Jump to content
Ionut1998

Am nevoie de ajutor!! Firme care dau teapa si isi bat joc de romanii

Recommended Posts

Salut RST, 

Ma numesc ionut am 20 ani si ma aflu de 10 ani in Austria si nu am mai vazut asa ceva.

De aproximativ un an ajut romanii sa se integreze in Austria (Loc de munca etc.)

Am vazut o firma care cheama romanii la munca sa nu i plateasca si sa isi bata joc de iei si dupa sa i trimita acasa cu ce au venit adica cu nimic.

Am avut 2 cazuri la firma aia ca au venit romanii au muncit 1 luna si nu au primit salar si au fost trimisi inapoi in romania.

Dupa ce m-am interesat am auzit ca multi romanii au primit aceiasi teapta la aceiasi firma.

Nu va puteti da seama cata suferinta sa vi in alta tara sa lucri pentru ca in romania nu se castiga bine acasa te asteapta 2 copii si tu vi cu nimic inapoi si ai lipsit asa mult timp.

Daca se poate ceva un Deface habar nu am ceva sa nu se mai intample asa ceva.

http://www.krueckl.at/index.php?id=32

 

Daca se poate --> pm va dau eu pe privat ce mesaj sa lasati

Va multumesc enorm.

 

Link to comment
Share on other sites

E plina Europa de ei. Prefer sa lucrez cu arabi si alte natii.

Daca e asa cum spui, adreseaza-te la Bundesministerium für Arbeit. Amenzile pot urca la cateva sute de mii de euro iar uneori directorul/patronul poate ajunge in spatele gratiilor pentru frauda. E mai ok ideea asta, in loc sa te uiti sa le spargi mizeria de site.

Link to comment
Share on other sites

Just now, aelius said:

E plina Europa de ei. Prefer sa lucrez cu arabi si alte natii.

Daca e asa cum spui, adreseaza-te la Bundesministerium für Arbeit. Amenzile pot urca la cateva sute de mii de euro iar uneori directorul/patronul poate ajunge in spatele gratiilor pentru frauda. E mai ok ideea asta, in loc sa te uiti sa le spargi mizeria de site.

Am fost dar firma e mare si nu avem dovezi clare orcum nimeni nu i crede pe romanii de 2 luni ma chinui sa fac ceva si umblu peste tot am facut deja 3000km si nu am rezolvat nimic sper sa ma intelegeti 

Sunt multi romanii in austria care lucreaza 1 an si dupa stau pe ajutor social si de aia nu mai au incredere in ei  dar uite vin romanii seriosii cu familie in tara care lucreaza 12ore pe zi si dupa pleaca cu nimic

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Ionut1998 said:

Am fost dar firma e mare si nu avem dovezi clare orcum nimeni nu i crede pe romanii de 2 luni ma chinui sa fac ceva si umblu peste tot am facut deja 3000km si nu am rezolvat nimic sper sa ma intelegeti 

Sunt multi romanii in austria care lucreaza 1 an si dupa stau pe ajutor social si de aia nu mai au incredere in ei  dar uite vin romanii seriosii cu familie in tara care lucreaza 12ore pe zi si dupa pleaca cu nimic

Daca lucrezi la negru, fara documente, fara sa te inregistrezi(sau ce alte permise de munca ai nevoie in austria) normal ca iti mai si iei teapa.

 

Daca vrei sa ii ajuti pe sarmanii romani, ajuta-i sa-si faca documentele calumea si sa munceasca pe un contract, cu asigurare, sindicat, pensie si plm.

 

Si cu pula-n cur si cu sufletul in rai ...

 

Ca nota: am un prieten in Germania care lucreaza in paduri. Si i-a venit la firma 2 romani sa munceasa sa taie lemn. Romanii aveau acte si autorizatii si permisii, numai ca permisiile nu erau scrise de statul roman sau de nemti, actele erau facute la mana de nevasta, scrise pe foi de caiet cu stampile la imprimanta.

Patronul a fost de treaba, nu a chemat politia ca sa nu ii bage la parnaie, dar le-a dat si un sut in cur.

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...