa ceva.

La firmele mari vin baietii destepti care lucreaza de exemplu la kpmg, deloitte, e&y, pwc sa ia caimacul si internii sa faca treaba.

 

Bănuiesc că cel puțin la străini se ține cont de treaba asta, chiar și la noi cred că există posibilități de a lucra cu așa ceva, cum ziceai și tu, cred că la firmele pe care le-ai menționat există astfel de poziții.

 

De exemplu în state se pune accent pe terms and conditions, copyrights, patent infringement, că e o țară foarte politically correct. La polul opus e China, vezi câte clone de smartphones populare se fac.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, gigiRoman said:

La firmele la care am lucrat (in principiu mici 5-12 oameni) nu am vazut pe nimeni care sa faca asa ceva.

La firmele mari vin baietii destepti care lucreaza de exemplu la kpmg, deloitte, e&y, pwc sa ia caimacul si internii sa faca treaba.

Kpmg si restul sunt alta treaba.

Din ce am vazut eu dreptul informatic e cautat pentru:

1. Termeni si conditii (protectia datelor cu caracter personal) e si noua lege. Firmele mai destepte isi cauta un consultant care stie ce e aia info.

 

2. Contracte si software requirement. Firmele mai avansate cauta sprijin legal cand fac contractele cu clientii.

Toata treaba de inginerie (validare si verificare) dpdv. legal.

 

E adevarat ca nu toti prostii cauta asa ceva. Dar eu am vazut niste posturi de genul in mediul bancar. (nu in romania)

Link to comment
Share on other sites

In cazul in care sa zicem ca te atrage partea de programare de ce nu faci un master in informatica ?

Ai la dispozitie aproape 1 an sa te hotarasti la ce master vrei sa dai admiterea, sa afli ce tehnologii se fac si mai ai apoi sa le aprofundezi macar la nivel basic pentru a putea tine pasul cu colegii care au terminat mate-info, info eco ...

 

Si totusi, de ce ai vrea sa devii dev ? E clar ca nu e pasiune, chiar tu ai spus-o ... intereseaza-te ce face un dev intr-o zi de munca si dupa gandeste-te daca ai putea sa faci acelasi lucru, nu de alta dar sa nu faci alta greseala.

 

Parerea mea e ca renunti cam usor la drept, ai 23 de ani asta inseamna ca ai terminat luna trecuta dreptul, sau in cel mai bun caz acum 1 an. Daca ai facut 2-3 internshipuri si te-au tras aia cu arcu' pe acolo .... asta nu inseamna ca aia o sa faci toata viata (no offence).

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, gigiRoman said:

 La firmele la care am lucrat (in principiu mici 5-12 oameni) nu am vazut pe nimeni care sa faca asa ceva.

La firmele mari vin baietii destepti care lucreaza de exemplu la kpmg, deloitte, e&y, pwc sa ia caimacul si internii sa faca treaba.

pentru ca deobicei lucreaza prin consultanti 

Link to comment
Share on other sites

La internship este naspa pentru ca esti ca un ghimpe in spate, pentru ca pui intrebari multe, si esti pus sa faci task-uri simple de robot, pe care ceilalti angajati nu vor sau se feresc sa le faca. Nu vreau sa generalizez, dar de multe ori asa se intampla. Cand o sa fii pe o pozitie serioasa, platita corespunzator, o sa vezi ca altfel sta treaba.

 

Importanta este si pasiunea pentru a avea succes. Cand am inceput eu facultatea, si ne-a intrebat de ce am ales sa venim acolo, am avut multi colegi care au raspuns ca "sunt multi bani in domeniul asta" sau "am auzit ca se castiga foarte bine". Degeaba se castiga foarte bine daca asa ceva nu e pentru tine, din acei multi fosti colegi de-ai mei care au dat raspunsul de mai sus, de multi nici nu am mai auzit.

 

Te vezi scriind cod ore in sir,  in fiecare zi? Te vezi sapand pentru o solutie la problema aia tampita care nu te lasa sa termini proiectul? Este un domeniu in care inveti in fiecare zi, si trebuie sa fii deschis la lucruri noi, pentru ca dupa cum vezi, tehnologii noi se dezvolta in permanenta, care sunt din ce in ce mai eficiente, pentru ca asta ne intereseaza, sa dezvoltam aplicatii cat mai performante intr-un mod cat mai eficient.

