Jump to content
alexhost

Cum sa gasesti clienti VPS ?

Recommended Posts

15 hours ago, aelius said:

 

Hai man. Email sau telefon de suport nu au? Nu mutati suportul de acolo aici pe forum. I s-a permis sa-si faca aici thread cu serviciile lui, mascat de un titlu care nu are nicio treaba, dar suport nu vrem sa oferim aici pentru ce ofera el. E totusi un serviciu comercial, iar aici suntem doar o mana de oameni care nu profitam cu nimic de pe urma forumului.

Ba mie mi-au inchis ticketu la un server care era in cap de cateva luni :)) ce-i drept l-au inchis in vreo 2 zile dar l-au si rezolvat. Acum serios, la ce te astepti de la Alex Host? Eu zic sa zica mersi cei care vor sa ruleze sau sa testeze chestii. E prost dar e moca

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am zis ca nu postez, dar o fac, am un pachet cu un vps cumparat de 8 luni, 2 site-uri, iar in cele 8 luni am deschis 7 tichete ca nu mergeau site-urile- cam in fiecare luna gasesc site-urile offline din diverse motive. azi verific de curios cele 2 site-uri si iar sunt offline: avocat-titu.ro si straiu.com. Verificati si voi. Preturile reflecta calitatea.

Edited by M4T3!
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2020 at 2:55 PM, M4T3! said:

Am zis ca nu postez, dar o fac, am un pachet cu un vps cumparat de 8 luni, 2 site-uri, iar in cele 8 luni am deschis 7 tichete ca nu mergeau site-urile- cam in fiecare luna gasesc site-urile offline din diverse motive. azi verific de curios cele 2 site-uri si iar sunt offline: avocat-titu.ro si straiu.com. Verificati si voi. Preturile reflecta calitatea.

Dupa cum am spus, cumperi astfel de VPS-uri sa testezi chestii, mai ales chestii neortodoxe, daca vrei sa testezi, dar in nici un caz nu le cumperi pentru productie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2020 at 1:55 PM, M4T3! said:

Am zis ca nu postez, dar o fac, am un pachet cu un vps cumparat de 8 luni, 2 site-uri, iar in cele 8 luni am deschis 7 tichete ca nu mergeau site-urile- cam in fiecare luna gasesc site-urile offline din diverse motive. azi verific de curios cele 2 site-uri si iar sunt offline: avocat-titu.ro si straiu.com. Verificati si voi. Preturile reflecta calitatea.

Bună ziua, mulțumesc pentru review. 

Am verificat toate tiketele, dese ori nu e problema în serviciile noastre. 

Cu stimă și respec vă aștept în skype, tiket să soluționăm această problemă. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, M4T3! said:

Si iar nu merge straiu.com... au trecut 3 sapt de la ultima problema. Eu va voi face update aici... cand cauta cineva recenzii despre alexhost sa vada recenziile mele.

Salut, mulțumesc pentru update.

 

download-1.png

 

La doar 27 de min, echipa de support va rugat să ne transmiteți datele de acces să verificam care este motivul că nu vă lucrează pagina.

Răspuns așa și nu am primit.

Analizând tichetele precedente, presupun că ar fi problema în RAM.

Pe pagina dumnevoastră este instalat un modul care încarcă RAM.

Serverele VPS sunt fără administrare, dar necă tind la aceasta la aceasta echipa de suport mereu este gata să vă ajute.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, alexhost said:

Salut, mulțumesc pentru update.

 

download-1.png

 

La doar 27 de min, echipa de support va rugat să ne transmiteți datele de acces să verificam care este motivul că nu vă lucrează pagina.

Răspuns așa și nu am primit.

Analizând tichetele precedente, presupun că ar fi problema în RAM.

Pe pagina dumnevoastră este instalat un modul care încarcă RAM.

Serverele VPS sunt fără administrare, dar necă tind la aceasta la aceasta echipa de suport mereu este gata să vă ajute.

Pai nu am raspuns, ca nu am stat geana sa vad replyul, am avut si altele. Ok, la doar 27 de minute, dar site-ul poate e offline de 3 zile... cu ce ma incanta? Nu am zis ca nu e ok suportul, chiar e ok, dar daca tot merg in offline lunar, nu e suficient.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, M4T3! said:

Pai nu am raspuns, ca nu am stat geana sa vad replyul, am avut si altele. Ok, la doar 27 de minute, dar site-ul poate e offline de 3 zile... cu ce ma incanta? Nu am zis ca nu e ok suportul, chiar e ok, dar daca tot merg in offline lunar, nu e suficient.

Transmite terog datele de acces sa vedem din ce cauză e offline site-ul.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, M4T3! said:

Pai nu am raspuns, ca nu am stat geana sa vad replyul, am avut si altele. Ok, la doar 27 de minute, dar site-ul poate e offline de 3 zile... cu ce ma incanta? Nu am zis ca nu e ok suportul, chiar e ok, dar daca tot merg in offline lunar, nu e suficient.

