Jump to content
Che

E vreo problema cu Huawei Mate 9 ?

Recommended Posts

5 hours ago, Che said:

Foarte adevarat, numai ca nu e 300 de USD nici sa te pui in genunchi. Momentan pe emag este doar varianta cu 6Gb RAM cu spatiu de stocare de 64Gb si respectiv de 128Gb. 1800 si 2000 de lei.

Cand mai apare si varianta de 8Gb RAM deja fii sigur ca se bate si la pret cu telefoanele de top, nu numai la specificatii.

z4cxC5Y.png

Ar fi fost frumos sa fie si bun, si de top, si ieftin. Dar vrabia malai viseaza...

Personal nu mi se pare in regula sa dai asa de mult pe un telefon. E un telefon nu e altceva.

Ganditi-va ca pentru a produce un iPhone rahatul de haplea se duce tocmai in China si cica toate costurile de productie, materiale + mana de lucru, tot, ajung undeva la 10 $. Da ? Si ei ti-l aduc pe urma la vanzare la 2500 $. Cica era intr-o vreme cand chinezii isi vindeau unul din rinichi ca sa-si cumpere un cacat de asta de telefon. O prostie ! Nu mai zic de conditiile in care se zice ca lucreaza pentru a produce aceste telefoane. Uite asa a ajuns Apple la 1 triliard de dolari iar Samsung cica au armata proprie sau asa ceva. Fiindca este cine sa dea atatia bani pe astea ca daca nu ar da lumea bani pe asa ceva autmat s-ar vinde la valoarea lor reala. Nu mai zic de asa-zisele "actualizari" care iti baga diverse chestii ca sa iti mearga mai greu si sa cumperi altul care se misca mai repede si mai fluent.

Normal, pe un smartphone mai mult de 300-400 de lei nu ar trebui sa dai.

Citeam pe emag printre comentarii la un telefon de ~2500-3000 de lei si erau mai multi care se adresau celorlalti si le ziceau ceva de genul "pai la banii astia ce ati vrea sa aiba si asa ofera destule pentru pretul modest pe care il are". Pe bune ??? Pret modest 3000 de lei pentru un telefon ? 3000 de lei nu e un pret modest nici pentru un laptop si cica e modest pentru un telefon. Idioti...

De unde pot sa iau Xiaomi Redmi Note 5 cu 800 de lei, te rog ?

Multumesc mult !

Nu ti-a furat nimeni din buzunar banii pentru telefon.

 

300 usd, + tva, = ~ 360

360 U.S. dollars =

1 440.77802 Romanian leu

+ alte rahaturi + profit = 1800 ron.

Vrei tehnologie, la 400 lei?

Nu stiu unde ai vazut tu, ca pretul de productie e 10$, dar cu banii aia, TU CA UTILIZATOR TI-AI CUMPARA O BATERIE.Doar nu vrei ca ei sa dea 10 usd pe costul de productie, si tie sa ti-l vanda cu 11 USD.Ca doar nu a visat unul intr-o noapte cum sa faca iphone de la 0, si se gandeste ca 1USD/telefon vandut acopera munca depusa pentru a-l face.

Dar pe gandirea ta, PRESUPUNAND ca costul de productie e 10 USD, ai merita sa-l primesti bucati intr-o sacosa(cadou, ca 10 usd e deja prea mult).

 

Normal, pe un smartphone mai mult de 300-400 de lei nu ar trebui sa dai.

Cum ai calculat?

Smartphone-urile au fost si 300-400 de lei, daca te uiti, mai gasesti la pretul asta.De ce nu-ti cumperi unul asa?

A, e slab?nu are baterie mare?nu are camera buna?nu are ultimul soft?nu are memorie mare?

 

Pula-n cur si sufletu-n rai.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Che said:

Foarte adevarat, numai ca nu e 300 de USD nici sa te pui in genunchi. Momentan pe emag este doar varianta cu 6Gb RAM cu spatiu de stocare de 64Gb si respectiv de 128Gb. 1800 si 2000 de lei.

