Jump to content
kemstray

Ce limbaj de programare sa invat?

Recommended Posts

Salut.Am 15 ani si vreau ca in timpul liber sa imi ocup timpul cu invatarea unui limbaj de programare.Dar cu ce sa incep ? Ma cam atrag c#,python deoarece sunt pasionat sa fac diferite proiecte ,dar nustiu de unde sa incep sa invat tot pas cu pas.

Edited by kemstray
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, kemstray said:

Salut.Am 15 ani si vreau ca in timpul liber sa imi ocup timpul cu invatarea unui limbaj de programare.Dar cu ce sa incep ? Ma cam atrag c#,python deoarece sunt pasionat sa fac diferite proiecte ,dar nustiu de unde sa incep sa invat tot pas cu pas.

https://rstforums.com/forum/topic/109605-caut-indrumare/?do=findComment&comment=665501

Link to comment
Share on other sites

C++ pentru aplicatii desktop serioase. Exemple de programe scrise cu C++ : Kaspersky Antivirus, qBittorent. Poti folosi si C# pentru aplicatii desktop, depinde pentru ce ai nevoie, poti folosi si Java daca vrei sa scrii cross platform cu toate ca poti folosi si limbajele mentionate anterior pentru asa ceva.

 

Pentru aplicatii unde ai nevoie de calcul stiintific si alte prostii d-astea, sau pentru scripturi sau utilitare unde se prefera o interfata CLI se foloseste Python in general, pentru ca are tot felul de librarii.

 

Pentru aplicatii web poti folosi ASP.NET care se bazeaza pe C# + alte tehnologii web, sau poti folosi PHP cu alte tehnologii web... Aplicatiile scrise cu ASP.NET au limitarea ca ruleaza numai pe servere cu Windows de unde si costurile mai mari... De asemenea poti realiza aplicatii web si cu Java folosind frameworkuri precum Hibernate dar sincer as alege intre ASP.NET/PHP + tehnologiile adiacente.

 

Pentru jocuri de calculator avem engine-ul Unity care foloseste C# sau Javascript si engine-uri precum Unreal care folosesc C++, in general astea care folosesc C++ se folosesc pentru jocuri de scala mai larga gen AAA.

 

Totul depinde de ce vrei sa faci.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...