Jump to content
Kfollow

c3m3d3 escroc

Recommended Posts

22 minutes ago, Zatarra said:

Adevarul ii ca sigur nu era gata in proportie de 90-95% :))

Eu nu tin cu tiganul pletos, ca stiu cine este si ce a facut pe aici inainte, dar nici clientul nu zic ca e inger, vad ca e destul de artagos, poate e artagos din cauza situatiei, dar chiar si asa trebuie sa ramai profi in astfel de situatii, si probabil a vrut sa fie si proiectul facut repede. De asta zic ca adevarul e la mijloc.

Eu tot nu inteleg de ce @c3m3d3 nu a aranjat pana acuma print screen-urile lui @Kfollow.
Nu inteleg cum @Kfollow vrea sa ajute viitori clienti fara sa mentioneze numele lui @c3m3d3. Trebuie sa scrii XXX
Nu inteleg cum lui @Kfollow i-a scapat 4,05 de la Evaluarea Nationala

Nu inteleg despre ce aplicatie vorbesc. Ceva legat de like-uri, exchange, caca maca. @Kfollow doar nu visezi ca google iti va accepta "plata prin google play" si aplicatia pentru afaceri shady cu like-uri? 

In concluzie, va meritati unu pe altul.

• Like 1

@gaddafi

Fara nume boss, postati pe facebook, in ziare sau unde vreti dar nu faceti magarii de genu asta pe RST, vorba aia, bateti-va, dar nu in incinta scolii

• Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1

6 hours ago, gaddafi said:

Nu inteleg despre ce aplicatie vorbesc. Ceva legat de like-uri, exchange, caca maca. @Kfollow doar nu visezi ca google iti va accepta "plata prin google play" si aplicatia pentru afaceri shady cu like-uri

// Am editat textul ca să nu fie "furată ideea"

Haide că sumarizez eu:

Aplicația trebuia să facă următoarele lucruri: 
- User-ul să vină in ea, să-și introducă un e-mail și un link
- User-ul să aleagă dacă are nevoie de treaba A sau treaba B
- User-ul să aleagă mai apoi între mai multe oferte de a cumpăra A sau B, ex cumperi 3000 cartofi cu $2
- După ce user-ul a apăsat pe uuna dintre oferte, era promptat să facă plata prin google play și să-i fie trimis mail lui Kfollow.

Aplicația pe care i-am livrat-o face următoarele lucrur:
- User-ul vine in ea, să-și introducă un e-mail și încă un link
- User-ul alege dacă are nevoie cartofi sau de pere
- User-ul alege mai apoi între mai multe oferte de a cumpăra cartofi, eg 1000 cartofi pt $5, care într-adevăr sunt acolo hardcodate și dummy, însă durează sub 1 minut să fie schimbate.

Singura chestie ce nu se-ntâmplă în toată aplicația este partea cu plata, și pentru asta tot ce trebuie făcut este implementat in app purchase și să poată plătii pentru serviciile respective. User-ul și e-mail-ul sunt și ele păstrate în Redux,  și trebuie doar trimise undeva. Codul sursă se află la Kfollow, iar cu acordul lui îl pot posta și aici.

Pretul pentru ea a fost de 500 euro, eu am fost plătit 150. Și cum am spus pot să ofer refund și la ăștia 150 + 50 euro pentru deranj. :)
Dânsul când am stabilit ce are nevoie mi-a spus doar ce vrea să facă aplicația. Mai departe eu am venit cu nume, cu ales de culori, cu texte în ea și toate cele, deci am mers way beyond după atribuțiile mele de programator.

Între timp, pe lângă cerințele de mai sus, kfollow mi-a ceurt să implementez funcționalități shady cum ar fi să cer access la lista de contacte ale user-ului și să îi le trimit și pe respectivele. I-am spus că asta este impotriva GDPR și că amenziile sunt mari, mi-a spus că nu-i pasă. Într-un final a căzut de acord să implementez ceva formă de invite, însă asta nu s-a stabilit să fie făcută în prima versiune - având în vedere că deadline-ul era deja destul de tight mă gândesc că se deduce.

Faptul că eu am dezvoltat-o într-o zi sau pe parcursul a mai multor zile nu este relevant. I-am trimis-o cu două zile după deadline cu mindset-ul de a îi arăta ce am până acum, însă nu am mai apucat asta deoarece reacția lui a fost una agresivă. Atunci am stabilit că nu mai doresc să continuăm colaborarea. Până în punctul ăsta el s-a ales cu o aplicație aproape terminată, la prețul de 150 în loc de 500 cum am mai spus.

Edited by c3m3d3
details -> cenzurat idee

Amandoi mint cu ceva. 

Dupa observarea mea a acestui topic timp de 10 minute, dupa cuvintele alese de ambii si exprimarea unor lucruri prin acele cuvinte, tind sa cred ca asta de mai sus baga povestea cat mai deep incat sa se scoata, dar in acelasi timp suna si plauzibil ce zice el. Sau? Cu permisiunea lui? Ce pula mea, tu l-ai scris... intelegi? I-ai dat aplicatia dupa 2 zile de la deadline ca sa-i arati ce ai facut pana acum? Poate dac-o bagai pe aia cu "Salut, nu am apucat sa-ti termin aplicatia. Uite ce am facut pana acum: daca mai doresti sa colaboram pot sa ti-o termin pana-n x, daca nu... imi cer scuze pentru timpul pierdut, iti pot inapoia banii."

