Jump to content
Narmer

Revolut — banca ta digitală 💲​​​​​​​

Recommended Posts

Ciao.

 

Am văzut că nu este niciun subiect despre Revolut. Ce spuneți despre acest serviciu? :)

 

Îl folosesc de 2 luni și per total nu cred că am văzut o aplicație mai bine făcută până acum — bine, atunci când afacerea ta stă într-o aplicație n-ai scuze să nu fie țiplă. Am scos bani din PayPal fără vreun comision, am trimis bani cu o rată de schimb incredibil de bună, am făcut plăți în UK, Germania și România fără nici o problemă. Un lucru foarte fain este că începând de luna viitoare poți să folosești Apple Pay cu Revolut. 👍🏼

 

https://www.revolut.com/ro-RO/

 

PS: Dacă vreți să primiți cardul gratuit, aveți link-ul în semnătură, nu știu cât mai ține promoția exact. Altfel, costă 4.99 euro livrarea cardului.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Narmer said:

PS: Dacă vreți să primiți cardul gratuit, aveți link-ul în semnătură, nu știu cât mai ține promoția exact. Altfel, costă 4.99 euro livrarea cardului.

Pentru toti romanii saraci, faza cu "refferal pt transport gratuit e muiala pe fata".

Pasul 1: Descarci app, faci cont validezi contul cu 50 lei

Pasul 2: Nu mai deschizi aplicatia 1-2 sapt, ca doar esti sarac si oricum nu cumparai nimic cu revolute

Pasul 3: Dupa 1-2 saptamani, iti dau ei notificare ca vor sa-ti ofere un card gratuit, ca au vazut ca esti vai de plt si n-ai 5E pt transport.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Zatarra said:

E ok pana in limita a 800 ron parca pentru varianta free, daca vrei sa fie ok la sume mai mari trebuie sa ai metal.

 

Oricum eu recomand dintr-un singur motiv, nu stie anafu de el, cel putin nu inca :)

De Skrill stie?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Zatarra said:

Daca te referi la trasnfer international, da.

Doar international sau ce vrei sa spui, mai exact?

Daca, sa zicem, stii ca ANAF are de gand sa iti blocheze conturile bancare din Romania si tu iti pui repede banii pe Skrill inainte sa faca ei asta, iti vor putea bloca contul de Skrill ?  Au putere asupra Skrill la nivel national sau ce ai vrut sa zici cu international?

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sim Master said:

ANAF trimite cererea de poprire tuturor bancilor din Romania. Skrill nu e o banca, deci nu va primi nicio instiintare. La fel cum nici banii din PayPal nu iti vor fi blocati.

In plus de asta, ti-ai dat CNP-ul pe Skrill ca sa te poata identifica?

Daca  intrebi la PayPal or sa iti zica ca sunt banca licentiata in Luxemburg si functioneaza dupa legile bancare pentru conturile din EU.  Deci teoretic daca ANAF ar vrea ar putea trimite o cerere si catre ei? La fel si cu Revolut, dupa ce integreaza/se supune legilor bancare (ca doar de aia si-au luat licenta de banca) poate ANAF-ul sa trimita cerere de poprire? Eu cred ca da.

 

Cat despre Revolut, numai de bine pentru ce inseamna plati in alta valuta. Am scutit peste 1000ron doar din platile pe ebay - de exemplu la 100GBP platiti cu Revolut castigi 45ron fata de conversia facuta de ebay. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

In teorie da, ANAF poate colabora cu băncile străine pentru poprirea conturilor, dar și băncile străine au libertatea de a refuza ANAFul, spre deosebire de cele din România. 

 

Ca să fiu și eu ontopic, Revolut mai are o treaba utila dar care e pe conturile premium. Cea cu cardurile de unica folosință, care se "distrug" după prima tranzacție. E buna pentru testat sau creat conturi pe site-urile care cer un card valid, dar la care vrei sa fii sigur ca nu iti mai pot lua bani după. 

Edited by Sim Master
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...