Jump to content
Che

De unde i-a androidul datele de profil ale contactelor ?

Recommended Posts

Salut !

 

Mi-am luat de vreo 2 saptamani un telefon cu Android (Xiaomi Redmi Note 5). Prima oara cand folosesc Android ca pana acuma am avut Windows Phone. Stiu, multi veti spune ba ca e slab ca ca nu stiu ce, pentru mine e nava spatiala (W0W!!!).

Am totusi o curiozitate. Am zis ca sa imi trec contactele de pe vechiul telefon in cel nou cu Android.

La final am observat o chestie interesanta: desi eu imi trecusem toate persoanele de contact doar cu numele si numarul de telefon, brusc imi apar unele contacte cu poza si cu denumire proprie aleasa de ei, probabil. Spre exemplu, Xulescu Flaushache cu nr de telefon 5345634645 imi apare acum ca Giany Flaushy, cu o poza (desi eu nu ii pusesem poza) si cu acelasi numar de telefon.

Am crezut ca poate e doar de la cei care au adrese de gmail ca eu le-am trecut unora si adresa de email, dar se pare ca nu e asa.

Stiu ca pot parea niste intrebari stupide dar eu chiar nu am habar:

1. Cum este posibil ? De unde imi apar acele date la contacte ?

2. Ce sa faci ca sa iti apara sau ce sa faci ca sa nu iti apara si tie la fel cand te trece cineva la persoanele de contact la el in telefon ?

3. Daca X nu il cunoaste pe Y si nu l-a vazut niciodata, nu stie de el, dar X baga l-a intamplare un numar de telefon in Contact list si acel nr. de telefon se intampla sa fie chiar al lui Y (sau al oricarui Y), automat primeste datele de contact, poza si tot de la Y doar fiindca l-a salvat in lista de contacte ? Primeste si Y la randul lui datele de contact ale lui X daca acesta i-a salvat numarul ? Cum se poate sa setezi sa se intample acest lucru dar doar pentru cei cunoscuti si nu pentru orice strain care iti baga numarul in lista de contacte ?

Inca ceva, daca ai numarul lui Z in telefon si la un moment dat Z te enerveaza si tu ii scrii o notita despre el gen "e prost bata" sau ii pui la nume "Z Dobitocu'", acest lucru ii va aparea si lui Z ?

 

Multumesc mult !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu o sa spuna nimeni ca Redmi Note 5 e slab. Eu tin sa te felicit pentru alegere!!!

21 minutes ago, Che said:

1. Cum este posibil ? De unde imi apar acele date la contacte ?

Vezi la Contact Settings, e o optiune : " Assign photos ", si la descriere scrie asa : " Automatically assign a picture to contacts without one ". ( o poti dezactiva )

23 minutes ago, Che said:

2. Ce sa faci ca sa iti apara sau ce sa faci ca sa nu iti apara si tie la fel cand te trece cineva la persoanele de contact la el in telefon ?

Tu nu poti face nimic. Daca respectivul are activata optiunea, se va seta automat o poza.

25 minutes ago, Che said:

3. Daca X nu il cunoaste pe Y si nu l-a vazut niciodata, nu stie de el, dar X baga l-a intamplare un numar de telefon in Contact list si acel nr. de telefon se intampla sa fie chiar al lui Y (sau al oricarui Y), automat primeste datele de contact, poza si tot de la Y doar fiindca l-a salvat in lista de contacte ? Primeste si Y la randul lui datele de contact ale lui X daca acesta i-a salvat numarul ? Cum se poate sa setezi sa se intample acest lucru dar doar pentru cei cunoscuti si nu pentru orice strain care iti baga numarul in lista de contacte ?

Inca ceva, daca ai numarul lui Z in telefon si la un moment dat Z te enerveaza si tu ii scrii o notita despre el gen "e prost bata" sau ii pui la nume "Z Dobitocu'", acest lucru ii va aparea si lui Z ?

 

Multumesc mult !

Poza se seteaza doar daca ai adaugat contactul de pe Skype sau alte retele de socializare ( fara Facebook si WhatsApp ). Daca X il adauga pe Y cu numele de Yulescu, atunci o sa afiseze o poza cu litera Y. ( ca si atunci cand iti faci un cont nou pe forum, daca ai observat ).

Daca ai numarul lui Z in telefon si ii pui o notita, el nu poate sa o vada.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, aurelL said:

Poza se seteaza doar daca ai adaugat contactul de pe Skype sau alte retele de socializare ( fara Facebook si WhatsApp ).

Pai aici e chestia:

Unei persoane i-a aparut poza cu fata persoanei respective fara sa o am adaugata pe vrreo retea de socializare si nici pe whatsup sau skype. Eu nici macar nu le am instalate astea, nici facebook, nimic. Si totusi ma trezesc cu persoana respectiva cu numele oficial si cu poza pe care si-a pus-o, unde si-o fi pus-o ca eu nu i-am facut-o. Cum poti explica asta ?

 

2 hours ago, aurelL said:

Tu nu poti face nimic. Daca respectivul are activata optiunea, se va seta automat o poza.

