Jump to content
Kfollow

Tutorial SMTP

Recommended Posts

Nu am nevoie de nimic pentru ceva nasol pentru ca in acest mod le cumparam. Am cumparat 2 servere dedicate acasa , 1 il folosesc pentru website-uri si unul pentru gazduire si sa imi creez smtp-ul pentru a putea avea webmail activ. Am gasit ceva tutoriale pentru hosting am reusit cat de cat ... dar la email server nu reusesc sa ii dau de cap.

Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2019 at 2:27 PM, Kfollow said:

Stie cineva un tutorial pentru creare smtp pas cu pas ( mai pentru noob ) Linux , orice varianta de linux este necesar voi instala.

- Ce distributie este?

- Ai nevoie pentru un singur domeniu sau mai multe (faci hosting?)

- Vrei virtual accounting sau standard ? (email accounts in database or unix users)

- Ai IP public pe acel server si are inregistrare valida PTR ? (reverse dns)

 

Titlul trebuia sa sune cam asa, altfel se intelege ca vrei sa faci nasoale: "Are cineva un tutorial pentru a face un server de email?"

Evitati denumirile "vreau smtp si root", altfel sunteti catalogati drept lameri si lumea va vorbeste urat. Incercati sa dati cat mai multe detalii

Link to comment
Share on other sites

- Am nevoie pentru proprile mele website-uri , nu vreau sa vand

- Nu cunosc diferenta dintre standard si accounting , pur si simplu vreau sa primesc si sa trimit e-mailurile uzuale ca fiecare utilizator normal

- Am inchiriat o clasa de 50 de ip-uri, pentru ca vreau fiecare website pe ip sau

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...