La vps de 4 euro pe luna, e cam treaba ta cum configurezi vps-ul si daca iti merge sau nu site-ul, poti sa le bati obrazul la baieti doar daca pica vps-ul din vina lor. Daca iti iei vps din alta parte, nu intereseaza pe nimeni ca nu iti merge site-ul atat timp cat vps-ul nu e "managed".

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Am primit acces la VPS, asistenta tehnica vine cu un răspuns:

 

Quote

Clientul a setat crearea copii de rezervă, spațiul liber a fost ocupat de backap,  noi lam curățit dar baza de date este ruptă, trebuie să restaurăm baza de date.

Sper că toate comunitatea a tras concluzii.

58 minutes ago, iulik said:

La vps de 4 euro pe luna, e cam treaba ta cum configurezi vps-ul si daca iti merge sau nu site-ul, poti sa le bati obrazul la baieti doar daca pica vps-ul din vina lor. Daca iti iei vps din alta parte, nu intereseaza pe nimeni ca nu iti merge site-ul atat timp cat vps-ul nu e "managed".

Mulțumesc, pentru 11.88 eur pe AN! Nu toți o înțeleg.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alexhost said:

Am primit acces la VPS, asistenta tehnica vine cu un răspuns:

 

Sper că toate comunitatea a tras concluzii.

Mulțumesc, pentru 11.88 eur pe AN! Nu toți o înțeleg.

 

Clientul nu a setat nimic, e o tema cumparata de wp si voi ati pus site-ul si ati configurat tot. Pai cere 30 de euro, dar lasa site-urile online, ca din 8-9 tichete tot clientul e de vina. Ciudat, ca am vreo 40 de site-uri gazduite, doar la voi s a intamplat asta...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, M4T3! said:

Clientul nu a setat nimic, e o tema cumparata de wp si voi ati pus site-ul si ati configurat tot. Pai cere 30 de euro, dar lasa site-urile online, ca din 8-9 tichete tot clientul e de vina. Ciudat, ca am vreo 40 de site-uri gazduite, doar la voi s a intamplat asta...

 

Normal nu ma bag in treburile altora. Ai doua site-uri acolo sau mai multe (doua ai specificat mai sus). Cel static (cu html), iti functiona fara probleme, iar cel dinamic (pe platforma wordpress) nu se putea conecta la baza de date (lucru care il vad si acum). Nefiind vorba de un serviciu cu administrare, atunci suportul functioneaza "best effort" si este la discretia furnizorului. Din punctul lui de vedere, lucrurile stau cam asa:

 

- Serverul este UP

- Conectivitatea este OK.

 

Serviciile sunt treaba ta. Intra, verifica ce incarcare au procesele de pe server, verifica log-urile sa vezi de ce iti crapa MySQL si pune jucariile la punct. Cand cumperi un server, fie el virtual sau fizic, fara administrare inclusa, omul nu sta sa-ti faca management, si mai ales, nu la comanda. VPS-ul costa 4 euro lunar, iar o ora de administrare servere, costa minim 80 de euro, fie el si cel mai palmas sysadmin.

 

Pune mana pe telefon, suna-l pe om si vorbeste cu el. E usor sa-ti puna un process watcher cu alerte pe acel VPS si sa intervina in caz de nevoie. Platesti ceva extra si ai o siguranta ca serviciul iti va functiona. Intreaba ce probleme sunt si ce-ti recomanda. E posibil ca ce ai, sa nu fie suficient pentru nevoile tale.

 

O alta chestie: Cand deschizi un ticket de suport sau intrebi ceva tehnic pe un forum, incearca sa dai cat mai multe detalii despre problema cu care te confrunti. "Iar nu merge site-ul" nu este suficient.

 

Incearca ceva de genul:

 

Quote

Buna seara. Am si eu o problema cu unul din site-urile mele gazduit pe VPS-ul cu adresa IP x.x.x.x. Am pe acest VPS doua site-uri web, unul care este static si functioneaza, iar cel al II-lea, care este construit pe platforma wordpress, nu functioneaza si imi arata mesajul "Eroare la stabilirea unei conexiuni cu baza de date". Ma puteti ajuta va rog? In cazul in care resursele alocate vps-ului meu sunt insuficiente pentru site-urile gazduite, va rog sa-mi faceti o propunere de upgrade pentru ceva superior.

 

Hai ca nu e greu. Pe bune. Daca nu te descurci sa formulezi o intrebare, lasa site-urile si apuca-te de pus gresie si faianta.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aelius said:

 

 

 

O alta chestie: Cand deschizi un ticket de suport sau intrebi ceva tehnic pe un forum, incearca sa dai cat mai multe detalii despre problema cu care te confrunti. "Iar nu merge site-ul" nu este suficient.

 

Incearca ceva de genul:

 

 

Hai ca nu e greu. Pe bune. Daca nu te descurci sa formulezi o intrebare, lasa site-urile si apuca-te de pus gresie si faianta.

E al 8 lea tichet in 8 luni, anteriorul a fost acum 3 saptamani... nu mai aveam rabdare sa detaliez

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ajuta, dar daca crapa random servicii (e.g. Apache, MySQL) poate sa fie de la resurse putine.

Eu am un "vps" pe DigitalOcean pe care tin xssfuzzer.com si imi crapa random. Dupa ceva cautari prin loguri problema pare sa fie cel 1GB de RAM.