 

Daca iti place dreptul mai insista, este pacat sa dai cu piciorul unor ani in care ai invatat. Daca singura ta motivatie sa incepi sa lucrezi in programare sunt banii, nu cred ca o sa rezisti foarte mult, sau o sa te ramolesti foarte repede, pentru ca atunci cand faci ceva din obligatie sau ceva care nu iti place, obosesti. Trebuie sa iti placa locul de munca pentru a minimaliza senzatia de oboseala. Cand mergi la lucru nu trebuie sa ai atitudinea de "baga-mi-as pula in ea de viata, iar merg la lucru", ci, "hai sa merg la lucru sa rezolv proiectul ala interesant, sa invat ceva, sa imi construiesc o cariera, e misto sa fac asta". 

 

Asta e parerea mea, tu faci cum crezi tu.

Link to comment
Share on other sites

am citit comentariul tau si pe scurt la ce au postat colegii de mai sus...

sa inteleg ca te-ar interesa sa devi web developer?

ziceai ca vrei o schema? ia poftim: https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap

mai ia daca iti place https://www.youtube.com/results?search_query=developer+roadmap

pentru software developer e cu totul alta treaba...

dupa cum a mai zis cineva e mai greu fara diploma in domeniu...dar te poti descurca si fara

pentru inceput ai putea lucra front-end in wordpress, sunt o gramada de firme in romania care lucreaza in wordpress, multi care accepta internship-uri... dar evident ca sunt prost platite (majoritatea chiar fara plata)...

in general front-end-ul e mai slab platit, salariul avansand pe masura ce intri si in celelalte ramuri.

indiferent ce  limbaj de programare ai alege (dar alege-ti unul singur si sa fi sigur ca te concentrezi pe acela) cel mai important lucru atunci cand inveti este sa continui sa programezi absolut orice...

de dragul discutiei, HTML si CSS nu sunt considerate limbaje de programare (asta nu inseamna ca nu trebuie invatate, doar ca sunt mult prea usoare si o sa treci repede peste ele). Eu ti-as recomanda sa te concentrezi pe JavaScript. Asta daca vrei sa devi web dev... sunt multe de spus despre cum poti aborda JS-ul, daca te intereseaza as putea sa-ti dau mai multe sfaturi.

Edited by catalin560
Link to comment
Share on other sites

Pacat de anii pierduti cu dreptul (stangul mai de graba). E bine totusi ca ti-ai dat seama ca nu te atrage si ai tot timpul din lume sa te reorientezi.

Cum ziceau colegii si cum zic si eu tuturor celor in situatia ta, daca nu iti place la nivelul de dependenta, poate nu are rost sa te apuci. Vei intalni probleme (erori, mindfuck-uri) de care nu vei trece fara ambitie si pasiune. Sau poate pe unii ii motiveaza sa "razbata" si rasplata financiara, dar la mine nu se aplica.

 

Desi sunt multe limbaje pe care le poti aborda si care se cauta, daca as fi sa o iau de la 0, tot pe ce stiu acum as merge, dar asta probabil este subiectiv. Sunt programator web (backend) si stiu si ceva VB.

Tinand cont ca PHP-ul este destul de simplu, ti-as recomanda sa-l incerci. Te va ajuta sa-ti formezi modul de a gandi si vei putea, ulterior, sa treci si pe platforme/framework-uri (WordPress, Joomla, etc).

 

Legat de diploma, depinde unde 'nimeresti. Eu sunt inginer in transporturi si n-am absolut nici un document care sa-mi ateste cunostintele in IT (doar competentele de la BAC lol). Unde lucrez eu s-a cerut doar sa am studii superioare, indiferent de domeniu. Am colegi avocati si ingineri.

 

Din ce oras esti?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Wav3 said:

Tinand cont ca PHP-ul este destul de simplu, ti-as recomanda sa-l incerci. Te va ajuta sa-ti formezi modul de a gandi si vei putea, ulterior, sa treci si pe platforme/framework-uri (WordPress, Joomla, etc).

Wordpress si Joomla nu sunt framework-uri ci cms-uri , vrei un framework (laravel, symphony, zend, phalcon ) ,

 

si eu daca as fi in locul lui m-as axa pe python si pe web dev   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...