Jump to content
alezu2000

s10 sau nu

Recommended Posts

Salut, detin un Samsung s7 edge si a inceput sa mearga cam greu si  am decis sa il schimb.

1. Sa cumpar s10e sau s10 (plus mi se pare prea mare si inutil)

2. Sa trec la iPhone, insa bugetul imi permite maxim 8 plus (desi in reviewuri am observat ca si 7 plus e aproape identic schimbarile fiind nesemnificative)

Voi ce recomandati din experienta voastra nu din auzite ca nu imi este util, deoarece si eu am tot citit reviewuri.

Mentionez si ca vreau un telefon care sa ma tina 1 an jumate cel putin, nu ca dupa cateva luni sa il schimb ca merge greu (ceea ce am observant ca se plang multi cu iPhone ca dupa upgrade in loc sa mearga mai bine merge tot mai greu)

 

Ce fac eu cu telefonul?

- facebook, WhatsApp, Instagram, skype, browsing zilnic deci sa nu moara bateria dupa 4 ore

-am nevoie si de camera sa scoata pozele ok si sa pot filma cu el - legat de bateria la acest capitol nu-mi pasa ca daca trebuie sa fac poze/filmez am bateria externa cu mine

Edited by alezu2000
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alezu2000 said:

Salut, detin un Samsung s7 edge si a inceput sa mearga cam greu si  am decis sa il schimb.

1. Sa cumpar s10e sau s10 (plus mi se pare prea mare si inutil)

2. Sa trec la iPhone, insa bugetul imi permite maxim 8 plus (desi in reviewuri am observat ca si 7 plus e aproape identic schimbarile fiind nesemnificative)

Voi ce recomandati din experienta voastra nu din auzite ca nu imi este util, deoarece si eu am tot citit reviewuri.

Mentionez si ca vreau un telefon care sa ma tina 1 an jumate cel putin, nu ca dupa cateva luni sa il schimb ca merge greu (ceea ce am observant ca se plang multi cu iPhone ca dupa upgrade in loc sa mearga mai bine merge tot mai greu)

 

Ce fac eu cu telefonul?

- facebook, WhatsApp, Instagram, skype, browsing zilnic deci sa nu moara bateria dupa 4 ore

-am nevoie si de camera sa scoata pozele ok si sa pot filma cu el - legat de bateria la acest capitol nu-mi pasa ca daca trebuie sa fac poze/filmez am bateria externa cu mine

Pentru filmari 4k si poze e cel mai potrivit S10/+ 

Eu am Note9 si inca-s multumit de pozele si filmarile pe care le scoate, mai ales bateria.

Mi se pare seria Note mult mai avansata decat S. Ti-as recomanda unul dar sunt mari, parerea mea. Eu am palma foarte mare si imi permite sa il tin lejer in mana si sa pot scrie in acelasi timp.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Voiam intr-un timp sa intru pe seria iPhone dar e nu e aceeasi chestie.

Nu poti face la fel de multe lucruri ca pe un Android indiferent de ce telefon ai. 

Nu te mai lua dupa toti youtuberii si toate cacaturile auzite de pe net. Poti merge intr-un magazin sa incerci telefoane la rand si cel care iti place il iei. Eu cand mi-am cumparat Note am facut-o fara a ma uita daca are defecte si chestii pe care unii le scot in fata. Mergi pe ce iti place cel mai mult. 

Din partea mea iti recomand un S10 si ai sa vezi ca filmarile lui doar o camera le intrece.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa ramai in ecosistemul Android cat si cel Samsung, si vrei sa faci si o oarecare economie, S10e e o alegere foarte buna, o sa vezi ca OneUI e mult mai bun decat Samsung Experience. Avand in vedere ca ai si mainile mai mici, eu zic ca S10e se potriveste si pentru ergonomie.

