Jump to content
Che

E vreo problema cu Huawei Mate 9 ?

Recommended Posts

Vreau sa cumpar un telefon si vad ca pe olx pretul telefoanelor Huawei Mate 9 este intre 900 si 1200 de lei maxim. Vad ca pe emag e ~2600 de lei si are review-uri foarte bune.

Cum de le vand unii atat de ieftin pe olx ?

Care-i faza ?

E vreo problema cu ele ca vad ca nu se intampla acelasi lucru si in cazul altor modele de Huawei dar nici in cazul altor marci de telefoane cu specificatii similare ?

Multumesc mult pentru sfaturi !

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Evită Huawei. Încearcă să devină ca Apple.

 

Au făcut o chestie mai nou, ca să zic pe scurt, e mult mult mai greu acum să îți repari device-ul acasă sau imposibil să instalezi custom ROM dacă îți trece prin minte.

 

De asemenea androidul lor, EMUI, are un background app killer super stupid, care cauzează probleme cu multe aplicații, de aceea device-urile Huawei au luat ban de la VLC pe Play Store.

 

Dacă vrei ceva calitativ la bugetul acela recomand Xiaomi Mi A2, specificații foarte bune, și Android direct de la Google, curat și updatat, mulțumită programului Android One in care este înscris... Într-adevăr, nu scrie Samsung sau Huawei pe el, dar să fim serioși...

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, aurelL said:

"Huawei will stop providing bootloader unlocking for all new devices" ar putea fi o problema, daca vrei sa faci ceva mai mult cu android-ul tau??

Daca să zicem vrei să îl repari, ești forțat să îl duci la service-urile lor... Și altă problemă nu mai poți instala custom ROM-uri că nu poți debloca bootloader-ul.

 

Practic încearcă să își blocheze telefoanele ca Apple, dar aici e android, unde trebuie să ai libertatea să faci ce vrei cu telefonul tău.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, aismen said:

Dacă vrei ceva calitativ la bugetul acela recomand Xiaomi Mi A2

E vorba de preturi de OLX care in magazin/pe emag sunt mai mari de atat. Xiaomi Mi A2 nu scoate mai putin in Antutu decat astea ? Ce altceva mi-ai mai recomanda de pe olx care sa fie performant si sa fie pana in 1100-1200 maxim, parca nu as da nici 1000 dar hai sa zicem ca poate dau atat pe un telefon ?

De ce vinde lumea OnePlus 3T-5T si chiar si 6T, e problema si cu astea ?

Multumesc mult !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Che said:

E vorba de preturi de OLX care in magazin/pe emag sunt mai mari de atat. Xiaomi Mi A2 nu scoate mai putin in Antutu decat astea ? Ce altceva mi-ai mai recomanda de pe olx care sa fie performant si sa fie pana in 1100-1200 maxim, parca nu as da nici 1000 dar hai sa zicem ca poate dau atat pe un telefon ?

De ce vinde lumea OnePlus 3T-5T si chiar si 6T, e problema si cu astea ?

Multumesc mult !

Nu recomand să-ți iei telefon SH. Și eu mi-am luat iPhone 6 sh, și dupa 2 luni când l-am desfăcut am găsit un muc pe baterie. Puțin probabil să ți se întămple și ție la fel.

Eu îți recomand Xiaomi Redmi Note 5, dacă nu vrei să treci de 1000 de lei. Dacă nu vrei Xiaomi pentru că sunt chinezării, să știi ca și Huawei sunt la fel. Poți să aștepți o lună poți să iei în considerare Xiaomi Pocophone F1, care vine cu SD 845, și e undeva la 300 de euro. Dacă stai foarte mult pe telefon uită-te la Asus ZenFone Max Pro m1, care e un Xiaomi Note 5, cu o baterie de 5000 mAh. ( Eu zic că nu se merită. E cu 300 ron mai scump decât acel xiaomi ).

Dacă vrei sh, poți să iei acel Mate 9, telefonul e bun.

Edited by aurelL
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, aurelL said:

Eu zic că nu se merită.

Ce anume nu se merita ? De ce ? Asus Zenfone max nu se merita ?

 

SH ca poate prind ceva mai performant la un pret mai mic decat in magazin. Ma uit in special la cele sigilate si nu la cele sparte, crapate, zdrobite etc.

