Jump to content
Che

Recuperare date de pe Lumia 520 cu sticla sparta si unlock password?

Recommended Posts

Salut !

Am un Nokia Lumia 520 (telefon cu Windows Phone 8.1) si recent i s-a spart sticla. LCD-ul este intact doar sticla de deasupra este crapata bine (dar se tine pe el, nu a cazut).

Cand il deschid imi aparare ecranul de start si sa-i bag parola de unlock. Problema e ca nu pot nici sa trag in sus de el ca sa-i pot baga parola si nici sa ating ceva. Nu reactioneaza la atingere absolut deloc pe nici o portiune din ecran.

Am vazut pe youtube pe unii care zic ca dai cu pasta de dinti si gata, face cumva contact acolo si merge. Am incercat si degeaba, nu merge.

Am mare nevoie ca sa-i fac backup la mesaje si la contacte + sa iau niste poze. Acum, hai, se poate si fara poze dar de contacte si mesaje tot am nevoie.

Nu era setat sa se sincronizeze online si deci manual ar trebui sa iau aceste backup-uri.

Ma gandesc ca tocuh-ul e doar o sticla. De ce nu functioneaza daca e crapata dar bucatile sunt in continuare la locul lor ? Cum ar trebui sa o fac sa mearga ?

Am gasit un program care face backup de pe PC insa nu poate trece de unlock screen si eu nu pot sa-i dau unlock cat timp nu merge tochul.

Am incercat sa vad cu USB-OTG si sa bag un mouse asa cum am vazut pe youtube insa nu are suport pentru USB-OTG.

Ce altceva as mai putea sa fac ?

Am incercat sa imi incalzesc putin degetul ca poate e diferenta de temperatura si simte. ---> Nu merge nici asa.

Nu vreau sa ma mai complic si sa cumpar un touch+display din moment ce mi-am cumparat deja un alt telefon si cu acesta nu prea mai am ce sa fac.

Are cineva vreo idee cum sa fac touch-ul sa functioneze ? 

Multumesc mult de tot !

P.S. Folia de protectie s-a desprins deci nu e crapata folia ci chiar sticla (primul strat pe care se pune folia).

 

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu un din asta acum 4 ani.

I l-am dat lui taica-miu si in 2 luni i-a spart touch-ul.

El l-a schimbat cu 100 de lei si merge si astazi.

Daca esti mai priceput poti comanda piese de la gsmnet, ca sunt ieftine (cat o masa la unele cantine).

Uite link: https://www.gsmnet.ro/cauta/Touchscreen lumia 520

Multa sanatate!

Ps: dc lcd e intact trebuie sa iei doar touchul, care e un plastic transparent cu niste sarme.

Edited by gigiRoman
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am incercat dar cred ca e posibil sa clonezi OS-ul sau sa faci un backup la nivel software. Arunca un ochi aici:

https://www.coolmuster.com/phone-transfer/how-to-clone-android-phone.html

https://www.recovery-android.com/backup-and-restore-android.html

 

Daca la nivel software nu merge, la nivel hardware merge sigur dar ai nevoie de niste echipamente speciale(niste cutii bazate pe JTAG) care sunt scumpe si de regula le detin doar unele service-uri.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, madastar18 said:

@xzsdyx ce ai postat este doar pentru android, el are windows 8.1 pe lumia

Am omis partea aia, my bad. Chiar si in conditiile astea, cred ca este posibil sa se faca ceva asemanator pentru windows doar ca trebuie sa caute utilitare specifice sau o cutie JTAG pentru modelul respectiv.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...