De unde va lua poza ca sa o seteze din moment ce persoana respectiva nu are o poza cu tine ?

 

2 hours ago, aurelL said:

Vezi la Contact Settings, e o optiune : " Assign photos ", si la descriere scrie asa : " Automatically assign a picture to contacts without one ". ( o poti dezactiva )

Si de unde o va lua ? Inca nu am gasit aceasta setare dar am sa ma uit sa vad.

2 hours ago, aurelL said:

In primul rand nu o sa spuna nimeni ca Redmi Note 5 e slab. Eu tin sa te felicit pentru alegere!!!

Multumesc mult de tot si multumesc tuturor pentru sfaturile primite pe forum in legatura cu ce telefon sa aleg !

 

P.S. Inca ceva, unor persoane le-a pus poza cu ei, nu ceva la modul general si numele lor din Xulescu Blablabla a devenit cum si l-or fi setat ei undeva, de exemplu "Eu Xulescu" are cineva, desi eu nu l-am trecut asa in telefon. Cum e posibil asta ? Tot la fel, fara Facebook, fara alte retele de socializare, Skype, Whatsup etc. plus ca nu am mai vorbit si nici nu am mai tinut legatura cu unele dintre aceste persoane de un car de ani.

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Che said:

Pai aici e chestia:

Unei persoane i-a aparut poza cu fata persoanei respective fara sa o am adaugata pe vrreo retea de socializare si nici pe whatsup sau skype. Eu nici macar nu le am instalate astea, nici facebook, nimic. Si totusi ma trezesc cu persoana respectiva cu numele oficial si cu poza pe care si-a pus-o, unde si-o fi pus-o ca eu nu i-am facut-o. Cum poti explica asta ?

Ti s-a intamplat tie? Sau unei persoane? Asa ceva e imposibil!! Daca ar fi posibil, ai putea scrie numere de telefon la intamplare, si sa aflii informatii personale. 🤑

11 hours ago, Che said:

De unde va lua poza ca sa o seteze din moment ce persoana respectiva nu are o poza cu tine ?

https://imgur.com/a/Mkcj4A5

Am luat un contact de la mine din lista.  Eu am activata functia aia cu assign photos, si de aia mi-a pus U automat.

11 hours ago, Che said:

P.S. Inca ceva, unor persoane le-a pus poza cu ei, nu ceva la modul general si numele lor din Xulescu Blablabla a devenit cum si l-or fi setat ei undeva, de exemplu "Eu Xulescu" are cineva, desi eu nu l-am trecut asa in telefon. Cum e posibil asta ? Tot la fel, fara Facebook, fara alte retele de socializare, Skype, Whatsup etc. plus ca nu am mai vorbit si nici nu am mai tinut legatura cu unele dintre aceste persoane de un car de ani.

 Nu am inteles intrebarea... Cand ai transferat contactele de pe telefonul tau cu Windows pe Xiaomi, ti-a schimbat numele persoanelor??

 Cred ca ai un buton de sync la notification panel. Opreste-l si vezi daca iti mai schimba numele / numarul de telefon.

 Daca tot nu merge, du-te la settings - permissions - permissions - contacts si dai off la toate inafara de Dialer si Contacts.

 

Edited by aurelL
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, aurelL said:

Ti s-a intamplat tie? Sau unei persoane? Asa ceva e imposibil!! Daca ar fi posibil, ai putea scrie numere de telefon la intamplare, si sa aflii informatii personale.

Mie. Am bagat un numar de telefon (de fapt mai multe) din telefonul vechi in asta nou, doar numerele, fara poze, fara nimic si unora le-a aparut poza si denumire custom aleasa de ei.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!!! Ce am observat si eu este ca, cand deschizi agenda la android gasesti poza ta ca proprietar iar sub ai sa gasesti o sectiune numita ACTUALIZARI e de aici incepe distractia ca vezi cine ce poza are... probabil e pe baza numarului de telefon cand il salvezi in agenda unele detalii le pune fortat android-ul. "Ca doar se vrea controlul lumii" in felul asta. Cu cat apar versiuni noi de android sau alte software de telefon cam toate duc in aceeasi directie si au acelas interes care este comun "sa detina date si cand respiri sau de cate ori ai clipit" cu voia noastra sau nu.

P.s. e simpla treaba tot ce iese sau intra in Device trece printrun server care stocheaza asa ca nu te mira ca il treci in agenda "flasneta" si dupa o picatura de conexiune la net il gasesti trecut "trompeta" ca asa ii este numele defapt.

Edited by FaNt0maX
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, FaNt0maX said:

Salutare!!! Ce am observat si eu este ca, cand deschizi agenda la android gasesti poza ta ca proprietar iar sub ai sa gasesti o sectiune numita ACTUALIZARI e de aici incepe distractia ca vezi cine ce poza are... probabil e pe baza numarului de telefon cand il salvezi in agenda unele detalii le pune fortat android-ul. "Ca doar se vrea controlul lumii" in felul asta. Cu cat apar versiuni noi de android sau alte software de telefon cam toate duc in aceeasi directie si au acelas interes care este comun "sa detina date si cand respiri sau de cate ori ai clipit" cu voia noastra sau nu.

