Jump to content
popsoniq

Sistem informatic alegeri

Recommended Posts

Alegerile europene nu sunt validate de 3 saptamani din cauza ca nu corespund voturile transmise cu cele de pe procesele verbale. E foarte posibil ca rezultatul sa fi fost viciat cu ajutorul softului detinut de STS. Stie careva cum sta treaba, transmiterea datelor nu e criptata? Sau are cineva cunostiinte despre sistemul informatic folosit?

Link to comment
Share on other sites

Desigur, suntem mai multi aici care lucram pentru STS, SRI, DIICOT si alte institutii alte statului. Cu ce te putem ajuta?

 

Lasand sarcasmul, la ce te referi? Ce alegeri nu sunt validate? Cele prin corespondenta? Daca da, ce treaba au cu softul de care vorbesti.

Link to comment
Share on other sites

Nu, alegerile pt europarlamentare din Romania. E vorba de frauda evidenta, realizata prin softul de transmitere a rezultatelor finale. Sunt 15.6 milioane de carti de identitate emise in Romania, iar prezenta la vot raportata de BEC a fost de 9 milioane, in tara. Sunt plecati in jur de 6 milioane, ar trebui ca prezenta sa fie de aproape 90% https://www.desteptarea.ro/de-ce-nu-se-valideaza-alegerile/

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, popsoniq said:

Nu, alegerile pt europarlamentare din Romania. E vorba de frauda evidenta, realizata prin softul de transmitere a rezultatelor finale. Sunt 15.6 milioane de carti de identitate emise in Romania, iar prezenta la vot raportata de BEC a fost de 9 milioane, in tara. Sunt plecati in jur de 6 milioane, ar trebui ca prezenta sa fie de aproape 90% https://www.desteptarea.ro/de-ce-nu-se-valideaza-alegerile/

 

Eu cred ca te-ai prajit...

Sunt 15.6 milioane de CI emise,

Au fost la vot 9 milioane.

De ce 90% trebuia sa fie rezultatul?

Eu, Dorel si Ionel plecam in UK ca sa spalam masini.Stie statul c-am plecat?Nu, ca nu-i zic ca-mi cere taxe si ca muncesc in alta tara.

In acelasi caz sunt f multi romani, deci recalculeaza.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, popsoniq said:

Sunt 15.6 milioane de carti de identitate emise in Romania, iar prezenta la vot raportata de BEC a fost de 9 milioane, in tara. Sunt plecati in jur de 6 milioane, ar trebui ca prezenta sa fie de aproape 90%

110%, cartile de identitate se emit de la 14 ani.

tenor.gif

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca va mira faptul ca sunt fraudate voturile? 

Lucrez in cadrul unei institutii publice, dar asta inseamna doar ca taci din gura si faci cum iti zice sefu’ ca altfel iti cauti de munca in alta parte.

Am vazut oameni venind de acasa (?) cu stampilele de vot, altii iesind cu cate 5 buletine de vot si cei insarcinati cu supravegherea pur si simplu se faceau ca nu vad. 

Astea intr un orasel micut, la sate e jale. 

 

‘Democratie’.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, theandruala said:

Eu cred ca te-ai prajit...

Sunt 15.6 milioane de CI emise,

Au fost la vot 9 milioane.

De ce 90% trebuia sa fie rezultatul?

Eu, Dorel si Ionel plecam in UK ca sa spalam masini.Stie statul c-am plecat?Nu, ca nu-i zic ca-mi cere taxe si ca muncesc in alta tara.

In acelasi caz sunt f multi romani, deci recalculeaza.

Daca sunt si mai multi romani care de fapt sunt in strainatate, atunci frauda e mai evidenta. Din diaspora sunt doar 371 mii de voruti. Dar nu poti sa pleci de pe teritoriul tarii fara act de identitate. Statul stie exact cand si unde ai plecat, datele de la vama/aeroport sunt inregistrate automat in baza de date comuna. 

Cred ca SRI/STS sunt scapati de sub control, care e diferenta dintre o dictatura si ce se intampla acum, daca recurg la aceleasi mijloace?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, popsoniq said:

Daca sunt si mai multi romani care de fapt sunt in strainatate, atunci frauda e mai evidenta. Din diaspora sunt doar 371 mii de voruti. Dar nu poti sa pleci de pe teritoriul tarii fara act de identitate. Statul stie exact cand si unde ai plecat, datele de la vama/aeroport sunt inregistrate automat in baza de date comuna. 

Cred ca SRI/STS sunt scapati de sub control, care e diferenta dintre o dictatura si ce se intampla acum, daca recurg la aceleasi mijloace?

Da, plec ca saracul sa cersesc o saptamana in FR de o paine, si statul stie sigur cand ma intorc ce belesc pe acolo, ca vai tre sa-mi faca loc acolo, sa mai adauge un un romanas pe lista de votare din diaspora.

Incearca sa-ti pui probleme mai existentiale decat asta, pt binele tau.

In momentul de fata, e mult mai usor, si mai ok sa pleci si sa-ti bagi pl in tot, decat sa stai sa vezi de ce s-au numarat voturile prost, cine a furat, cine nush ce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...