Jump to content
zeop

all your files are encrypted find d69k9jo-readme.txt and follow instructions

Recommended Posts

Salutare ! Sunt nou pe acest site, nu am nici o treabă cu programarea sau orice tine de computere. Am o problemă la care mai mult ca sigur aveti solutia si-anume:

all your files are encrypted find d69k9jo-readme.txt and follow instructions, mă poate ajuta cineva să-mi recuperez documentele ?  Acest ransomware se numeste sodinokibi. Sa traiti !

Edited by zeop
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca platesti, sansele sa iti decripteze fisierele sunt reduse, cazuri si cazuri. @Tata123 - daca dai scroll, il pune sa cumpere un programel, caci varianta free doar scaneaza. Aveau cei de la bitdefender un tool, nu imi amintesc numele si nici nu stiu daca functioneaza in cazul tau, la mine a mers. 

La cate prostii de criptare exista, sa astepti un tool specific pentru ce ai nevoie poate dura ceva. Sfat: renunta, reinstaleaza windows, baga o solutie antivirus si ai grija data viitoare pe ce prostii intrii. 

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
On 7/9/2019 at 9:25 PM, zeop said:

Salutare ! Sunt nou pe acest site, nu am nici o treabă cu programarea sau orice tine de computere. Am o problemă la care mai mult ca sigur aveti solutia si-anume:

all your files are encrypted find d69k9jo-readme.txt and follow instructions, mă poate ajuta cineva să-mi recuperez documentele ?  Acest ransomware se numeste sodinokibi. Sa traiti !

Poți extrage jeg-ul de ceapă?

Pune URL aici, nu am ocr, nu pot sa buchisesc, nu e complet

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
14 minutes ago, BiosHell said:

Presupun ca back-up uri nu ai....ai dat restart la pc?ai sters vreun fisier?de obicei poti gasi cheia daca nu dai restart,shutdown sau delete la fisierul initial...cel putin asa era la wcry...dar gasesti sigur pe net vreun decrypter...daca nu...fa-ti o clona si asteapta sa apara...si cand va aparea...u get the picture

Mi-ai luat vorba din  gură,

 

Schimba hdd, bateria de pe placa de bază şi aşteaptă

/restart -> safe mode, ai incercat?

//incercati cu ceva linux live, qveti acces la fisiere, mai mult ca sigur, iar dupa ii futeti in gura

Edited by OKQL
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca pui un fisier necriptat ti-l cripteaza din nou?

Trebuie sa faci cumva sa ai posibilitatea de a putea urmari cand ti le recripteaza.

Daca ti le mai recripteaza cu aceeasi cheie si tu il prinzi in fapt cu pantalonii in vine exista posibilitatea sa tragi cheia din rami.

Daca reinstalezi sistemul adio fisiere.

Edited by gigiRoman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zeop said:

M-am regăsit cu đocumentele în recycle bin :))))))))), am uitat că eu ștergeam des ce scriam ca să se salveze în recycle și uite că virusul nu a ajuns până acolo. 

Nu stiu care-i mai prost, tu sau virusul... :-?

  • Haha 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...