Celalalt, pe de o parte, e frustrat si el de ceva, dar nu stiu ce inca. Revin cu edit. Poate.

Edited by Massaro
  • Like 1
  • Upvote 2

8 minutes ago, Massaro said:

Amandoi mint cu ceva. 

Dupa observarea mea a acestui topic timp de 10 minute, dupa cuvintele alese de ambii si exprimarea unor lucruri prin acele cuvinte, tind sa cred ca asta de mai sus baga povestea cat mai deep incat sa se scoata, dar in acelasi timp suna si plauzibil ce zice el. Sau? Cu permisiunea lui? Ce pula mea, tu l-ai scris... intelegi? I-ai dat aplicatia dupa 2 zile de la deadline ca sa-i arati ce ai facut pana acum? Poate dac-o bagai pe aia cu "Salut, nu am apucat sa-ti termin aplicatia. Uite ce am facut pana acum: daca mai doresti sa colaboram pot sa ti-o termin pana-n x, daca nu... imi cer scuze pentru timpul pierdut, iti pot inapoia banii."

Celalalt, pe de o parte, e frustrat si el de ceva, dar nu stiu ce inca. Revin cu edit. Poate.

Poate nu cu permisiunea lui, într-adevăr am exagerat cu asta puțin. Însă nu aș vrea să o fac publică având în vedere că poate o va folosii. Dacă dorește un administrator i-o pot trimite lui pe privat :)

Edit: I-am trimis sursa lui @Zatarra pe privat.

Edited by c3m3d3

Just now, c3m3d3 said:

Poate nu cu permisiunea lui, într-adevăr am exagerat cu asta puțin. Însă nu aș vrea să o fac publică având în vedere că poate o va folosii. Dacă dorește un administrator i-o pot trimite lui pe privat :)

Nu intereseaza boss pe lume, stim si noi sa codam, poate nu sa facem design dar ne descurcam. Idea era sa nu va spalati rufele in public, dar avand in vedere ca are legatura cu forumul discutam pe aceasta tema. Invatam din ea pe viitor (Jecko deja a facut un topic fain la locuri de munca care e o idee buna).

Sa primiti muie amandoi, este ceea ce meritati. Veniti cu texte din astea "iti voi da refund", pai ba baiatule, daca erai putin serios faceai asta fara atata circ pe aici, si cel ce a cerut la fel.

Daca si voi sunteti profesionisti eu sunt Steve Jobs.

Trebuia sa stabiliti o data cand aplicatia trebuia finalizata 100% dar voi o ardeti ca ciorile pe aici cu cacaturi ieftine.

M U I E

• Upvote 4

El a stabilit data , a mutat aceea data de 4 ori si intr-un final nu a livrat nimic ulterior  a disparut in ceata. Aseara imi spunea sa o rezolvam cumva , astazi sa vazut cu postul editat de Zattara si sa umflat mamaliga in el.

Edited by Kfollow
  • Upvote 2

Sa fac ceva pe postarea voastra, numai asta arata pe Activity Watcher. Ce pula mea e asta, rezolvati-va treburile privat.. am inteles ce si cum. 

M.U.I.E dragnea.

Edited by n3Oh
  • Upvote 1

On 5/23/2019 at 6:29 PM, Massaro said:

Amandoi mint cu ceva. 

Adevarat , stia ca nu se incadreaza in timeline-ul stabilit dar cum face romanul , hai ma ca merge si mai teleu .

Problema e ca toti acuza  , toti stiu cine este vinovat cand noi restul userilor am citit doar niste cacaturi de printuri , din care s-au tras N concluzii . 

Eu unul cel putin nu cred nimic din ce s-a postat aici de catre cele 2 parti implicate , fiecare cu pizda masii nu topicuri pe rst ! 

• Upvote 1

Stan Alexandru Cosmin din Giurgiu (@Kfollow aici),

tu dai de ani de zile tepe cu munca pe rst,  esti handicapat (si chiar ai un handicap fizic. nu o sa pun poze cu tine aici, acum).

Veziti in pula mea de saracia ta si de boala ta, ai dat tepe la n useri. Te duci in cap daca se pun toti userii pe care i ai ars sa iti faca reclamatii la Politie. sau daca intra peste ma-ta in casa. :)

Tu realizeaza ca mai sunt si oameni puternici aici, nu toti sunt cocosati cu ecuson la gat si cu par crescut pe gat care lucreaza la corporatie. Eu nu inteleg cum ai tupeu sa dai tepe cu numele tau real, asta e cam cea mai proasta combinatie pe care o puteai face.

Sau te da cineva in judecata pentru o teapa de-aia de 200 de lei de-a ta si te face kebab la tribunal. Sau te bate de față cu politia cum ii bate si pe parcangii, ca si tu esti ca si aia.

Edited by Matthew
  • Like 1
  • Upvote 2