 

 

Apropo, de ce vinde lumea la greu si mult mai ieftin decat ne-am astepta S7 Edge ? mE vreo problema si acesta sau care e faza ? Mi-as lua ca sunt care dau si la 1000 in conditii bune, necrapat si fara defecte numai ca nu ma pricep sa fac diferenta intre original si multitudinea de replici care exista.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Che said:

Ce anume nu se merita ? De ce ? Asus Zenfone max nu se merita ?

Asus Zenfone Max m1 nu se merită în comparație cu Xiaomi Redmi Note 5. Xiaomi este 800 de ron, pe când Asus-ul e undeva la 1100-1200. Pentru 1000mAh in plus eu zic că nu se merită. ( părerea mea ).

 

2 minutes ago, Che said:

SH ca poate prind ceva mai performant la un pret mai mic decat in magazin. Ma uit in special la cele sigilate si nu la cele sparte, crapate, zdrobite etc.

Dacă cumperi un telefon SH, te expui la niște riscuri. De obicei, din câte am văzut, gadget-urile SH au în cele mai multe cazuri probleme fie de ordin estetic, fie de funcționare. Gândește-te așa : Dacă respectivul a pus produsul pe un site de anunțuri la un preț foarte bun, înseamnă ca tu nu știi ceva despre acel produs. Dacă el insistă că nu are timp să vă întâlniți undeva unde există Wi-Fi, ca să poți testa telefonul o perioadă mai îndelungată e posibil ca gadget-ul să aibe probleme, despre care tu nu știi. ( Posibil să fie blocat in vreo rețea, probleme cu ecranul, camera, bateria schimbată, etc... ) Și cel mai grav e atunci când băiatu' îți spune că vrea să-l livreze cu plată în avans, sau fără verificarea pachetului.

 

21 minutes ago, Che said:

Apropo, de ce vinde lumea la greu si mult mai ieftin decat ne-am astepta S7 Edge ? mE vreo problema si acesta sau care e faza ? Mi-as lua ca sunt care dau si la 1000 in conditii bune, necrapat si fara defecte numai ca nu ma pricep sa fac diferenta intre original si multitudinea de replici care exista.

Posibil ca vânzătorul să nu-ți fi spus despre toate problemele. ( vezi mai sus ).

Poți să-ți dai seama dacă S7 edge e fake, doar ținăndu-l în mână. Cel fake are materiale de o calitate proastă și o greutate mai mică decât cel original. Există și clone mai bune, care sunt aproape identice cu telefonul.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

eu am Xiaomi redmi 4x de mai bine de un an si nu am avut niciodata probleme. dimpotriva, vad ca e mai scump acum decat am dat pe el in 2017 :) si apropo de huawei si xiaomi, la intrebarea care se merita, avem prieteni o familie din China, mi'au spus ca Huawei e sub Xiaomi la ei

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am 2 verișori, ambii au avut s7 edge. Ce pot să zic.. L-am butonat și eu puțin.  Unul dintre ei încă folosește s7 edge, și îl are de vreo 2 ani. Celălalt a trecut la iPhone X. Și pe ăsta l-am testat, și mi-a plăcut mult. Chestia care nu-mi place la samsung, e că dacă nu ai cea mai noua generație de telefoane, nu poți să ai ultima versiune de Android. Dar dacă ai un iPhone <7,  poți avea ultima versiune iOS. 

 

Edited by aurelL
Link to comment
Share on other sites

Am citit ce s-a comentat.

 

 

@Che Nu iti recomand sa iti iei telefon SH, din multe motive, nu stii sub ce conditii a functionat, de unde provine... Daca insisti, m-as orienta la ceva OnePlus sau Pixel, din aceleasi considerente, android curat pe care companiile respective se straduiesc sa il mentina actualizat. Daca vrei altceva, poti sa iti iei iPhone, dar sa ai grija daca nu e furat sau iCloud locked.

 

Asus nu pot recomanda nimanui, stau foarte prost cu update-urile, aspectul asta despre ei a capatat notorietate in comunitatea android, oricat de tentant ar fi, eu iti recomand sa ignori. Plus ca androidul asta al lor e urat cu spume.

