Jump to content
andreipacala1234

Cata matematica trebuie sa stie un administrator de baze de date?

Recommended Posts

Trebuie să știe suficientă matematică pentru a face o adunare, tabla înmulțirii, etc.

 

Capitolele adunarea numerelor naturale, scăderea numerelor naturale, împărțirea numerelor naturale, înmulțirea numerelor naturale...

Link to comment
Share on other sites

1) ti-au raspuns...

2) daca lucrezi cu baze de date (sql dev) trebuie sa ai ceva notiuni despre teoria multimilor (https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Teoria_mulțimilor), daca esti db admin te ocupi de useri, roluri, scripturi, backupuri samd.

3) db admin -> te ocupi de db fara sa ai habar ce date contine (faci mentenanta, replicare, disaster recovery samd); sql developer -> faci scripturi care manipuleaza date din baza (vezi CRUD), bagi scripturi, proceduri stocate, triggeri, indecsi samd.

Succes!

Ps: pentru mai multa matematica in baze de date consulta cartea lui c.j. date: An Introduction to Database Systems 8e By C J Date.

https://www.pdfdrive.com/an-introduction-to-database-systems-8e-by-c-j-datepdf-d31093920.html

  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, theandruala said:

Daca nu faci analiza matematica, algebra liniara, si matematica speciala chiar n-ai nici o sansa.

Fara o integrala tripala nici nu esti in stare sa treci strada, da sa mai fii si administrator db...

Astea se fac sa nu te insele vanzatoare de la magazin cand iti da restul.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ca idee, daca te ajuta iti pot da exemplul meu.

 

Eu am inceput sa invat networking acum ceva timp si mi s-a zis ca mi-ar trebui matematica. Nu neg, ai nevoie de ceva matematica insa aceea este una simpla si practic o inveti inotand prin teme de networking. Tind sa cred ca acela este si cazul tau. Nu te apuca sa inveti matematica doar pentru ca vrei sa inveti baze de date. Este ca si cum ai invata sa fii un mecanic bun pentru ca vrei sa fii sofer pe tir.

 

Daca esti destul de pasionat, totul vine de la sine. Si matematica, si bazele de date, si betia de dupa un proiect reusit:P

Edited by SynTAX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...