Jump to content
X3NoN

wireless adaptor

Recommended Posts

Salut! Am vazut cateva post-uri pe aici despre asta dar n-am gasit nimic relevant de cumparat. Aveti idee ce adaptor as putea sa folosesc pentru kali la momentul de fata? Si posibil si un site de unde sa-l iau din Romania m-ar ajuta super mult. Tot ce am gasit eu nu s-a "pupat" la chipset cu ceea ce e recomandat pentru Kali, asa ca am zis decat sa dau banii degeaba pe ceva ce n-o sa folosesc, prefer sa pun o intrebare stupida:))

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, dar au doar 2 modele care aparent nu sunt "autorizate" la chispet. Au doar AWUS036NHR ( RTL8188RU) si  AWUS036NHV ( RTL8188EUS). E vreunu din astea 2 ok pentru kali?
Daca stiti si site-uri din afara (preferabil UE) puteti sa-mi lasati link cu ceva bunicel? preferabil pana in 150 lei

Edited by X3NoN
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, yoyois said:

Eu am un tp link tl wn722n.

Mie personal nu mi-a facut mari fite dar pe forumuri lumea se plange.

Versiunile mai noi nu merg asa grozav cu kali.

Nu stiu daca inca este 'recomandat' sau daca au schimbat chipsetul si au stricat compatibilitatea.

Se plange ca se mai fabrica ce ai tu. An același model, pe spate scrie V0. 

De ceva timp nu se mai fabrica, au evoluat și ei la. V1,v2.

Cele 2 versiuni nu sunt la fel de "prietenoase" 

Doar sa caute pe olx V0. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, r4dy said:

Ca sa nu mai deschid un alt topic, exista in oferta emag adaptor wireless care sa suporte monitor mode?

Nu prea vad nimic sigur sa suporte monitor mode pe emag...

 

Dar de ce nu te uiti pe wifimag ??? E un site specializat pe wifi...

De exemplu , chipul Ralink 3070 e bashtan in monitor mode . Ai si lichidare stoc ! E si un pret derizoriu pentru asa o scula....

https://wifimag.ro/2.4-ghz/ubdo-n8

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2019 at 10:37 PM, sorelian said:

Dar de ce nu te uiti pe wifimag ??? E un site specializat pe wifi...

De exemplu , chipul Ralink 3070 e bashtan in monitor mode . Ai si lichidare stoc ! E si un pret derizoriu pentru asa o scula....

https://wifimag.ro/2.4-ghz/ubdo-n8

 

e si scris acolo "access point". il poate folosi doar sa ia net de la bunica'sa de peste drum

Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2019 at 11:25 AM, fbob said:

bani aruncati. sunt bune, dar in nici un caz pentru pentesting

Pentesting...asa se spune acum la hackuit ?! 

Explica-mi si mie, cam ce nu poti sa faci cu o alfa awus036h , odata intrat in retea ???

Indiferent daca folosesti kali sau wifislax...

Inteleg si eu ca poti folosi o petarda de 20, 30 lei, in locul unei alfa long-ranger ,cand te desparte un perete

de reteaua vizata.Adica la bloc. Dar daca dai 100 de lei pe un chip serios de la alfa,nu cred ca sunt bani aruncati.

Chiar nu m-ar supara, sa aflu si eu , ce adaptor wireless e cel mai bun pentru pentesting ?!!!!

Link to comment
Share on other sites

in primul rand cu 036H in 2019 nu faci nimic, vazand ca mai toate routerele iesite de cativa ani  nu mai folosesc banda B/G. deci orice AP stabilit in banda N pentru 2.4GHz si/sau AC pentru 5GHz, cu AWUS036H nici nu il vezi in lista la scan

in al doilea rand, UBDO(orice versiune) sunt doar access point. il montezi (afara de preferat) in directia unui wifi gratuit, sau la care stii deja parola, il conectezi la un router wireless cu intrare USB si asa ai wifi in casa. pe scurt, o antena de genul ala nu o sa mearga niciodata cu vreun tool di gama aircrack-ng

la ora actuala, pentru 2.4GHz cel mai bun produs de la alfa ramane AWUS036NHA. daca vrei sa te joci cu 5GHz ai de ales intre AWUS036ACH sau AWUS1900

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 12:48 PM, fbob said:

UBDO(orice versiune) sunt doar access point. il montezi (afara de preferat) in directia unui wifi gratuit, sau la care stii deja parola, il conectezi la un router wireless cu intrare USB si asa ai wifi in casa. pe scurt, o antena de genul ala nu o sa mearga niciodata cu vreun tool di gama aircrack-ng

UBDo-g8 si UBDo-gt5 suportă injection şi modul monitor. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ba...degeaba sunteti...

Puteti folosi orice DONGLE USB, cu conditia sa il bagati in USB-ul din monitor.

Daca nu aveti monitor cu usb, degeaba, dar daca aveti v-ati scos.

Eu recomand monitoarele de la DELL cu usb an spate, astea devin si antene pentru dognel, si oricine are niste cunostiinte ar sti ca un monitor este cea mai buna antena pentru un dongle.

 

Cu placere pentru rezolvare.

Link to comment
Share on other sites

Wireless adapters often come in USB stick form, which must be plugged into a USB port of a computer or device. USB has become a universal standard for all sorts of accessory devices that plug into a computer or workstation device. Wireless adapters may also come in the form of PCI network cards that plug into a PCI slot on the computer motherboard. They do not generally plug into the Ethernet port. Instead, an Ethernet cable can connect a computer directly to a router or other device.

New technology has made wireless adapters somewhat obsolete, as new generations of portable computers generally have built-in wireless connectivity that can be enabled or disabled as needed.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...