Jump to content

Recommended Posts

Salutare oameni buni

Incerc sa invat Linux si am luat-o usor cu inceputul adica comenzi simple in terminal,dar am si eu o mica problema.

Vreau de exemplu sa creez un fisier text sau un folder nou pe desktop.foloesc functia touch sau mkdir,insa pe dektop nu imi apare nimic.Daca folosesc comanda ls imi arata ca folderul sau fisierul text sunt iar la fel daca ma duc la Places > Desktop le pot vedea.


Stie cineva de ce nu imi apar pe dektop desi practic ele sunt acolo? :)

 

Pls ajutati un noob care vrea sa invete :D

Link to comment
Share on other sites

Vezi sa fie calea corecta. Incearca sa folosesti pe cat posibil auto-complete(apesi tab cand scrii o parte din comanda/cale).

 

Creaza  un fisier in Desktop cu interfata grafica(gen click dreapta, new file/folder) si dupa navigheaza in folderul in care ziceai ca iti apar fisierele tale initiale. Daca nu e acolo, clar gresesti calea.

 

O metoda simpla sa vezi calea catre Desktop ar fi tot cu interfata grafica. Cauti un fisier pe desktop, click dreapta-->proprietati. Acolo ar trebui sa vezi concret si calea.

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2019 at 8:09 PM, livebox said:

Incearca cu " locate name.txt " sau ce fisier ai creat si vezi exact unde s-a salvat fisierul , sau pur si simplu , poate nu esti in Desktop . incearca sa scrii , " cd Desktop " prima data si dupa sa folosesti functia ls . 

 

 

uite aici niste informatii care probabil te-ar putea ajuta . https://maker.pro/linux/tutorial/basic-linux-commands-for-beginners

Salut

Sunt pe desktop deoarece sunt sigur ca am folosit cd Desktop si imi si arata ca sunt pe desktop

On 2/9/2019 at 8:15 PM, xzsdyx said:

Vezi sa fie calea corecta. Incearca sa folosesti pe cat posibil auto-complete(apesi tab cand scrii o parte din comanda/cale).

 

Creaza  un fisier in Desktop cu interfata grafica(gen click dreapta, new file/folder) si dupa navigheaza in folderul in care ziceai ca iti apar fisierele tale initiale. Daca nu e acolo, clar gresesti calea.

 

O metoda simpla sa vezi calea catre Desktop ar fi tot cu interfata grafica. Cauti un fisier pe desktop, click dreapta-->proprietati. Acolo ar trebui sa vezi concret si calea.

OK multumesc am sa incerc :)

12 hours ago, u0m3 said:

Unele distributii au activate setari prin care nu vezi pe Desktop fisierele si dosarele din dosarul Desktop. Exemplu: https://askubuntu.com/questions/43246/how-to-configure-gnome-3-to-show-icons-on-desktop

Foarte posibil :) am sa verific cu link-ul trimis de tine 

Multumesc de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...