Jump to content
mariusdmm

Downgrade Android

Recommended Posts

Salutare. 

 

Am un telefon Samsung S7 cu android 8.0 si as vrea sa ii fac downgrade la android 7. Am incercat toate variantele/tutorialele/explicatiile de pe google, dar nu reusesc. 

Motivul pentru care nu reusesc este versiunea de bootloader, deoarece android 8 are versiunea 4 de bootloader, iar android 7 are versiunea 2. 

Ma poate ajuta cineva cu informatii/pareri cum as putea sa fac ? 

 

 

Multumesc frumos anticipat.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mariusdmm said:

Am observat ca la fiecare update/modificare de OS,  pozele se vad din ce in ce prost. Am citit si pe google nenumarate "plangeri" de acest gen. Am vazut pozele de acum 1-2 ani si sunt net superioare calitativ decat cele de acum cu OREO.

 

Asta nu este un motiv intemeiat ca sa treci pe o versiune mai veche de Android, sunt o gramada de imbunatatiri under the hood si multe features adaugate de la versiune la versiune. O alternativa ar fi sa folosesti o aplicatie ca Open Camera sau Google Camera.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, mariusdmm said:

Am incercat. Aceeasi chestie. In fine.

Hai sa nu facem chat aici, doar de dragul "postarilor". Daca ai idee despre ceea ce vreau, ok. Daca nu mai bine te-ai abtine. 

 

 

De pe XDA Developers: https://forum.xda-developers.com/s7-edge/how-to/guide-how-to-downgrade-android-oreo-8-0-t3821495
 

Chiar daca scrie S7 Edge, e o procedura similara si pentru telefonul tau, doar difera fisierul firmware.

 

Aceasta metoda foloseste Odin, scula oficiala de la Samsung, daca nu iti merge cu asta nu iti merge nimic. Ca idee, ai scula, un firmware, si trebuie sa ii dai flash, am impresia ca iti da wipe si la internal storage.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, gaddafi said:

De jumat' de ora caut si n-am gasit plangeri.

Daca nu ii software related ramane doar hardware

 

Era un post pe facebook "Samsung Galaxy Romania" ( unde zeci de useri au semnalat aceasta "problema" )si am citit si pe "xda-developers" chestii asemanatoare. Problema hardware nu e sigur, pentru ca am fost cu el la Samsung si mi-au zis ca e posibil sa fie de la update-ul la Oreo si sa astept alte actualizari. Pozele se vad ok, insa fata de cele de anul trecut cand aveam android 7, acum sunt mai sterse. Si atunci ca si acum, faceam pozele pe modul auto. 

Edited by mariusdmm
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, aismen said:

De pe XDA Developers: https://forum.xda-developers.com/s7-edge/how-to/guide-how-to-downgrade-android-oreo-8-0-t3821495
 

Chiar daca scrie S7 Edge, e o procedura similara si pentru telefonul tau, doar difera fisierul firmware.

 

Aceasta metoda foloseste Odin, scula oficiala de la Samsung, daca nu iti merge cu asta nu iti merge nimic. Ca idee, ai scula, un firmware, si trebuie sa ii dai flash, am impresia ca iti da wipe si la internal storage.

Daca citeai ultimul reply din link-ul tau, vedeai asta - http://prntscr.com/njitpr

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mariusdmm said:

Daca citeai ultimul reply din link-ul tau, vedeai asta - http://prntscr.com/njitpr

Ma prietenas, eu cred ca nu intelegi ceva simplu. Daca nu iti merge cu scula oficiala de la Samsung, tu cum crezi ca o sa reusesti sa treci de bootloader si alte rahaturi? Alta sansa in afara de a folosi Odin nu ai, intelege romaneste.

Link to comment
Share on other sites

Tu trebuie sa flashuiesti un firmware ca altfel nu se poate proceda ca sa instalezi alt build, daca au futut faza asta inseamna simplu ca buna ziua ca nu ai ce sa faci. Probabil sa fie un fisier strict pentru bootloader ca sa flashuiesti bootloaderul, si apoi incerci iar.

Link to comment
Share on other sites

Ce muist esti, nici nu trebuia sa iti bag jegul asta de topic in seama. Prea prost.

 

 

Nuca asta a ta nu poate sa inteleaga ca nu ai cum sa flashuiesti builduri pe Samsung fara Odin. 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mariusdmm said:

Te rog eu mult sa nu-mi mai dai reply-uri la postari. Te rog din suflet. Cauta sa faci postari in alta parte. 

 

 

Saracu este in lumea lui :)) n-are alta treaba pe acasa si isi petrece timpul pe forum, jigneste userii :) 

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...