Cand mai apare si varianta de 8Gb RAM deja fii sigur ca se bate si la pret cu telefoanele de top, nu numai la specificatii.

z4cxC5Y.png

Ar fi fost frumos sa fie si bun, si de top, si ieftin. Dar vrabia malai viseaza...

Personal nu mi se pare in regula sa dai asa de mult pe un telefon. E un telefon nu e altceva.

Ganditi-va ca pentru a produce un iPhone rahatul de haplea se duce tocmai in China si cica toate costurile de productie, materiale + mana de lucru, tot, ajung undeva la 10 $. Da ? Si ei ti-l aduc pe urma la vanzare la 2500 $. Cica era intr-o vreme cand chinezii isi vindeau unul din rinichi ca sa-si cumpere un cacat de asta de telefon. O prostie ! Nu mai zic de conditiile in care se zice ca lucreaza pentru a produce aceste telefoane. Uite asa a ajuns Apple la 1 triliard de dolari iar Samsung cica au armata proprie sau asa ceva. Fiindca este cine sa dea atatia bani pe astea ca daca nu ar da lumea bani pe asa ceva autmat s-ar vinde la valoarea lor reala. Nu mai zic de asa-zisele "actualizari" care iti baga diverse chestii ca sa iti mearga mai greu si sa cumperi altul care se misca mai repede si mai fluent.

Normal, pe un smartphone mai mult de 300-400 de lei nu ar trebui sa dai.

Citeam pe emag printre comentarii la un telefon de ~2500-3000 de lei si erau mai multi care se adresau celorlalti si le ziceau ceva de genul "pai la banii astia ce ati vrea sa aiba si asa ofera destule pentru pretul modest pe care il are". Pe bune ??? Pret modest 3000 de lei pentru un telefon ? 3000 de lei nu e un pret modest nici pentru un laptop si cica e modest pentru un telefon. Idioti...

De unde pot sa iau Xiaomi Redmi Note 5 cu 800 de lei, te rog ?

Multumesc mult !

 

Daca il cumperi online (de la sursa sau un magazin inrudit) dai 300 USD + shipping care dupa caz poate fi foarte ieftin.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, theandruala said:

Nu ti-a furat nimeni din buzunar banii pentru telefon.

Ai dreptate in tot ceea ce ai zis. Am dat citare doar la propozitie asta fiindca vreau sa clarific un lucru: Eu nu critic/jignesc etc. pe cei care isi iau telefoane scumpe. Daca as avea bani poate ca si eu mi-as lua iPhone sau Samsung ultimul model. Eu ii critic pe cei care le fabrica si le dau asa de scumpe desi cica isi bat joc la propriu de chinezii care le produc, vazusem un reportaj in care se zicea ca fac tot felul de cancere de la substantele cu care lucreaza, nu mai zic de programul de sclav extenuant si multe altele, la care se adauga un salariu de mizerie si costuri de productie infime (acuma nu stiu daca chiar 10$ dar eu asa am citit/auzit acum cativa ani). Dupa toate astea sa-si mai vanda unii si un rinichi pentru un rahat de telefon care acum e un model si mai incolo apare alt model, mi se pare o prostie. Si pentru ce ? La urma urmei e doar un telefon.

Scuze de offtopic !

Multumesc pentru sfaturi tuturor !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Che am citit si eu despre chinezi, cum sunt exploatati la blana si alte rahaturi, in ziua de azi se plateste mai mult marca + cu bani dupa un iphone sau samsung 3000 - 4000lei iti poti face o afacere gen: butic de suvenire + menaj, atelier de reparatii biciclete, sticlarie etc. Sunt prea exagerate preturile tinand cont de costurile de productie. De exemplu un telefon ca asta 4 dolari, in romania costa in jur de 150 - 200lei. Cel mai bine cumperi de la concurenta cu specificatii de top si mult mai ieftin dupa cum spunea si aismen.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca vreti sa cititi despre cum sunt exploatati chinezii, va recomand cartea https://www.publica.ro/yukari-iwatani-kane-apple-dupa-steve-jobs.html

 

Direct de la sursa. Asta pentru cei care-si doresc sa vina multe multinationale in Romania.

Edited by SynTAX
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...