Jump to content
ZonZenEk

Salut !!

Recommended Posts

Uitati starea mea ! de anul trecut am inceput sa invat programare , am facut un curs de java dar nu mi-a placut de atmosfera de acolo si am invatat Python , am invatat python bine , dar am simtit ca nu ma regasesc in domeniul asta (ca nu o sa imi gasesc de lucru unde stau eu ) am facut si un proiect in python si l-am prezentat la Facultate  profesoara ma respins a zis ce vi tu singur cu Python esti mai destept decat ceilalti ?  si m-am reprofila din nou pe Java , sincer imi place , dar as vrea sa fac cv palpabil sau sa am un mentor langa mine sa pot sa cresc , as fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva ! Multumesc pentru timpul acordat!

Edited by ZonZenEk
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

In loc sa fiti ironici, mai bine l-ati ajuta pe om. Ce a fost si ce a ajuns forumu asta. Nu puteti sa-l ajutati, nu mai postati aiurea.

 

ON: De ajutat nu prea cred ca te va ajuta nimeni, aceasi problema am intampinat-o si eu pe Networking, iti spun si de ce: persoane mai bune ca tine, care sunt dornice sa te ajute nu prea vei gasi, pentru ca acel timp il pot folosi pentru ei, sa-si faca un portofoliu, sau sa castige niste bani, etc. Ce poti tu sa faci in schimb, este sa intrii in contact cu persoane de acelasi nivel ca al tau, sa invatati impreuna. Si asta este benefic: cand dai de greu, nu primesti mura in gura ci incerci sa cauti, gasiti impreuna, va adaptait. Alt lucru, ai putea sa te bagi pe site-uri gen Fiverr(nu stiu daca mai exista) insa acolo poti da de indieni.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu te contrazic, insa eu de cate ori am cerut ajutor, mi s-a oferit. Si nu cred ca trebuie sa fii un ipocrit si sa-i raspunzi omului pe tonul ala. S-ar putea in viata asta sa ai si tu nevoie de ajutor. Nu ma refer la tine, ci la cei de mai sus. 

Edited by SynTAX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu:

 

Dacă vrei să mergi cu Java, descarcă o carte de programare legată de ultima versiune și parcurgi cu foarte multă seriozitate, faci toate exercițiile propuse, încerci să le faci tu cât poți de mult și apoi cauți pe stackoverflow când chiar nu știi. Urmărește și tutoriale video legate de subiect de la canale respectate (thenewboston, etc) pentru că parcă te limpezești la cap când îți explică cineva verbal. Fă apoi cât mai multe aplicații cu uz în viața reală, ca să îți faci și un portofoliu.

 

La Python ți-aș sugera să nu renunți pentru că acum machine learning și artificial intelligence sunt la modă, toți vor să lucreze cu așa ceva, și se dau bani mulți. De ce zic asta, pentru că majoritatea librăriilor gen Tensorflow, keras, sunt scrise pentru Python. Dar pune mâna și învață bine Python să ai habar despre orice ai citi și te-ai apuca să faci, că din ce ai povestit nu prea ai făcut așa...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SynTAX said:

Nu te contrazic, insa eu de cate ori am cerut ajutor, mi s-a oferit. Si nu cred ca trebuie sa fii un ipocrit si sa-i raspunzi omului pe tonul ala. S-ar putea in viata asta sa ai si tu nevoie de ajutor. Nu ma refer la tine, ci la cei de mai sus. 

Omul a zis ca vrea ajutor, dar n-a dat un search.

A zis de java, are o arhiva completa in romana chiar, sa inteleaga tot omu'.
Daca vrea, poate sa invete, dar daca nu, spune ca-si cauta mentor.

Link to comment
Share on other sites

https://www.udemy.com/java-the-complete-java-developer-course/

 

Poti cumpara acest curs. Omul explica destul de bine, totul e organizat pe capitole si iti da challenge-uri de facut dupa fiecare capitol. Cursul are 70 ore si cuprinde mult din Java cum ar fi GUI, Databases, networking, debugging and unit testing etc. Costul e relativ mic(£13) pentru ceea ce iti ofera.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2019 at 11:15 PM, ZonZenEk said:

 Am crezut ca ii o platforma de profesionisti

:O)L-)

On 3/14/2019 at 5:05 PM, ZonZenEk said:

Ms ,l-am cumparat!

dadeai tu 200 euro pe acel curs? ... ai cumparat o plwa  :))

2 hours ago, ZonZenEk said:

Nu mai scrie nimica nimeni ?

Bk0WJNZ.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ZonZenEk said:

Nu mai scrie nimica nimeni ?

 

Cumpara acel curs ca e foarte bine structurat, inveti meserie fratele meu cu el, poti sa te angajezi sau sa lucrezi freelancer si faci bani.

 

Pentru acel curs, daca vrei sa faci aplicatii desktop ca lumea, mare atentie la capitolul de JavaFX, sa inveti cum se lucreaza cu controllerii, nu e nimic complicat, doar ca idee.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...