Jump to content
unanonimcelebru

Intrebare pentru programatori

Recommended Posts

Buna seara! Ma numesc _, am 25 de ani, am absolvit facultatea de drept in iulie, si vreau sa va adresez niste intrebari. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Ii rog pe cei rautaciosi sau care nu au nicio tangenta cu topicul acesta sa nu comenteze.

1. La varsta aceasta am vreo sansa sa ma orientez spre programare?

2. Daca da, cam cat timp mi-ar lua sa fac tranzitia? Asta in cazul in care as lucra cu sudoare peste 6 ore pe zi.

3. In strainatate poti fi programator fara facultate? In sensul sa nu ai vreo bariera in ceea ce priveste latura financiara sau pe scara ierarhica.

Mentionez ca in prezent lucrez ca jurist la o institutie publica (nu vreau sa o mentionez pentru ca sigur ar incepe discutii), am un salariu decent, mi se asigura si indemnizatie de chirie, dar ma gandesc sa emigrez.

Edited by unanonimcelebru
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, unanonimcelebru said:

Buna seara! Ma numesc Narcis, am 25 de ani, am absolvit facultatea de drept in iulie, si vreau sa va adresez niste intrebari. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Ii rog pe cei rautaciosi sau care nu au nicio tangenta cu topicul acesta sa nu comenteze.

1. La varsta aceasta am vreo sansa sa ma orientez spre programare?

2. Daca da, cam cat timp mi-ar lua sa fac tranzitia? Asta in cazul in care as lucra cu sudoare peste 6 ore pe zi.

 3. In strainatate poti fi programator fara facultate? In sensul sa nu ai vreo bariera in ceea ce priveste latura financiara sau pe scara ierarhica.

Mentionez ca in prezent lucrez ca jurist la o institutie publica (nu vreau sa o mentionez pentru ca sigur ar incepe discutii), am un salariu decent, mi se asigura si indemnizatie de chirie, dar ma gandesc sa emigrez.

1. Da.

2. 6 luni - 1 an. După 6 luni oricum te poți orienta spre ceva entry-level și mai înveți pe parcurs.

3. Da.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt cam sceptic cu privire la punctul 3.

Multi se chinui sa le fie "echivalate" diplomele ... sa le fie luate in considerare, sa nu fie incadrati muncitori.

 

Eu zic sa te gandesti in perspectiva, in ideea in care printr-o minune te-ai angaja ca programator intr-o alta tara si te stabilesti acolo, ce faci peste 10 ani daca se da vreo lege care mentioneaza ca iti trebuie facultate ?

Daca vrei sa devii programator in strainatate doar pentru a castiga mai multi bani acolo si apoi sa te intorci aici ... nu cred ca e afacere.

 

Eu sunt convins ca ai auzit de salarii bunicele in IT si ai zis sa te faci si tu programator. (nu sunt rautacios)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, brdan18 said:

Eu sunt cam sceptic cu privire la punctul 3.

Multi se chinui sa le fie "echivalate" diplomele ... sa le fie luate in considerare, sa nu fie incadrati muncitori.

 

Eu zic sa te gandesti in perspectiva, in ideea in care printr-o minune te-ai angaja ca programator intr-o alta tara si te stabilesti acolo, ce faci peste 10 ani daca se da vreo lege care mentioneaza ca iti trebuie facultate ?

Daca vrei sa devii programator in strainatate doar pentru a castiga mai multi bani acolo si apoi sa te intorci aici ... nu cred ca e afacere.

 

Eu sunt convins ca ai auzit de salarii bunicele in IT si ai zis sa te faci si tu programator. (nu sunt rautacios)

Păi sunt salarii bune în IT. Și în afară de bani care ar fi motivul pentru care te-ai mai băga în asta lol. Că eu unul dacă aș putea să iau 3.000 de euro să scriu cod 8 ore pe zi sau să fiu hingher să alerg potăi pe stradă, cred că știu ce aș alege.

Edited by jreister
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, jreister said:

Păi sunt salarii bune în IT. Și în afară de bani care ar fi motivul pentru care te-ai mai băga în asta lol. Că eu unul dacă aș putea să iau 3.000 de euro să scriu cod 8 ore pe zi sau să fiu hingher să alerg potăi pe stradă, cred că știu ce aș alege.

Scuza-ma ca iti zic dar trebuie sa fii prost sa gandesti asa.

Sa fii programator doar pentru ca se castiga bine ... inseamna ca nu o sa faci niciodata "performanta", nu o sa fii un programator bun, o sa fii mediocru.

 

Si din videochat se castiga foarte bine si nu trebuie sa muncesti 8 ore pe zi.

 

Ideea era sa faci ce iti place, daca e din pasiune mai devreme sau mai tarziu banii vor veni.

 

EDIT: voi vreti programare dupa 6 luni, cu dreptul o sa il scuipe intre ochi (asta in cazul in care vreuna de la HR nu are ochelarii la ea intr-o zi si il cheama totusi la interviu).