 

Daca vrei sa incerci ceva diferit, sa iei Apple, nu are rost sa iti iei generatie veche. Iar avand in vedere ca XR are ecran 720p, sa fim seriosi, mai bine iei S10e. Daca XR avea ecran 1080p era o varianta de luat in seama, dar daca nu au fost in stare sa respecte una dintre cele mai importante chestii pe care pana si telefoane de 500 de lei o respecta, minim rezolutie FHD in 2019, nu merita sa vanda, sincer. Daca iti permiti sa te intinzi, un XS ar fi bun.

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te la un S9 sau S9 plus.. Mai accesibil ca pret. Am S9 Plus de vreo 6 luni iam facut root si pot sa spun ca nu am avut nici un crash,sacadare sau orice de genu. Bateria tine o zi fara probleme si il folosesc destuld de mult. Uitate la o comparatie pe youtube si decizi daca pentru banii in plus chiar ai nevoide de s10.

Edited by Bebe
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, .Breacker said:

Voiam intr-un timp sa intru pe seria iPhone dar e nu e aceeasi chestie.

Nu poti face la fel de multe lucruri ca pe un Android indiferent de ce telefon ai. 

Nu te mai lua dupa toti youtuberii si toate cacaturile auzite de pe net. Poti merge intr-un magazin sa incerci telefoane la rand si cel care iti place il iei. Eu cand mi-am cumparat Note am facut-o fara a ma uita daca are defecte si chestii pe care unii le scot in fata. Mergi pe ce iti place cel mai mult. 

Din partea mea iti recomand un S10 si ai sa vezi ca filmarile lui doar o camera le intrece.

 

M-am decis pana la urma sa iau s10, dupa multe review-uri si discutat cu persoane care au iphone am ajuns la concluzia ca nu se justifica preturile exagerate. Va multumesc pentru pareri.

Edited by alezu2000
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cand cumparati telefon android, incercati sa luati ultima generatie, de ce? Simplu, suport software si update-uri mult mai multe in primul an de la lansare, decat in cel de-al doilea sau al treilea, chestia asta se aplica cu desarvarsire in lumea android, cred ca ati observat si voi. La Apple nu se aplica, unde un dispozitiv beneficiaza de 4-5 ani de actualizari si suport.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aismen said:

Cand cumparati telefon android, incercati sa luati ultima generatie, de ce? Simplu, suport software si update-uri mult mai multe in primul an de la lansare, decat in cel de-al doilea sau al treilea, chestia asta se aplica cu desarvarsire in lumea android, cred ca ati observat si voi. La Apple nu se aplica, unde un dispozitiv beneficiaza de 4-5 ani de actualizari si suport.

Nu ai prins faptul ca Apple isi actualizeaza device-urile doar sa le scada performanta dupa 1 an?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, .Breacker said:

Nu ai prins faptul ca Apple isi actualizeaza device-urile doar sa le scada performanta dupa 1 an?

 

Privesti problema gresit. Ei actualizeaza deviceurile pentru ca banii din app store si alte cele tot la ei se duc, au tot interestul sa faca asta. Samsung nu face niciun ban din google play, de ce ti-ar trimite actualizari mai mult de 2-3 ani maxim? Iar faza aia cu performanta, cand prindeti o prostie in cap, o tineti acolo... A fost o masura cred ca pe iphone 5s sau 5 pentru a conserva durata de viata a bateriilor, dar nu a fost ceva dramatic, si a avut ca efect imbunatatirea vietii bateriei pe telefoanele astea mai vechi... Dar desigur, daca niste siteuri de-astea de pseudo tehnologie arunca o pastila de-asta bombastica pentru a genera trafic, voi muscati momeala si o tineti pe a voastra.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, brdan18 said:

Pe mine ma tenteaza Motorola One Vision, mult mai ieftin si din ce am vazut in review-uri isi face treaba.

IPS... Daca ar fi avut OLED da... Eu personal pun mare pret pe ecran, si nu o sa mai cumpar niciodata telefon fara OLED, indiferent de cat de bun si ieftin e.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alezu2000 said:

de ce?

Datorita calitatii net superioare a imaginii si a culorilor pe ecranele OLED, si posibilitatea de a avea always on display. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...