Jump to content
moubik

the big bang theory - serial

Recommended Posts

Poi da cam asa .. suna absurd ca unviersul expodeaza din cauza expansiunii practi ei nic nu stiu daca unviersul e finti sau infinit . Bazabdu-se ca unversul e finit spun numai prosti pe care nu prea au cum sa le dovedeasca ..

Daca te uiti la documentare de orice fel mereu rami cu o impresie buna (daca sunt explicate bine ) si dac nu ai contra argumente o sa zici ca da asa ecum zic aia...

Link to comment
Share on other sites

Teoriile cosmologice sunt pline de rahat, dar sunt cam singurele explicatii pe care le avem.

Stim oare de ce Universul nu isi incetineste expansiunea, ci de fapt accelereaza (in conditiile in care forta gravitationala ar duce la acel Big Crunch) cu o viteza de circa 70 km / secunda / parsec? => Energia neagra. Nu stim ce e, care e natura ei, ci e singura explicatie pe care o putem da acestui fapt.

Materia neagra, alt lucru pe care nu prea il putem explica, dar care, cel putin teoretic, pare sa existe din observatii. Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_matter#Observational_evidence.

Si, CODEX, Universul nu explodeaza din cauza expansiunii. Ce ai zis tu e total lipsit de sens.

Link to comment
Share on other sites

hai sa hackuim universu

eu hackuiesc gravitate: ma arunc de la 10

any way,intrebare:Cine la creat pe Dumnezeu?;;)

a existat din totdeauna ..

Poi si de unde stii tu ca unversul se expandeaza ? Se stie daca unversul e finit sau infinit ?

Cred ca suntem "programati" ca mintea noastra sa nu treaca de aceste bariere...ceva gen matrix...

Link to comment
Share on other sites

De ce sunt omeni care au unele abilitati pe care tu nu le ai ?

De ce sunt oameni care pot face lucruri pe care tu nu le poti ?

El e om ? Da . Tu esti om ? Da . Daca el poate poti si tu ...

Crieru e folosit in proportie de 20% parca ...cei cu abilitati speciale folosesc acea parete a creierului pe care tu nu o folosesti ?

Gandeste-te ca acele abilitati si puteri mintale care stau in creier sunt ca niste foldere arhivate ... iar printr-o anumita pregatire sau din nastere se po dezarhiva si anumite foldere pe care tu nu le-ai dezrhivat ( asata ca o imagine a informatiici , ca sa intelegi )

Am avut o carte cu chestii din astea pacat ca nu o mai gasesc..

Link to comment
Share on other sites

codex, taci. faza cu crierul si procentul folosit e mit.

s-a mai discutat chiar pe rst asta.

niciodata nu o sa poti sa faci tot ce fac eu. si niciodata nu o sa pot eu sa fac tot ce poti tu.

accepta evolutia, accepta diferentele

ok nu mai zic nimik... dar daca iti dau si eu un documentar cu big bang si etc ..o sa vezi ca-i deferit .

In fine... am deviat si eu cam mult de la subiect

Link to comment
Share on other sites

codex, taci. faza cu crierul si procentul folosit e mit.

s-a mai discutat chiar pe rst asta.

niciodata nu o sa poti sa faci tot ce fac eu. si niciodata nu o sa pot eu sa fac tot ce poti tu.

accepta evolutia, accepta diferentele

ok nu mai zic nimik... dar daca iti dau si eu un documentar cu big bang si etc ..o sa vezi ca-i deferit .

In fine... am deviat si eu cam mult de la subiect

pai da-mi documentar daca vrei. eu am dat SERIAL COMEDIE CARE NU ARE LEGATURA CU TEORIA BIG BANG. acum intelegi ?

Link to comment
Share on other sites

codex, taci. faza cu crierul si procentul folosit e mit.

s-a mai discutat chiar pe rst asta.

niciodata nu o sa poti sa faci tot ce fac eu. si niciodata nu o sa pot eu sa fac tot ce poti tu.

accepta evolutia, accepta diferentele

Teoretic, eu pot face absolut orice faci tu, practic: aproape imposibil.

Eu cred ca nu avem puterea si capacitatea de a intelege anumite lucruri... probabil va mai dura...

Nu avem acea putere inca. Acum 100 de ani nu aveam puterea de a inventa un PC, si totusi nu a trecut mult si s-a inventat unul. Parerea mea este ca timpul va raspunde acestor intrebari. Tocmai de aceea, nu are rost sa vorbim despre chestii d-astea ca ne bate lantu'.

ONTOPIC:

Downloadez acum primul episod. Sper sa fie misto :D

Link to comment
Share on other sites

Sunt la ep 12(bine ca l-ai pus pe filebox ca iau si cu 5mb/s :D)

:o Eu i-au doar cu 163 kb/s ! Ce Conexiune ai ?

Poate aveam puterea dar nimeni nu o incercat , nimeni nu s-o gindit ...

S-au gandit multi nu-ti fa griji de asta. Dar e prea mult pentru noi deocamdata cred... Prea Multe Intrebari fara raspuns...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...