Dar na, mie mi se rupe de acel site, mai mult il folosesc pentru teste.

Link to comment
Share on other sites


Plans VPS
VPS 1 - 1.5 GB RAM, 1 core, 10 GB SSD, IPv4 - 4 euro month or 11.88 euro / year
VPS 2 - 4 GB RAM, 2 cores, 40 GB SSD, IPv4 - 10 euro month or 60 euro / year
VPS 3 - 8 GB RAM, 4 cores, 80 GB SSD, IPv4 - 16 euro month or 144 euro / year
*All servers come with 100 Mbps guaranteed.


Plans Hosting
5 sites, 5 Mysql Databases, 1GB SSD Disk, Cpanel - 10 euro / year
20 sites, 20 Mysql Databases, 5GB SSD Disk, Cpanel - 30 euro / year
Unlimited Sites, Unlimited Mysql Databases, 10GB SSD Disk, Cpanel - 70 euro / year
*Unlimited Traffic & Free Anti DDoS Protection


Plans Dedicated servers
i7-9700 DDR4 / 32 GB RAM / 256 GB SSD - 80 euro / month
i7-9700 DDR4 / 16 GB RAM / 1 TB HDD - 70 euro / month
i5-4570 DDR3 / 16 GB RAM / 1 TB HDD - 49 euro / month
i3-2120 DDR3 / 8 GB RAM / 1 TB HDD - 35 euro / month
DualCore G4400 DDR4 / 4 GB RAM / 1 HDD TB - 25 euro / month
*All servers come with 1 Gbps shared

Link to comment
Share on other sites

Revin iar, acum nu merge celalalt site, un site simplu, avocat-titu.ro... site simplu, in html. Ok, am inteles ca nu e managed, dar ei au configurat serverul, au pus site-ul, acum iar e down. Si am doar 2 site-uri, cred ca de aveam 20 la el, trebuia sa ma apuc sa invat linux. E a 9 oara cand site-urile sunt down in 9 luni, din diverse motive. 

 

Rog cei care nu au cumparat serviciu sa se abtina de la comentarii, e un topic unde imi pot da cu parerea fiind client. 

 

This site can’t be reached avocat-titu.ro’s server IP address could not be found. Try running Windows Network Diagnostics. DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

Edited by M4T3!
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, M4T3! said:

Revin iar, acum nu merge celalalt site, un site simplu, avocat-titu.ro... site simplu, in html. Ok, am inteles ca nu e managed, dar ei au configurat serverul, au pus site-ul, acum iar e down. Si am doar 2 site-uri, cred ca de aveam 20 la el, trebuia sa ma apuc sa invat linux. E a 9 oara cand site-urile sunt down in 9 luni, din diverse motive. 

 

Rog cei care nu au cumparat serviciu sa se abtina de la comentarii, e un topic unde imi pot da cu parerea fiind client. 

 

This site can’t be reached avocat-titu.ro’s server IP address could not be found. Try running Windows Network Diagnostics. DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

 

Ai probleme pe la serveru de dns-uri. Daca m-ai intreba pe mine, cumulat cu problemele anterioare, as spune ca si-a dat kill serverul de dns-uri. Dar pana nu vedem si noi niste logs e doar speculatie.

Acum, de ce tineti si site-ul si dns-urile pe acelasi vps de 2$ cand aveti atatea solutii gratis mult mai bune si mai simple nu mai stiu. 

Pune un cloudflare sau ceva similar, pointeaza catre ip-ul de la VPS si macar ai rezolvat partea de dns-uri rapid si simplu daca esti pe ieftineala. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

124175521_bg(2).png.87733df4678b01f9417b

 

Plans VPS
VPS 1 - 1.5 GB RAM, 1 core, 10 GB SSD, IPv4 - 4 euro month or 11.88 euro / year
VPS 2 - 4 GB RAM, 2 cores, 40 GB SSD, IPv4 - 10 euro month or 60 euro / year
VPS 3 - 8 GB RAM, 4 cores, 80 GB SSD, IPv4 - 16 euro month or 144 euro / year
*All servers come with 100 Mbps guaranteed.


Plans Hosting
5 sites, 5 Mysql Databases, 1GB SSD Disk, Cpanel - 10 euro / year
20 sites, 20 Mysql Databases, 5GB SSD Disk, Cpanel - 30 euro / year
Unlimited Sites, Unlimited Mysql Databases, 10GB SSD Disk, Cpanel - 70 euro / year
*Unlimited Traffic & Free Anti DDoS Protection


Plans Dedicated servers
i7-9700 DDR4 / 32 GB RAM / 256 GB SSD - 80 euro / month
i7-9700 DDR4 / 16 GB RAM / 1 TB HDD - 70 euro / month
i5-4570 DDR3 / 16 GB RAM / 1 TB HDD - 49 euro / month
i3-2120 DDR3 / 8 GB RAM / 1 TB HDD - 35 euro / month
DualCore G4400 DDR4 / 4 GB RAM / 1 HDD TB - 25 euro / month
*All servers come with 1 Gbps shared

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...