 

Cat despre Antutu si balariile astea, sunt irelevante, acele numere nu reflecta deloc utilizarea real world a dispozitivului. Ca idee daca vrei sa joci ceva pe el, procesor nu mai slab decat SnapDragon 6xx sau echivalent, evita Mediatek pentru ca e foarte slab. Mi A2 o sa iti ofere o experienta foarte fluida pentru ca ruleaza android corespunzator, iar specificatiile sunt suficient de bune sa te joci orice din Play Store, garantez, am un telefon similar cu acela si joaca orice.

 

Nici Samsung nu as cumpara SH pentru ca tot felul de indivizi cumpara Samsung, care incearca sa se laude la rude ce smecheri sunt ei, si nu au grija de ele, le scapa, ce vreau sa zic e ca majoritatea Samsungurilor SH sunt crapate si futute si neingrijite pentru ca toti meltenii cumpara Samsung sa se laude, cel putin din ce am vazut pe grupurile de vanzari pe care le urmaresc.

 

 

Ca regula, cand vrei sa cumperi un telefon cu Android si nu vrei sa regreti, cauta ceva care sa fie Google Pixel, sau OnePlus, sau telefonul sa fie inscris in programul Android One, pentru ca "integritatea" androidului cu care vine telefonul este un factor esential pentru cat de fluid se misca telefonul.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

+1 Pentru iPhone. Eu am primit unul acum 5 luni. A fost cumpărat după 2 luni de la lansare, adică prin 2014. L-am primit cu bateria schimbată, nou nouță și se mișcă impecabil! ( a fost și foarte îngrijit ). Poți să te uiți și la Google Pixel, sunt foarte ok, și ele.

 

Edited by aurelL
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cu toate punctele de vedere ale lui @aismen, eu tind sa recomand Huawei.

Da, are dreptate.Faza cu deblocarea de bootloader a fost scoasa recent.

De treaba cu VLC banat, nu stiam, dar nu mi se pare un imepdiment...poti descarca oricand APK-ul si sa-l pui pe telefon.

In legatura cu "background killer-ul"...eu n-am avut probleme pana acum(folosesc huawei de ~3 ani) + ca au o optiune de a bloca inchiderea unui proces ( 20734217fb7827058ae8923cbb1eeaae2591d243 

In general am fost f multumit de huawei, sunt la al 3-lea dispozitiv de la ei si sunt multumit.

 

 

That is my two cents

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, theandruala said:

Cu toate punctele de vedere ale lui @aismen, eu tind sa recomand Huawei.

Da, are dreptate.Faza cu deblocarea de bootloader a fost scoasa recent.

De treaba cu VLC banat, nu stiam, dar nu mi se pare un imepdiment...poti descarca oricand APK-ul si sa-l pui pe telefon.

In legatura cu "background killer-ul"...eu n-am avut probleme pana acum(folosesc huawei de ~3 ani) + ca au o optiune de a bloca inchiderea unui proces ( 20734217fb7827058ae8923cbb1eeaae2591d243 

In general am fost f multumit de huawei, sunt la al 3-lea dispozitiv de la ei si sunt multumit.

 

 

That is my two cents

 

 

Stiu ca exista posibiltatea sa scoti optimizarea pentru ce aplicatii doresti, dar sunt multe persoane care nu au habar despre asta. Si exista aplicatii care au probleme cu acea "optimizare" a lor, nu numai VLC. Aceasta "optimizare" miraculoasa inchide multe procese in background si de-asta apar probleme.

 

Presedintele VLC a zis pe forumul lor ca au incercat sa discute cu Huawei sa le bage aplicatia in whitelist si acestia evident ca nu au vrut, drept pentru care Huawei a primit ban. 

 

Detalii: https://forum.videolan.org/viewtopic.php?f=35&amp;t=145236

Link to comment
Share on other sites

@aismen @theandruala

  1. De la ce model bootloaderul nu mai poate fi deblocat sau e la toate si vien printr-un update de sistem la cele la care nu era pana acum aceasta problema ?
  2. Huawei P9 e bun sau si asta e cu bootloader ? Daca e bun, ce culoare sa aleg intre black si mystic silver ? Toate cutiile de Huawei vin sigilate si invelite in ceolofan ca este cineva pe OLX care vinde doua cutii sigilate de Huawei dar una are si ceolofan iar cealalta nu are ?
  3. De A8 2018 la 1100-1200 RON ce parere aveti ? E bun sau are si asta probleme ? Ce probleme pot sa apara de obicei la el ? Merita ? Se misca bine ?

