Jump to content
ap890

Despre bacul la matematica M1

Recommended Posts

     Salutare sunt elev in clasa 12 si peste o saptamana am simularea de bac,peste 3 luni bacul.

     As avea doua intrebari legata de variantele de bac.

   1.)Sunt facute de catre minister?

    2.)Daca nu cat de folositoare sunt,se da vreodata la bac sau la simulare exercitii din variante?

     

    

Auzisem eu de pe la colegi,ca nu sunt deloc utile si ca singurele surse veridice sunt simulariile si subiectele de bac,e adevarat?

     Mentionez ca vorbesc pentru M1.

 

Link to comment
Share on other sites

nuti trebe ba atata skoala.ce sa faci cu ia?

iote, a avut 2, 3 si 3 an simulari la bak, si acum o duc foarte bine.
e usoara veataza, anvetzi "donne moi de l'argent" si vei avea un venit peste salariul mediu din RO

 

Btw, daca este acea simulare care se da in toata romania, da, este facute de minister, daca nu, e o laba facuta de profesrii liceului.

Cat de folositoare e?

E folositoare sa arate tuturor cat sunt de prosti.

Nu, niciodata subiectul de la simulare nu va fi ca cel de la bac, DAR structura este identica.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, OKQL said:

Sunt bune man, exercitiile, eu am avut pedagog, am intrat cu 7,14 si am iesit cu 9,55

Daca sunt bune pot lua nota 7 in bac la mate m1,daca fac doar variantele din 2012 pana in 2019?

Zic asta ca tocmai ce vizionasem un video pe youtube si vazui ca el a lucrat doar variantele de bac din 2012 pana in 2015(a dat bacul in 2015),si a luat 9.55

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ap890 said:

Daca sunt bune pot lua nota 7 in bac la mate m1,daca fac doar variantele din 2012 pana in 2019?

Zic asta ca tocmai ce vizionasem un video pe youtube si vazui ca el a lucrat doar variantele de bac din 2012 pana in 2015(a dat bacul in 2015),si a luat 9.55

Nu exista "daca sunt bune".

Vrei nota mare in bac? INVATA

Daca tu stii tot ce trebuie, n-ai cum sa iei nota mica.

Din cate stiu, cele mai "complexe" variante erau alea din 2009, era o carte galbena.

Also, poti sa faci fiecare varianta data in anii anteriori din sesiune propriu zisa/sesiunea pentru olimpici/simulari.

Link to comment
Share on other sites

Am fost pus si eu in situatia asta.

 

Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa inveti si sa lasi prostiile, nu exista alta cale. Ca sa iei o nota buna la mate trebuie sa stii si chiar sa inveti.

 

In general subiectul 1 si 2 poti sa le faci fara sa fii om de stiinta, la subiectul 3 e mai greu cu integrale si tot felul de chestii mai complicate, dar subiectul 3 e pentru cei care vor nota mare.

 

Eu am facut pregatire din septembrie pana in iunie in anul ala cand am fost a 12-a, am rezolvat cat mai multe variante posibil.

 

Ca un sfat, daca vrei nota mare stapaneste integralele.

 

Eu la simulare la mate in clasa a 11-a am luat 5, in a 12-a am luat mai mult dar nu mai tin minte cat. La bac am luat 8 ca am gresit la subiectul 3 la o integrala, cand am iesit din sala mi-am dat seama ca am rezolvat gresit si mi-am adus aminte cum se facea, a fost presiunea mare sa iau o nota buna ca aveam nevoie sa am nota buna, si doream sa am confirmarea ca stiu, dar s-a facut terci in capul meu cand am ajuns la subiectul 3... In fine, astea deja au ramas amintiri.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, aismen said:

Am fost pus si eu in situatia asta.

 

Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa inveti si sa lasi prostiile, nu exista alta cale. Ca sa iei o nota buna la mate trebuie sa stii si chiar sa inveti.

 

In general subiectul 1 si 2 poti sa le faci fara sa fii om de stiinta, la subiectul 3 e mai greu cu integrale si tot felul de chestii mai complicate, dar subiectul 3 e pentru cei care vor nota mare.

 

Eu am facut pregatire din septembrie pana in iunie in anul ala cand am fost a 12-a, am rezolvat cat mai multe variante posibil.

 

Ca un sfat, daca vrei nota mare stapaneste integralele.

 

Eu la simulare la mate in clasa a 11-a am luat 5, in a 12-a am luat mai mult dar nu mai tin minte cat. La bac am luat 8 ca am gresit la subiectul 3 la o integrala, cand am iesit din sala mi-am dat seama ca am rezolvat gresit si mi-am adus aminte cum se facea, a fost presiunea mare sa iau o nota buna ca aveam nevoie sa am nota buna, si doream sa am confirmarea ca stiu, dar s-a facut terci in capul meu cand am ajuns la subiectul 3... In fine, astea deja au ramas amintiri.

Nu stiu cum de ti se pare greu la integrale a.) si b.) sunt destul de simple.

Poate tu ai dat bacul prin 2009,situatie in care imi cer scuze chiar sunt destul de grele,dar in ziua de azi nu prea!:)))

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ap890 said:

Nu stiu cum de ti se pare greu la integrale a.) si b.) sunt destul de simple.

Poate tu ai dat bacul prin 2009,situatie in care imi cer scuze chiar sunt destul de grele,dar in ziua de azi nu prea!:)))

 

 

In 2015, nu cred ca era foarte greu, dar tensiunea asa de mare m-a facut sa gresesc. Mai sunt si integrale mai grele, cum erau alea daca imi amintesc bine, cand ajungeai cu fractii unde aveai numitor cu A,B,C, etc., nu mai tin bine minte exact.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...