Jump to content
scrimitzu

ASM Cracking(?) Question

Recommended Posts

Salutare! Am o intrebare/rugaminte, fiind incepator, am zis, totusi, sa dau cu subsemnatul aici, mi-am adus aminte de acest forum si am zis ca ma poate indruma cineva.

Am un soft, varianta free. Poate sa faca tot ce face varianta paid (care e a naibii de scumpa, nu imi permit). Varianta free iti da voie sa o utilizezi intr-un singur use case, ca sa vezi ca functioneaza, aplicatia reala extinzandu-se la peste 5000 de use cases.

Incerc abordarea cu ASM, sa incerc sa scot un compare sau ceva de undeva, am incercat hexed dar dupa ce scot orice imi spune ca fisierul nu este compatibil cu acest OS. *facepalm* Si am incercat cu IDA, dar nu pot salva executabil, la naiba.

Mentionez ca doresc programul pentru utilizare strict personala si nimic altceva.

Orice directionare care m-ar putea ajuta in virtutea rezolvarii acestei probleme este mega apreciata (inclusiv link catre tutorial YouTube relevant sau mila unui programator).

 

Mentionez ca nu am background in programare si ca nu inteleg ASM prea bine, dar avand in vedere ca acest soft mi-ar fi foarte de folos, ma dau cu capul de pragul de sus pentru el, insa nu mai am directie. Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...