Jump to content
Fi8sVrs

Coduri 112 (shortcuts)

Recommended Posts

  • Active Members

Salut, detine cinva lista de codyri petru apeluri de urgenta 112, spre exemplu: cod 1234 pt. violenta in familie;

cod 4321 pt. incendii;

cod 2341 pt. accidente rutiere.

Banuiesc ca ar ajunge intr-un timp util fara prea multe explicatii prin telefon.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu ii cu coduri.

Quote

Persoana aflată în situaţia de urgenţă transmite prin SMS la 113 datele solicitate despre tipul urgenţei şi adresa acesteia (adresa exactă), răspunzând la mesajul primit, direct sau printr-un mesaj nou creat
Model conţinut mesaj: tip urgenţă str...... nr.... bl... sc... et... ap.... localitate........ judeţ ...............
Spre informare, pe site-ul www.112.ro (Informare publică/ Reglementari si metodologii/ Anexa 1 – Index de incidente) sunt postate listele cu posibile incidente ce pot fi raportate la Serviciul de Urgenţă.

Instrucţiuni privind modul de transmitere a urgenţelor prin mesaje scurte SMS la numărul 113, de către persoanele cu dizabilităţi de auz şi/sau vorbire


Anexa 1 - Index de incidente

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Am gasit si eu ceva, este, cod rosu, galben, verde C1/C2 pt cazuri de urgenta la smurd, am auzit prin statie cand comunicau intre ei, sa stie pt ce vin pregatiti

 

http://ambulantamh.ro/112/dispecerat/

Edit: este sigur si precis man, stiu asta de cand a facut bunica mea stop cardio-respirator ceva de genul mi-qu spus sa raman in telefon si am auzit in background "cod '123' (numai retin cifrele exact) pe adresa.. " data de mine

 

Nu poti trimite politia locala pe un Salam Alecum incarcat cu TNT pregatit sa arunce orasul in aer

 

Edit2, citez:

Quote

În cazul unei urgențe sunt apelate echipajele de Urgență. Din momentul în care se apelează 112, un coordonator specializat este cel care decide, în funcție de ceea ce îi este transmis de oamenii de la fața locului, ce echipaj să trimită la acel caz, cel mai apropiat și competent echipaj: Ambulanță sau SMURD. Ordinul nr. 1092/2006 este cel care stabilește competențele și atribuțiile echipajelor publice de intervenție de diferite niveluri în faza prespitalicească.

[...]

Quote

Unitatea de terapie intenstivă este o ambulanță de tip C1. În plus, SAJ are ambulanțe cu diferite grade de competență: A1, A2, B1, B2 (cu asistenți) C2, iar SMURD vine în completare cu C1 (medici de medicină de urgență). 

More...

Edited by OKQL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...