Jump to content
Idjosko

What Romanians means about Serbs?

Recommended Posts

2 hours ago, Idjosko said:

I plan to travel in Romania during the summer and have great time riding the motorcycle. I think that my route will be Jimbolia - Sibiu - Oradea - Jimbolia. I am from Serbia so i am just curious what ordinary people in Romania means about us?  :unsure  Multumesc mult! 

 

We are like brothers. :)

Avoid gipsies. Romania has more gipsies than romanians. :)))))

  • Like 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Idjosko said:

I plan to travel in Romania during the summer and have great time riding the motorcycle. I think that my route will be Jimbolia - Sibiu - Oradea - Jimbolia. I am from Serbia so i am just curious what ordinary people in Romania means about us?  :unsure  Multumesc mult! 

 

Romania on a motorbike is a bad idea dude. Bad roads, stupidly placed or nonexistent road signs and full of morons with a driving license. If you value your life and health, go the opposite way, to Croatia or even Italy.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ba mai iesiti in pula mea din casa, din tara si apoi vorbiti!Auzi la ala sa se duca in Italia ca la noi sunt soferi prosti.Pai italienii sunt cei mai prosti soferi din Europa, esti nebun!?Cu privire la tigani, nu stiu de unde si pana unde i-ati adus in discutie pentru ca omul a intrebat cu totul altceva, si, si asa cu siguranta cand o sa vina nu cauta o satra de tigani cauta obiective turistice, trasee...Tigani pe toate strazile mai gasesti doar in Irlanda,Anglia, Italia, Spania, in Ro au inceput sa se rareasca....In 2017 peste 12 milioane de turisti straini au vizitat Romania, va asigur ca multi din ei stiu mai multe lucruri despre Romania decat stiti voi, tocmai de aia ne si viziteaza!Tara asta pe care voi o vedeti de cacat, are multe chestii pe care nu le gasesti in toata Europa si chiar si in lume!Dupa parerea mea mai de cacat sunt oamenii ca voi care traiesc aici si au o asa gandire si mentalitate(ca tara e de cacat si nu se mai poate face nimic).Ca voi sunt oamenii aia care trec pe rosu la semafor, care arunca gunoaie, care parcheaza aiurea, care depasesc colana pe linia de tramvai, cei care iau si dau mita, fura, injura si scuipa pe strada si multe altele...Romanul dupa ce inchide usa la casa il doare in pula de ce este afara.(uneori mai arunca si gunoiul pe geam sau bradul de craciun) 

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, MIKE.01 said:

Ba mai iesiti in pula mea din casa, din tara si apoi vorbiti!Auzi la ala sa se duca in Italia ca la noi sunt soferi prosti.Pai italienii sunt cei mai prosti soferi din Europa, esti nebun!?Cu privire la tigani, nu stiu de unde si pana unde i-ati adus in discutie pentru ca omul a intrebat cu totul altceva, si, si asa cu siguranta cand o sa vina nu cauta o satra de tigani cauta obiective turistice, trasee...Tigani pe toate strazile mai gasesti doar in Irlanda,Anglia, Italia, Spania, in Ro au inceput sa se rareasca....In 2017 peste 12 milioane de turisti straini au vizitat Romania, va asigur ca multi din ei stiu mai multe lucruri despre Romania decat stiti voi, tocmai de aia ne si viziteaza!Tara asta pe care voi o vedeti de cacat, are multe chestii pe care nu le gasesti in toata Europa si chiar si in lume!Dupa parerea mea mai de cacat sunt oamenii ca voi care traiesc aici si au o asa gandire si mentalitate(ca tara e de cacat si nu se mai poate face nimic).Ca voi sunt oamenii aia care trec pe rosu la semafor, care arunca gunoaie, care parcheaza aiurea, care depasesc colana pe linia de tramvai, cei care iau si dau mita, fura, injura si scuipa pe strada si multe altele...Romanul dupa ce inchide usa la casa il doare in pula de ce este afara.(uneori mai arunca si gunoiul pe geam sau bradul de craciun) 

Plus ca ii explica sarbului cum e cu tiganii pe la noi, cand la aia tiganii fac legea...daca nici sarbul nu stie cum arata un tigan...🐼

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MIKE.01 said:

Ba mai iesiti in pula mea din casa, din tara si apoi vorbiti!Auzi la ala sa se duca in Italia ca la noi sunt soferi prosti.Pai italienii sunt cei mai prosti soferi din Europa, esti nebun!?Cu privire la tigani, nu stiu de unde si pana unde i-ati adus in discutie pentru ca omul a intrebat cu totul altceva, si, si asa cu siguranta cand o sa vina nu cauta o satra de tigani cauta obiective turistice, trasee...Tigani pe toate strazile mai gasesti doar in Irlanda,Anglia, Italia, Spania, in Ro au inceput sa se rareasca....In 2017 peste 12 milioane de turisti straini au vizitat Romania, va asigur ca multi din ei stiu mai multe lucruri despre Romania decat stiti voi, tocmai de aia ne si viziteaza!Tara asta pe care voi o vedeti de cacat, are multe chestii pe care nu le gasesti in toata Europa si chiar si in lume!Dupa parerea mea mai de cacat sunt oamenii ca voi care traiesc aici si au o asa gandire si mentalitate(ca tara e de cacat si nu se mai poate face nimic).Ca voi sunt oamenii aia care trec pe rosu la semafor, care arunca gunoaie, care parcheaza aiurea, care depasesc colana pe linia de tramvai, cei care iau si dau mita, fura, injura si scuipa pe strada si multe altele...Romanul dupa ce inchide usa la casa il doare in pula de ce este afara.(uneori mai arunca si gunoiul pe geam sau bradul de craciun) 

