Jump to content
kotly012

Cel mai bine platit limbaj de programare in Romania?

Recommended Posts

Din cate stiu eu, Java e cel mai cautat si mai bine platit. Nu stiu de JavaScript, dar PHP cred ca este undeva mai jos ca Java.

Ideea e ca firmele mari, corporatiile, vor software custom, rapid si stabil si folosesc Java cu framework-uri ca Spring(Boot) si Hibernate. Si par sa fie mai multe firme care abordeaza lucrurile astfel, spre deosebire de PHP. 

 

PS: E doar parerea mea, nu trebuie sa iei asta drept ceva sigur.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nytro said:

Din cate stiu eu, Java e cel mai cautat si mai bine platit. Nu stiu de JavaScript, dar PHP cred ca este undeva mai jos ca Java.

Ideea e ca firmele mari, corporatiile, vor software custom, rapid si stabil si folosesc Java cu framework-uri ca Spring(Boot) si Hibernate. Si par sa fie mai multe firme care abordeaza lucrurile astfel, spre deosebire de PHP. 

 

PS: E doar parerea mea, nu trebuie sa iei asta drept ceva sigur.

Sigur nu Java :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotly012 said:

Poti detalia putin te rog?

1. E multi programatori Java

2. Programarea din ziua de azi nu mai e cea clasica, a evoluat super mult. Accentul se pune pe AI, AR, ML chestii de genu', care aduc bani frumosi

3. Cu cat limbajul de programare tradutuibak e mai low level cu atat sunt mai putini oameni care-l stiu si este mai bine platit

 

Dupa cum spun toti pe aici, e o parere personala, eu cel putin sigur nu as alege Java.

 

P.S. La cel mai banal search pe google am dat click pe primu link si uite aici:

https://lvivity.com/top-highly-paid-programming-languages

Link to comment
Share on other sites

Da, daca se pune problema asa, am auzit ca ar fi doar vreo 3 persoane in Romania care stiu nu stiu ce limbaj folosit de catre cateva companii imense (extrem de vechi limbajul, de aceea nu il stiu si alte persoane). Aceste persoane se stiu intre ele si au salarii uriase. Dar daca o companie trece pe ceva mai nou, ce job isi mai gasesti una dintre acele persoane?

 

Acum se pune problema urmatoare: daca inveti X iti gasesti loc de munca in Romania? Nu am vazut prea multe pozitii pe "R", "Scala" sau "Elixir" (ce sloboz mai e si asta?).

Am lucrat cu mai multe firme (mari) in Romania care dezvoltau in Java si erau in continua cautare de oameni (bine, recunosc, seniori). Si desigur, plateau foarte bine.

 

Puteti face un test simplu: 387 Jobs java, 124 Jobs php,  281 Jobs javascript, 26 Jobs swift,  40 Jobs ruby ... Dand un simplu search pe BestJobs.

Link to comment
Share on other sites

Javascript in combinatie cu frameworks precum React. Eu am ajuns lejer la 1800-1900 net euro dupa 8-9 luni de experienta. Acum depinde si cat de bine te vinzi la interviu. De precizat si ca asta nu s-a intamplat in cadrul aceeleasi companii, eu incepusem cu 600 euro, iar apoi la a 2-a companie crescusem la 1600, iar acum la a 3-a am cerut mai mult decat la cea precedenta. Nu depinde doar de limbaj salariul, conteaza mult si cum te vinzi, trebuie sa stii si ceva politica sa-ti iasa schemele astea cu contraofertele. 

Edited by c3m3d3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, c3m3d3 said:

Javascript in combinatie cu frameworks precum React. Eu am ajuns lejer la 1800-1900 net euro dupa 8-9 luni de experienta. Acum depinde si cat de bine te vinzi la interviu. De precizat si ca asta nu s-a intamplat in cadrul aceeleasi companii, eu incepusem cu 600 euro, iar apoi la a 2-a companie crescusem la 1600, iar acum la a 3-a am cerut mai mult decat la cea precedenta. Nu depinde doar de limbaj salariul, conteaza mult si cum te vinzi, trebuie sa stii si ceva politica sa-ti iasa schemele astea cu contraofertele. 

Ce parere ai despre Vue? Merita investit timp in invatarea lui ? (frameworkului)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kotly012 said:

La 20 ani nu prea stiu daca am asa de multe optiuni, sau curajul necesar

 

Irelevanta varsta, eu am 18. Ca sa-ti raspund despre Vue, nu prea conteaza. Eu la interviuri (Si am dat destul de multe pana acum), nu am fost luat la intrebari despre framework-uri, ci mai mult au fost intrebari de Javascript Vanilla, ce mergeau mai deep.

Eu zic sa parcurgi un curs basic de Javascript, si apoi sa pui mana si sa intelegi tot ce scrie in seria de carti You Don't Know JS. Ca sa-ti faci o idee, am enumarat mai jos cateva intrebari comune ce mi-au fost mie adresate pe la interviuri, unele la companii destul de maricele ( IBM de exemplu).

- Diferenta dintre var/let/const
- Ce este scoping/hoisting ( Aici am fost pus o data si sa explic la nivel de ce face interpretor-ul JS, am fost intrebat si de Temporal Dead Zone)
- Keyword-ul 'this', 2 companii mi-au dat de rezolvat probleme bazate pe asta. Problemele constau in mai multe obiecte ce returnau propriul context, si poate mai faceau si alte treburi pe langa.  Deveneau tot mai complexe pentru ca puteai sa ai 4-5 obiecte carora le este dat un alt context ca si parametru in constructor, si era destul de usor sa pierzi firul. 
- La toate am fost intrebat de Event Loop, la 1 una dintre ele am fost pus si sa fac o schema in care arat event loop-ul, aka cum ajunge ceva in stack, cum ajunge in task queue, webapis, de exemplu la asta putini stiu ca setTimeOut() si altele related, sunt parte din webapi, si nu vin din V8 Engine. Again, asta e si ea o chestie la care te puteau prinde destul de easy.
- La absolut toate interviurile am fost intrebat intr-un fel sau altul de modul in care type-urile primitive si type-urile non-primitive sunt date catre alte treburi (ex, alea non-primitive sunt date dupa locatia din memoria in timp ce alea primitive sunt date direct ca si valoare), la una dintre firme am avut si o problema pe baza acestei reguli.
- Am fost intrebat si de Redux foarte mult, dar asta pentru ca eu am aplicat pe pozitii de React in general. Intrebariile de Redux erau destul de banale si constau in a explica diferenta dintre un dispatch/action/reducer/store, aka efectiv sa vorbesti de tot ciclul prin care trece state-ul.
-Am fost intrebat la toate interviurile de pana acum pe React, de ciclul de viata al unei componente.

Again, din cate vezi in general intrebariile nu sunt bazate neaparat pe framework-uri, si chiar daca eu am aplicat pe pozitii ce erau specifice pentru anumite framework-uri era esential sa stii js si la nivel mai deep. Deci de asta zic sa nu te focusezi neaparat pe Vue ci mai mult pe Javascript in sine. Vue e fun, dar aici in orasul meu are un job market cam scazut, daca vrei job cat mai repede bagi tare JS si React. ;) 

Poti sa-mi scrii daca vrei sa te ajut cu prepararea pentru interviuri :)
 

Edited by c3m3d3
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...