Jump to content
aurelL

High School

Recommended Posts

Bună. Sunt Aurel şi am nişte întrebări. Dacă nu aveţi nici o tangenţă cu topicul, sau sunteţi răutăcioşi, nu comentaţi aiurea.

Pentru cei care aţi făcut un liceu militar :

  1.  Cât de mare e concurenţa, şi pe o scară de la 1 la 10, cât de bine trebuie să te pregăteşti ca să iei proba sportivă?
  2.  Cât la sută contează proba sportivă?
  3.  Spre ce carieră te poţi îndrepta în momentul în care termini?
  4.  Se merită ?

Pentru cei care aţi făcut un liceu mate-info intensiv :

  1. Ce învăţ la info o să mă ajute pe viitor? Din câte ştiu eu faci doar c++ ( poate mănânc căcat )
  2. Engleza e importantă? Dacă ştiu engleză, se merită să fac testul ala pe nivele A1,A2,B1,B2,C1,C2 ? ( Majoritatea informaţiilor sunt în engleză şi de ăia intreb.

Vreau să merg pe ceva ce implică mult matematica, şi din căte am văzut la "băieţii ăştia mari, de la liceu" tind să cred că liceul e suprasimplificat, şi nu se învaţă multe chestii noi.

  • Pe voi cum v-a influenţat liceul?

P.S: Da, sunt pe clasa a 8-a, şi mi-am luat-o "in gură" de la "băieţii mari", da am trecut peste faza asta. Nu vă obosiţi să faceţi mişto.

Link to comment
Share on other sites

Legat de liceu mate-info intensiv, iti voi spune parerile mele:

 

1. Se face informatica, se face (sper) C++, dar nu prea mult la nivel de limbaj (e.g. clase, exceptii, templates) ci mai mult la nivel de algoritmica. E foarte util pentru viitor. Daca inveti C++ in liceu, o sa iti fie usor sa inveti orice alt limbaj. In plus, sugestia mea ar fi sa inveti singur alte lucruri, din carti sau tutoriale de pe Internet + multa practica. O sa ajute mai mult pe viitor, e destul de limitat ce se face la cateva ore pe saptamana.

 

2. Partea de matematica nu mi-a placut si la acea vreme nu mi s-a parut foarte utila, insa are propriile beneficii. In plus, cand vei merge la o facultate de informatica, poti sa fii sigur ca te vei lovi de aceasta materie, asa ca ar fi bine sa prinzi bazele din liceu. Ah, se mai da si admitere la mate, deci ca sa intri ai nevoie de asa ceva. Un bonus ar fi urmatoarele: criptografie si inteligenta artificiala. O sa te ajute daca inveti matematica.

 

3. Partea de engleza nu e importanta, e obligatorie. Trebuie sa stii engleza. Nu conteaza pe ce nivel, o sa ai nevoie ca sa inveti singur si vei avea de asemenea nevoie cand vei lucra in domeniu.

 

Legat de liceu, a fost super misto. Esti copil, profita de asta, distreaza-te. Ai liceul si facultatea (poate) in care ai timp sa te distrezi. Dar daca de tanar te apuci sa inveti lucruri si esti baiat serios, vei avea un viitor frumos. Insa gaseste echilibrul intre invatat si viata.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut , 

1. Concurenta este foarte mare ; 

2.Probă sportivă este la fel de importanta ca toate celelalte probe teoretice / practice ;

3 . Cariera depinde de tine după terminarea problele cu brio. O dată intrat , ai posibilități de schimbare ;

Ps :trebuie sa fi puternic antrenat la cate pupături in " funduri " trebuie sa dai 😅

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

https://adevarul.ro/locale/alba-iulia/comisie-ancheta-colegiul-militar-alba-iulia-scandalul-privind-Scoala-altfel-reactia-unui-sef-companie-1_571602d85ab6550cb823e7d1/index.html
Elevul a trecut si pe aici sa se asigure ca nu il vor gasi dupa IP/device. Cacatii de la liceu au vrut sa il exmatriculeze pentru ca sa dus la presa.

Daca vrei sa veizi ramasitele perioadei comuniste du-te la liceul militar. Sa ai mare grija in ce jaf de camion te urci. https://www.gandul.info/stiri/un-camion-plin-cu-militari-a-cazut-intr-o-rapa-de-40-de-metri-din-arges-trei-dintre-ei-au-murit-tudose-este-impardonabil-sa-nu-avem-elicopter-pe-timp-de-noapte-update-16535560

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/30/2018 at 3:57 PM, aurelL said:

liceu militar

Daca te duci la un liceu militar pt ca asta e visul parintilor tai o sa regreti mai tarziu. 

 

 

On 11/30/2018 at 3:57 PM, aurelL said:

liceu mate-info intensiv

Da, in momentul de fata in Romania profilul real la liceu e singurul care iti ofera un background astfel incat dupa terminarea lui sa ai toate optiunile disponibile privind facultatea. 

 

 

 

Edited by tjt
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Profilul real este singurul care-ti ofera background? Serios?

 

Eu am terminat mate-info intensiv. Am stat 179 de mii de ani sa fac teme, sa ma ocup de lucruri absolut INUTILE, pe cand cei de la uman, aveau tot timpul din lume sa-si aleaga pasiunile.

 

Iti ia 6 luni sa faci CCNA-ul.

 

Iti ia 1 an sa inveti bazele programarii.

 

Ia vezi, stii mai multe ca altii dupa 4 ani de mate-info?

Edited by SynTAX
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

E important să mergi la un liceu de prestigiu dacă vrei să rămâi cu ceva? Sau ţine doar de mine şi cât de mult o să învăţ?

CE LICEU DE PRESTIGIU BA SARACULE,EU CA ANGAJATOR,SEF PE SERELE,MA PIS PE SCOALA TA,DACA STII SA SCRII COD BINE,DACA NU,TE FUTE DUMNEZO CU TOT CU 54 FACULTATI,20 MASTERE SI 5 DOCTORATE.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, aurelL said:

Sau ţine doar de mine şi cât de mult o să învăţ?

 

Sounds good, doesn't work. 

 

38 minutes ago, aurelL said:

E important să mergi la un liceu de prestigiu dacă vrei să rămâi cu ceva?

Un liceu de prestigiu iti ofera acces la diverse concursuri, activitati si... ai mai multe sanse sa iei bacul cu o nota mare. In teorie la liceele de prestigiu sunt si cei mai buni profesori/elevi.

Edited by tjt
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, SynTAX said:

Iti ia 6 luni sa faci CCNA-ul.

  

Iti ia 1 an sa inveti bazele programarii.

 

Da, dar mai sus ai zis ca ai terminat mate-info-intensiv. Daca terminai filologia, mai invatai in 6 luni ?

Probabil nici nu auzeai termeni precum "CCNA", "Algoritmica", "Programare", decat in cazul in care aveai o pasiune pentru domeniu. Dar sa fim seriosi, numarul persoanelor pasionate este foarte mic... iar in ziua de azi multi se duc catre IT pentru ca isi pot gasi relativ repede de munca si primesc un salariu decent. 

Edited by tjt
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...