Edited by brdan18
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Motive:

1. Am fost o saptamana in concediu in afara tarii si am vazut diferenta de trai, gandire, atitudine, civilizatie, infrastructura etc.. Si, da.. Ma gandesc sa emigrez

2. Da, si banii sunt o motivatie. Ar fi pueril sa nu recunosc. De fapt toata lumea are in vedere si acest aspect.

3. Am inceput sa invat ceva PHP si Java si inteleg, iar totul pare interesant, provocator.

 

Aveam de ales intre doua optiuni:

1. Sa dau la INM si sa devin procuror (judecator nu imi place, avocat nici atat)

- partea naspa e ca incepand din 2019 scolarizarea la institut va fi de 4 ani, plus alti 2 stagiatura (pana acum erau doar 2 ani in total)

2. Sa ma apuc de la 0 sa invat programare si sa plec in afara

 

Pun efectiv in balanta anii respectivi.. 6 ani mi se pare o perioada enorma, iar onorariul sau salariul de auditor de justitie nu e multumitor, in sensul ca nu e ceva wow, care sa ma ajute din perspectiva platii unei scolarizari.. (Daca o sa renunt la ceea ce fac acum, o sa trebuiasca sa returnez 400mil scolarizarea)

 

Edited by unanonimcelebru
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, brdan18 said:

Scuza-ma ca iti zic dar trebuie sa fii prost sa gandesti asa.

Sa fii programator doar pentru ca se castiga bine ... inseamna ca nu o sa faci niciodata "performanta", nu o sa fii un programator bun, o sa fii mediocru.

 

Si din videochat se castiga foarte bine si nu trebuie sa muncesti 8 ore pe zi.

 

Ideea era sa faci ce iti place, daca e din pasiune mai devreme sau mai tarziu banii vor veni.

 

EDIT: voi vreti programare dupa 6 luni, cu dreptul o sa il scuipe intre ochi (asta in cazul in care vreuna de la HR nu are ochelarii la ea intr-o zi si il cheama totusi la interviu).

Eu altceva voiam să zic. Dacă ajungi să o faci din plăcere și în același timp să îți aducă și bani, atunci, crede-mă, o duci chiar bine. Dar dacă nu îți face plăcere în schimb vrei bani, well, I got some news for you.

De videochat nu știu ce să zic. Am 1.82, 68kg, păr pe picioare. Oare mă primesc ăia?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, unanonimcelebru said:

Motive:

1. Am fost o saptamana in concediu in afara tarii si am vazut diferenta de trai, gandire, atitudine, civilizatie, infrastructura etc.. Si, da.. Ma gandesc sa emigrez

2. Da, si banii sunt o motivatie. Ar fi pueril sa nu recunosc. De fapt toata lumea are in vedere si acest aspect.

3. Am inceput sa invat ceva PHP si Java si inteleg, iar totul pare interesant, provocator.

 

Aveam de ales intre doua optiuni:

1. Sa dau la INM si sa devin procuror (judecator nu imi place, avocat nici atat)

- partea naspa e ca incepand din 2019 scolarizarea la institut va fi de 4 ani, plus alti 2 stagiatura (pana acum erau doar 2 ani in total)

2. Sa ma apuc de la 0 sa invat programare si sa plec in afara

 

Pun efectiv in balanta anii respectivi.. 6 ani mi se pare o perioada enorma, iar onorariul sau salariul de auditor de justitie nu e multumitor, in sensul ca nu e ceva wow, care sa ma ajute din perspectiva platii unei scolarizari.. (Daca o sa renunt la ceea ce fac acum, o sa trebuiasca sa returnez 400mil scolarizarea)

 

1. Să emigrezi ar fi cel mai bun lucru pe care l-ai putea face acum nu doar pentru tine, dar și pentru viitoarea ta familie. Du-te și nu te uita înapoi.
2. De ăia o să ai parte.
3. E și mai bine că îți și place. Mult succes :). În 6 ani poți să o duci mult și bine pe afară din asta.

@brdan18: în 6 luni de învățat poate căpăta destule cunoștințe pentru un post entry-level. Un entry-level în afară pe web development înseamnă salariu care să îi asigure chirie + costuri de viață + încă câteva chestii pe lângă lejer, pe afară. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi! Mai astept pareri...

Sincer, partea mai naspa e cea legata de socializare. In sensul ca in afara totul e diferit. Am observat ca strainii sunt mai individualisti. Despre femeile lor nu mai vorbesc, sunt urate cu spume. Crezusem ca treaba asta e un mit, dar nu e nici pe departe. (Vorbesc strict de Anglia, ca tara asta m-a facut sa ma gandesc la un change in my life)

Edited by unanonimcelebru
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, unanonimcelebru said:

Multumesc pentru sfaturi! Mai astept pareri...

