Jump to content
Abyssal

Informatica

Recommended Posts

Salut!

Imi doresc sa invat informatica, insa nu stiu de unde sa incep. Detin cateva cunostinte de baza (sau poate nici macar de baza - in principiu ceea ce se invata in liceu la profilul mate-info). Urmeaza sa studiez la Facultatea de Informatica UBB, insa am ales sa dau admiterea la mate deoarece ma descurc mult mai bine, intrucat informatica la mine in liceu nu prea s-a facut, ceea ce m-a "obligat" sa invat singur pentru examenul de bacalaureat, unde am reusit totusi sa obtin nota 9,6.

Singurul limbaj de programare cu care sunt cat de putin familiar este C++, unde, stapanesc numai ceea ce se cere la bac (conditionala, structuri repetitive, tablouri unidimensionale/bidimensionale, tipuri de date, functii, algoritmica la nivel de bac).

De unde credeti ca ar trebui sa incep? In principiu, imi doresc sa "aprofundez" putin mai mult C++, sa invat notiuni noi, insa astept si parerile voastre.

Ce notiuni ar trebui sa invat in continuare? De asemenea, daca cunoasteti site-uri cu o documentatie buna sau cu probleme care ma ajuta sa imi fixez notiunile pe care urmeaza sa le invat, va rog sa le lasati in comentarii.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Cel mai bine ar fi sa incepi sa mergi la interviuri, sa vezi ce cer oamenii aia si cum ai putea sa te adaptezi.

Si cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, sa te astepti sa primesti si feedback negativ de la oameni mai slab pregatiti ca tine (exista).

Ai putea sa incerci sa faci proiecte pt tine de pe siteuri gen upwork.

Mult succes!

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...