 

Multumesc mult de tot !

P.S. Sunt cativa care vand OnePlus 3T-5T-6 pe olx dar fara accesorii si asa nu ma bag ca cica la astea trebuie sa ai accesorii specifice si nu poti lua orice fel de incarcator de exemplu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Che said:

@aismen @theandruala

  1. De la ce model bootloaderul nu mai poate fi deblocat sau e la toate si vien printr-un update de sistem la cele la care nu era pana acum aceasta problema ?
  2. Huawei P9 e bun sau si asta e cu bootloader ? Daca e bun, ce culoare sa aleg intre black si mystic silver ? Toate cutiile de Huawei vin sigilate si invelite in ceolofan ca este cineva pe OLX care vinde doua cutii sigilate de Huawei dar una are si ceolofan iar cealalta nu are ?
  3. De A8 2018 la 1100-1200 RON ce parere aveti ? E bun sau are si asta probleme ? Ce probleme pot sa apara de obicei la el ? Merita ? Se misca bine ?

 

Multumesc mult de tot !

P.S. Sunt cativa care vand OnePlus 3T-5T-6 pe olx dar fara accesorii si asa nu ma bag ca cica la astea trebuie sa ai accesorii specifice si nu poti lua orice fel de incarcator de exemplu.

huawei-bootloader.jpg

 

Cat despre Samsung, in afara de seria S, celelalte modele nu merita, din cauza specificatiilor mai slabe fata de competitie pentru ca brandul.

 

Iar despre accesoriile OnePlus, nu cred ca e adevarat, atat timp cat se potriveste portul nu ar trebui sa nu existe probleme.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Che said:

P.S. Sunt cativa care vand OnePlus 3T-5T-6 pe olx dar fara accesorii si asa nu ma bag ca cica la astea trebuie sa ai accesorii specifice si nu poti lua orice fel de incarcator de exemplu.

Am auzit si eu de treaba asta la cineva.Din ce am auzit si inteles, POSIBIL SA MANANC CACAT, DECI SA NU MA CREZI, este vorba de o rezistenta aflata in usb-ul respectiv.Cineva a incarcat telefonul cu un rahat de cablu chinezesc, care nu avea acea rezistenta, si si-a prajit telefonul.Dar cat timp nu dai 5 lei / cablu usb, poti sa cumperi linistit.Sau daca iei cablu din china, sa fie cu review-uri.

De exemplu https://www.aliexpress.com/item/Pzoz-Type-C-Cable-Usb-C-3-1-Fast-5A-Charge-Data-Cabel-Android-For-samsung/32836425730.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.750f4c4dYIH0rk

Am gasit despre el f multe review-uri bune, pe reddit, date de persoane care l-au testat pe telefon, cu fast charge-ul de la Huawei(din cate stiu, este singurul momentan care poate duce 5A).


In principiu, orice cablu care nu e 5 lei, e bun.

 

BTW, daca ai ceva buget, vezi ca tre sa apasa oneplus 6T.

Totusi vad si popcophone-ul f laudat.

Edited by theandruala
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

The law of supply and demand is a theory that explains the interaction between the supply of a resource and the demand for that resource. The theory defines the effect that the availability of a particular product and the desire (or demand) for that product has on its price. Generally, low supply and high demand increase price. In contrast, the greater the supply and the lower the demand, the price tends to fall.
https://www.investopedia.com/terms/l/law-of-supply-demand.asp

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, theandruala said:

Am auzit si eu de treaba asta la cineva.Din ce am auzit si inteles, POSIBIL SA MANANC CACAT, DECI SA NU MA CREZI, este vorba de o rezistenta aflata in usb-ul respectiv.Cineva a incarcat telefonul cu un rahat de cablu chinezesc, care nu avea acea rezistenta, si si-a prajit telefonul.Dar cat timp nu dai 5 lei / cablu usb, poti sa cumperi linistit.Sau daca iei cablu din china, sa fie cu review-uri.

