Jump to content
Mihai_Badea

Intrebare Bitcoin

Recommended Posts

Salut , nu prea ma am cu aceasta metoda de plata insa as dori sa invat sa o folosesc , imi necesita la unele plati .

Bun deci am cautat pe net un portofel bitcoin , am ales unul numit BRD , toate bune si frumoase , suspect ca nu mi-a cerut sa ma inregistrez ci doar 2 intrebari de securitate si poc a aprut aplicatia pe telefonul meu .

 

Intrebarea mea este cum fac sa incarc portofelul meu cu bitcoin , exceptand zebrapay unde mi se pare putin stupid ca-mi cere minim 500 lei , eu nu am nevoie chiar de atat 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mihai_Badea said:

Si cam cum ar trebui sa functioneze? Pur si simplu le trimit codul acela lung , le achit suma si imi transfera in bitcoin ?

 

In principiu da. daca prin "codul ala lung" te referi file la adresa fie la un request.

 

Sfatul meu e sa nu te bagi cu sume mari pentru ca sunt sanse foarte mari sa fii fraierit daca nu stii cum functioneaza bitcoin. Incearca intai sa citesti niste articole despre Bitcoin in general: "ce e aia public key/address si private key". "ce sunt tranzactiile". "cum sa platesti, cum sa primesti, ce sunt confirmatiile?"

Dupa poti incepe cu sume mai mici sa faci plati, etc.

 

Arunca o privire si peste bitcoin testnet daca esti interesat sa inveti lucruri mai tehnice despre bitcoin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...