Jump to content
Oklah

Alegerea unei facultati bazate pe securitate cibernetica

Recommended Posts

    Salut, mai am un an si va trebui sa ma axez pe o anumita facultate si momentan ma gandesc sa merg pe info. Dar de ceva timp sunt pasionat de securitatea si as fi curios daca exista vreo facultate care sa se bazeze strict pe acest domeniu, sau sa se faca macar cateva cursuri pe parcursul facultatii (vazusem ca doar la master se poate alege acest domeniu) pentru ca mai tarziu sa lucrez in acest domeniu (securitate).

    Inca sunt in acest proces de invatare (securitate web), si incerc sa invat cat mai multe lucruri, informandu-ma si incercand sa rezolv CTF uri. Ati putea sa imi recomandati de unde/ce sa invat pentru a-mi fi mai usor pe viitor ?

Link to comment
Share on other sites

Nu te baza pe facultate pentru a invatat securitate. Exista ceva programe de master, insa nu stiu nimic de licenta.

Fa o facultate de informatica, o sa te ajute sa inveti cate ceva din mai multe domenii. Cauta posturi pe forum legate de alegerea facultatii.

Intre timp, invata singur, fa CTF-uri, Internetul e plin de resurse (vezi sectiunea Tutoriale Engleza de aici de pe forum).

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...