P.s. e simpla treaba tot ce iese sau intra in Device trece printrun server care stocheaza asa ca nu te mira ca il treci in agenda "flasneta" si dupa o picatura de conexiune la net il gasesti trecut "trompeta" ca asa ii este numele defapt.

Du-te ma deacea expiratule.

Da-var pastele sa va dea.

 

Tu nu vezi ca lumea aicea face treaba, cauta sa vada de unde sunt luate pozele, in ce format, etc. Vii tu cu dat cu parerea despre "serverul android".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2018 at 6:34 PM, Che said:

brusc imi apar unele contacte cu poza si cu denumire proprie aleasa de ei, probabil

totul vine de la Google. ca sa instalezi aplicatii si alte alea, ai bagat mail. toate contactele vin aliniate cu nickname folosit pe gmail&co. cu un telefon Asus acum ceva ani, am activat un mail facut prin 98. sa vezi explicatii ce a trebuit sa dau la nevasta despre cine e "darkgirl83" sau "your_sonya" care au aparut in rubrica doar pt faptul ca am conectat mail ala :)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, fbob said:

totul vine de la Google. ca sa instalezi aplicatii si alte alea, ai bagat mail. toate contactele vin aliniate cu nickname folosit pe gmail&co. cu un telefon Asus acum ceva ani, am activat un mail facut prin 98. sa vezi explicatii ce a trebuit sa dau la nevasta despre cine e "darkgirl83" sau "your_sonya" care au aparut in rubrica doar pt faptul ca am conectat mail ala :)

Idem , mai ales ca imi apareau in agenda N numere :)))))))

Link to comment
Share on other sites

On 9/24/2018 at 10:21 AM, FaNt0maX said:

Ce am observat si eu este ca, cand deschizi agenda la android gasesti poza ta ca proprietar iar sub ai sa gasesti o sectiune numita ACTUALIZARI e de aici incepe distractia ca vezi cine ce poza are...

Unde anume ca nu gasesc setarea de care spui ? Pune niste screenshot-uri. Care agenda ca eu nu am asa ceva ?

 

On 9/26/2018 at 12:12 AM, fbob said:

totul vine de la Google. ca sa instalezi aplicatii si alte alea, ai bagat mail. toate contactele vin aliniate cu nickname folosit pe gmail&co. cu un telefon Asus acum ceva ani, am activat un mail facut prin 98. sa vezi explicatii ce a trebuit sa dau la nevasta despre cine e "darkgirl83" sau "your_sonya" care au aparut in rubrica doar pt faptul ca am conectat mail ala :)

Sa stii ca la asta m-am gandit si eu. Dar cum se face ca am pe cineva cu adresa de gmail si totusi nu are setata poza iar la altii doar cu adrese de yahoo la mine in lista au setate poze. @aurelL Poza fetei sau ce poza si-au pus ei dar nu cu lietere de la nume, sunt si care au doar o litera de la nume, majoritatea, dar sunt unii si cu poza de profil si nume, ambele alese de ei.

 

14 hours ago, gigiRoman said:

In cazul meu unele contacte au preluat poza si nicknameul de skype. La app permisions poti vizualiza ce aplicatii au acces la contacte.

Desi in contactele de google imi disparuse de mult timp un fost coleg, acum am realizat ca a aparut iar cu poza de skype si cu nr de telefon.

Bafta!

Multumesc, la fel! Interesant ce spui numai ca nu m-am logat pe Skype niciodata de pe telefon. Am Skype instalat pe telefon dar nu l-am folosit niciodata si nici nu il folosesc. Totusi, adresa de gmail si numarul de telefon sunt aceleasi, ma gandesc ca poate are cumva o baza de date, cum zice toata lumea, si nici nu e nevoie sa te obosesti sa te mai loghezi ca deja stie cine esti. Dar lao persoana ii am doar numarul de telefon in lista si atat, fara add pe Whatsip, pe care apropo nici pe asta nu l-am folosit si nu il folosesc, fara add pe gmail sau trimis de mesaje pe gmail si nici pe Skype, nu add, nu nimic. Doar Facebook dar nu m-am logat niciodata pe FB de pe telefon. Cum vine asta ?

Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2018 at 12:12 PM, Che said:

Dar cum se face ca am pe cineva cu adresa de gmail si totusi nu are setata poza iar la altii doar cu adrese de yahoo la mine in lista au setate poze

google nu inseamna doar gmail. inseamna in primul rand insusi android, inseamna chrome, inseamna google+, inseamna youtube, inseamna waze. e de ajuns o singura data sa bagi numarul de telefon si iti conecteaza toti utilizatorii de pe platformele respective. asa cum de la facebook treci prin instagram si whatsapp, la fel cum cu yahoo treci prin Flickr. deci practic e de ajuns sa instalezi whatsapp pe telefon si ai sa vezi sugestii de prieteni pe FB(chiar daca nu ai instalat pe telefon) din lista de contacte :) 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...