Jump to content
KayaP

Ce este un root mai exact? Cum se face unul?

Recommended Posts

17 minutes ago, KayaP said:

Salutare, înainte de a începe să dați cu hate, sunt începător. Am tot vazut ca unii dau flood cu un "root", cu un program numit putty. Imi poate explica cineva ce este acel root, si cum de poate creea unul?, mersi mult

root este contul de administrator de pe sistemele de operare tip UNIX. In general nu prea are restrictii impuse.

In modul in care l-ai vazut utilizat, face referire la a avea/capata (probabil ilegal) acces  la acest cont, pe un computer. Din moment ce acest cont nu are restrictii, poate fi utilizat pentru activitatile distructive, gen flood.

PuTTY este un client SSH/Telnet/Rlogin/Serial/Raw, dezvoltat initial pentru Windows, deoarece Windows nu dispune de un client SSH propriu.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, u0m3 said:

root este contul de administrator de pe sistemele de operare tip UNIX. In general nu prea are restrictii impuse.

In modul in care l-ai vazut utilizat, face referire la a avea/capata (probabil ilegal) acces  la acest cont, pe un computer. Din moment ce acest cont nu are restrictii, poate fi utilizat pentru activitatile distructive, gen flood.

PuTTY este un client SSH/Telnet/Rlogin/Serial/Raw, dezvoltat initial pentru Windows, deoarece Windows nu dispune de un client SSH propriu.

Mersi, si imi poti explica cum se poate creea acel cont?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...