 

Nu ma pun cu mintea prostului pentru ca e odihnita. Insa cifrele vorbesc de la sine: 

https://etsc.eu/euroadsafetydata/

https://ec.europa.eu/transport/facts-fundings/scoreboard/compare/investments-infrastructure/quality-roads_en

 

Edited by QuoVadis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MIKE.01 said:

In 2017 peste 12 milioane de turisti straini au vizitat Romania, va asigur ca multi din ei stiu mai multe lucruri despre Romania decat stiti voi

Multimea R formata din Noi + @MIKE.01 

 

"According to National Tourism Statistics 15.7 million domestic and foreign tourists stayed in overnight accommodations in 2018. Of these 2.2 million are recorded as foreign tourists."

Si daca tot vorbim de turism. 

"As in previous years, Germany was the most popular holiday destination for Germans in 2016, with a 30% market share of all holiday trips. Overall the ranking of the most important holiday destinations remains unchanged: abroad, Spain increases its leading role, followed by Italy, Turkey and Austria." 


Ia zi-ne cateva din minunile lumii ce se gasesc doar in Romania. 

Edited by gaddafi
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Idjosko said:

Frați, nu știu prea bine romaneste :( Vorbesti engleza, va rog. What you discuss in previously posts? :)

@MIKE.01 said that Romania is not a shitty country full of gypsies and people who can't drive. The gypsies are now honest and hard-working citizens of England, Spain, Italy.
Romania is a beautiful country where 12 million foreign tourists come every year and we don't appreciate our country as much as foreigners do. They even know much more about our country than us.

Pula=dick, tigani=gypsy, cacat=shit, gunoi=trash/scumbag

Quo contradicted him regarding how bad we drive and I about how HE DOESN'T KNOW how many foreign tourists come to Romania. I challenge him to tell us what worldwide unique tourist attraction do we have.

I encourage you to go west bike riding. FUCK ROMANIA!!!


Sveti Jure, Croatia


Stelvio Pass, Italy
Stelvio-Pass.jpg

 

Gotthard Pass, Switzerland

p1000068_4pf5.jpg?w=637&h=358 

 

Grossglockner Pass, Austria

grossglockner.jpeg

Edited by gaddafi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Romania has great tourism potential, ordinary people are usually nice, obviously the infrastrcture is not the greatest and the mentality overall is behind compared to the west. The thing that saddens me the most is that we're in a vicious circle politically witch led us being stuck for 20+ years with corrputed politicians that have no interest in developing basically anything. The people with real value chose to leave for a better life and some of them end up hating the country witch is understandable, other than that I think Serbs are nice people :)

 

  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
2 hours ago, QuoVadis said:

 

Nu ma pun cu mintea prostului pentru ca e odihnita. Insa cifrele vorbesc de la sine: 

https://etsc.eu/euroadsafetydata/

https://ec.europa.eu/transport/facts-fundings/scoreboard/compare/investments-infrastructure/quality-roads_en

 

Chiar nu voiam sa intru in polemici despre trafic si morti, pe un forum de securitate, dar chiar nu te duce capul?

 

Nu vezi ca tarile cu rata mare de mortalitate sunt tarile care sunt slab dezvoltate? Care au drumuri proaste? Care nu au infrastructura?

 

Doar nu crezi ca sunt soferii prosti FIX in tarile slab dezvoltate, nu?

 

Uite tarile nordice. De ce sunt cu verde? Sunt soferi buni? Nu, au infrastrucutra.

 

Nu mai fiti degradati mintal si spuneti ca sunt soferi prosti. Puteti spune "in Romania poti muri pe drumuri pentru ca NU AI INFRASTRUCUTRA, nu pentru ca sunt soferi prosti".

 

Cum ar spune cineva de la Antena 1, Niros: "Folositi-va creierul ala ca d-aia vi l-a dat Dumnezeu". Nu mai fiti precum caii, care privesc doar inainte si luati statisticile de bune.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

@gigiRoman Of course that i will share with you my experience when i came back. As i mentioned before, I was already in Timisoara several times (with travel agency from Kikinda (Chichinda Mare)). You see that i was back, so definetelly it is not shitty country as someone mention before. :D I understand that for most people foreign is better then yours but it is not always true. As tourist, I usually walking alone without guide and other people in tourist group. I dont give a shit for gypsies.  :D I didnt notice them in Timisoara and so far i didnt had any problem. 

gaddafi Thank You for translation. Ride in west is not option for me. Why? It is simple. Croatia - I agree that it is beautiful country with great coast (we was one country before - Yugoslavia) but...Time and people are changed. They dont love us and threat as some kind of enemy and lower race. Sometimes I think that they have generic hate for Serbs. It is complicated story. Italia - it is expensive too much for our standard. 