Nu, exact ceva de genul acesta am auzit/citit si eu.

6 hours ago, theandruala said:

Totusi vad si popcophone-ul f laudat.

Sa stii ca ma gandesc si eu sa astept acest Pocophone. Chestia e ca ei zic ca vai de mine ieftin si cu specificatii de top. E adevarat doar pe jumatate ca dupa ce se aduna toate taxele si tot ajungi sa dai pe el peste 500-600-700 de euro, deci unde e ieftineala ca nu m-am prins ?

 O intrebare despre unlock bootloader & stuff: Cica cei care au facut Pocophone deja au facut codul sursa liber si bootloaderul e unlocked si cica va fi o explozie de custom ROMs pe net (asta am citit parca la reviewuri pe gsmarena).

Se poate pune si Windows Mobile pe acest Pocophone daca totul e opensource si bootloader unlocked ? 

Intreb ca mi-ar surande ideea sa ai specificatii high end + Windows Mobile care nu cere multe resurse plus ca nu prea vad incompatibilitate hardware din moment ce nu are cine stie ce chestii, nu are cititor de amprenta sau mai stiu eu ce, e destul de modest ca si functii deci nu ar fi mare diferenta intre acesta si un Lumia 950XL mai performal ma gandesc.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Che said:

Da, dar numai ca nu se misca asa repede.

Poco Phone e o achizitie super buna, specificatii de top pentru 300 USD, si asta e o varianta de luat in calcul. Plus ca o sa aiba developer support foarte bun de la comunitate ca majoritatea telefoanelor Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 11:50 AM, aismen said:

Poco Phone e o achizitie super buna, specificatii de top pentru 300 USD

Foarte adevarat, numai ca nu e 300 de USD nici sa te pui in genunchi. Momentan pe emag este doar varianta cu 6Gb RAM cu spatiu de stocare de 64Gb si respectiv de 128Gb. 1800 si 2000 de lei.

Cand mai apare si varianta de 8Gb RAM deja fii sigur ca se bate si la pret cu telefoanele de top, nu numai la specificatii.

z4cxC5Y.png

Ar fi fost frumos sa fie si bun, si de top, si ieftin. Dar vrabia malai viseaza...

Personal nu mi se pare in regula sa dai asa de mult pe un telefon. E un telefon nu e altceva.

Ganditi-va ca pentru a produce un iPhone rahatul de haplea se duce tocmai in China si cica toate costurile de productie, materiale + mana de lucru, tot, ajung undeva la 10 $. Da ? Si ei ti-l aduc pe urma la vanzare la 2500 $. Cica era intr-o vreme cand chinezii isi vindeau unul din rinichi ca sa-si cumpere un cacat de asta de telefon. O prostie ! Nu mai zic de conditiile in care se zice ca lucreaza pentru a produce aceste telefoane. Uite asa a ajuns Apple la 1 triliard de dolari iar Samsung cica au armata proprie sau asa ceva. Fiindca este cine sa dea atatia bani pe astea ca daca nu ar da lumea bani pe asa ceva autmat s-ar vinde la valoarea lor reala. Nu mai zic de asa-zisele "actualizari" care iti baga diverse chestii ca sa iti mearga mai greu si sa cumperi altul care se misca mai repede si mai fluent.

Normal, pe un smartphone mai mult de 300-400 de lei nu ar trebui sa dai.

Citeam pe emag printre comentarii la un telefon de ~2500-3000 de lei si erau mai multi care se adresau celorlalti si le ziceau ceva de genul "pai la banii astia ce ati vrea sa aiba si asa ofera destule pentru pretul modest pe care il are". Pe bune ??? Pret modest 3000 de lei pentru un telefon ? 3000 de lei nu e un pret modest nici pentru un laptop si cica e modest pentru un telefon. Idioti...

On 8/29/2018 at 7:12 PM, aurelL said:

Asus Zenfone Max m1 nu se merită în comparație cu Xiaomi Redmi Note 5. Xiaomi este 800 de ron, pe când Asus-ul e undeva la 1100-1200. Pentru 1000mAh in plus eu zic că nu se merită. ( părerea mea ).

De unde pot sa iau Xiaomi Redmi Note 5 cu 800 de lei, te rog ?

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...