Sincer, partea mai naspa e cea legata de socializare. In sensul ca in afara totul e diferit. Am observat ca strainii sunt mai individualisti. Despre femeile lor nu mai vorbesc, sunt urate cu spume. Crezusem ca treaba asta e un mit, dar nu e nici pe departe. (Vorbesc strict de Anglia, ca tara asta m-a facut sa ma gandesc la un change in my life)

traiesc in Anglia de mai bine de 3 ani acum , am vazut destul de multe tari , nu as paria pe anglia mai degraba Danemarca cel putin acolo sistemul educational este gratis , am un prieten care sa mutat recent si chiar ii place , putin mai frig :)

Link to comment
Share on other sites

@unanonimcelebru vezi ca e multa bataie de cap cu programarea, nu e pentru oricine. Singura sansa e sa lasi prieteni/familie/hobby si sa visezi noaptea programare. Daca nu te atragea matematica in liceu, sau daca nu ai stat pana acum 10 ore continuu sa repari o chestie, eu zic sa te mai gandesti, ca altfel o sa ai dureri de cap dupa fiecare zi de munca. Sa ai in vedere ca domeniul IT nu inseamna doar programare, poti sa mai faci suport, field engineer, testare, ..etc. Dar la cata cerere e azi, se angajeaza si absolventi de litere in IT.. deci exista o sansa si pentru tine :)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu tot ce au zis ceilalti mai sus. Fara pasiune si fara migala, daca vrei sa faci asta doar pentru bani, nu o sa ajungi prea departe. Si mai vreau sa iti atrag atentia asupra faptului ca trebuie sa ai si talent pentru asa ceva, ca altfel toata lumea ar slabi si s-ar incalta cu ghete si gata, suntem cu totii fotbalisti. Ai putea sa incepi sa inveti chestii simple si daca ti se pare ca e prea greu si bataie prea mare de cap si nu ai disponibilitate pentru a te "lupta" cu asa ceva, inseamna ca nu e pentru tine. 

 

Poate o sa zici ca sunt rautacios, dar o sa constientizezi in viitor ca am avut dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu sunt la facultate in UK (Computer science) in anul 1 si din ce se spune pe aici e greu sa vi cu facultatea din Romania si sa iti gasesti un job bun cam in orice domeniu, nu numai in IT.

 

Ai sanse mult mai mari daca vi si faci aici o facultate. Se intra destul de usor si facultatea este platita de stat...dupa care trebuie sa dai banii inapoi, desigur.

 

Dar dupa ce termini poti gasi un job bine platit deoarece cererea este destul de mare in domeniul IT. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, JamesBong said:

Salut. Eu sunt la facultate in UK (Computer science) in anul 1 si din ce se spune pe aici e greu sa vi cu facultatea din Romania si sa iti gasesti un job bun cam in orice domeniu, nu numai in IT.

  

Ai sanse mult mai mari daca vi si faci aici o facultate. Se intra destul de usor si facultatea este platita de stat...dupa care trebuie sa dai banii inapoi, desigur.

  

Dar dupa ce termini poti gasi un job bine platit deoarece cererea este destul de mare in domeniul IT. 

Eu sunt tot in uk si cu facultate in Romania si n uam avut probleme 

Link to comment
Share on other sites

Daca sunteti in UK, puteti da niste exemple de salarii? De asemenea, o suma pentru cheltuieli lunare ar putea fi utila.

Eu am avut mai demult o oferta de 2500-3000 de lire pe luna (net) si am refuzat. Chiria in zona 8 (periferie, zona de case) era in jur de 1200 de lire pe luna cu doua camere (sau 1 bedroom cum zic ei). Si nu mi s-a parut ca merita deloc. 

PS: Un prieten care livreaza pizza mi-a zis ca face 2000-2200 (cu tot cu tips). :) 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Nytro said:

Daca sunteti in UK, puteti da niste exemple de salarii? De asemenea, o suma pentru cheltuieli lunare ar putea fi utila.

Eu am avut mai demult o oferta de 2500-3000 de lire pe luna (net) si am refuzat. Chiria in zona 8 (periferie, zona de case) era in jur de 1200 de lire pe luna cu doua camere (sau 1 bedroom cum zic ei). Si nu mi s-a parut ca merita deloc. 

 PS: Un prieten care livreaza pizza mi-a zis ca face 2000-2200 (cu tot cu tips). :) 

Pai cam astea sunt cheltuielile , eu zic ca se merita daca ai un salariu de cel putin 3000 , eu sunt acum la 4600 si nu ma pot plange , ce este drept pe python .

O casa in medie este 1000-1200 la are se mai adauga 100 pe luna council tax , internet si ala 50, transportul pentru 3 zone (30) , o masa de 1 persona in oras in medie 30, un PINT de bere in medie 5-7.

Edited by lzomedia
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, lzomedia said:

Pai cam astea sunt cheltuielile , eu zic ca se merita daca ai un salariu de cel putin 3000 , eu sunt acum la 4600 si nu ma pot plange , ce este drept pe python .

O casa in medie este 1000-1200 la are se mai adauga 100 pe luna council tax , internet si ala 50, transportul pentru 3 zone (30) , o masa de 1 persona in oras in medie 30, un PINT de bere in medie 5-7.

alo gara, ai 3k lunar si nu ai automobil?

 

minim un Vaxhall la 300, banii pe o zi de munca

Edited by .zife
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...