And i want to more connect with Romania and Romanian people. :) Fun Fact: I have your large flag (300x150cm) on my wall so Romania is only option where i want to discover and ride across. 

Edited by Idjosko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, SynTAX said:

Chiar nu voiam sa intru in polemici despre trafic si morti, pe un forum de securitate, dar chiar nu te duce capul?

 

Nu vezi ca tarile cu rata mare de mortalitate sunt tarile care sunt slab dezvoltate? Care au drumuri proaste? Care nu au infrastructura?

 

Doar nu crezi ca sunt soferii prosti FIX in tarile slab dezvoltate, nu?

 

Uite tarile nordice. De ce sunt cu verde? Sunt soferi buni? Nu, au infrastrucutra.

 

Nu mai fiti degradati mintal si spuneti ca sunt soferi prosti. Puteti spune "in Romania poti muri pe drumuri pentru ca NU AI INFRASTRUCUTRA, nu pentru ca sunt soferi prosti".

 

Cum ar spune cineva de la Antena 1, Niros: "Folositi-va creierul ala ca d-aia vi l-a dat Dumnezeu". Nu mai fiti precum caii, care privesc doar inainte si luati statisticile de bune.

 

Reciteste postarea initiala unde fac referire la “infrastructura”. Daca ai nevoie de traducere o pot oferi.

 

Inteleg ca adevarul supara pe unii de aici care sunt cu musca pe caciula. Dar ca unul care merg cu motorul, am vizitat in spitale motociclisti si mers la inmormantari la ei in Romania, am exprimat o parere, kill me for it.

Edited by QuoVadis
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, SynTAX said:

Chiar nu voiam sa intru in polemici despre trafic si morti, pe un forum de securitate, dar chiar nu te duce capul?

 

Nu vezi ca tarile cu rata mare sunt tarile care sunt slab dezvoltate? Care au drumuri proaste? Care nu au infrastructura?

 

Doar nu crezi ca sunt soferii prosti FIX in tarile slab dezvoltate, nu?

 

Uite tarile nordice. De ce sunt cu verde? Sunt soferi buni? Nu, au infrastrucutra.

 

Nu mai fiti degradati mintal si spuneti ca sunt soferi prosti. Puteti spune "in Romania poti muri pe drumuri pentru ca NU AI INFRASTRUCUTRA, nu pentru ca sunt soferi prosti".

Only half true! I saw an episode of Ice Road Rescue where two Romanians, one in a van and on in an 18 wheeler, tried to go up a mountain during a snowstorm with summer tires and no chains. The rescue truck came for somebody else and these two pieces of shit didn't want to back up so the rescue truck could help the other guy. No, No and No, of course they wanted some free help. 

Only 900 km of motorway in Norway, clearly is not about having a wall that separates the traffic lanes. It's about the mentality and not forcing to overtake a lorry just to arrive 5 minutes faster to the destination. 

Clearly, the Norwegians are patient people.


 

Edited by gaddafi
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
26 minutes ago, QuoVadis said:

 

Reciteste postarea initiala unde fac referire la “infrastructura”. Daca ai nevoie de traducere o pot oferi.

 

Inteleg ca adevarul supara pe unii de aici care sunt cu musca pe caciula. Dar ca unul care merg cu motorul, am vizitat in spitale motociclisti si mers la inmormantari la ei in Romania, am exprimat o parere, kill me for it.

Si eu sunt motociclist, si sa stii ca foarte multi dintre noi mor pentru ca nu stiu ce au sub ei, dar deja o dam in altele. 

 

Imi cer scuze daca am fost acid, dar nu vad nici o diferenta intre noi si Norvegia, de exemplu, doar ca ei au drumuri si noi nu. 

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Noi am testat un golf 5 motor 3k, ma chinuiam sa redresez covrigul,[nu stiam ce se intampla)(conduc 15 ani+)]la destinatie, cireada de vaci, pe motor esti mort, nu vreau sa fiu bizar

Edit: credeam ca imi murise servo, am mai mirosit parfumul...

Edit2: pe doo roti esti praf si pulbere la o balega, patinuar

Edited by OKQL
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
2 hours ago, OKQL said:

Noi am testat un golf 5 motor 3k, ma chinuiam sa redresez covrigul,[nu stiam ce se intampla)(conduc 15 ani+)]la destinatie, cireada de vaci, pe motor esti mort, nu vreau sa fiu bizar

Edit: credeam ca imi murise servo, am mai mirosit parfumul...

Edit2: pe doo roti esti praf si pulbere la o balega, patinuar

Sa nu mai zic de apa cu care se spala in Bucuresti, care este din Dambovita si este un fel de smoala.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...