Jump to content
Wav3

Despre club

Recommended Posts

Pentru ca este un fenomen din ce in ce mai raspandit, in plin process de dezvoltare si perfectionare, m-am gandit sa creez acest club. El se adreseaza in principal celor care au o imprimanta 3D sau care isi doresc a cumpara una, dar nu numai.

Aici vom dezbate tot ce tine de imprimarea 3D, vom cauta solutii la problemele intampinate si vom dezvalui "secrete" si trick-uri pentru a ne perfectiona creatiile.

Astept pareri cu privire la ideea de a avea un astfel de club pe acest forum dat fiind faptul ca pana acum n-am vazut sa se discute acest subiect aici.

Edited by Wav3
  • Upvote 1

Pentru toți săracii prusa 3d

De ce? 

Cred ca este cea mai mare comunitate pt fix modelul ala. 

Pe reddit este plin de informații. Sugestii, chisr is upgrade uri făcute tot cu aceeași imprimanta 

Ai facut o comparatie amanuntita intre prusa si creality ender 3? E tot de buget.

5 minutes ago, Wav3 said:

Ai facut o comparatie amanuntita intre prusa si creality ender 3? E tot de buget.

Da, tot pe acolo la buget. Acum ceva timp ma uitasem să-mi iau și cele W erau best buy ca să zic asa având în vedere bugetul destul de mic pt asa ceva. 

BTW, dacă vrei sa îți iei, vezi gearbest, au depozit în eu și nu plătești taxe. 

Romanii au băgat un adaos extrem de mare. 

Am luat deja. Ender 3 cu 169$ de pe site-ul oficial Creality. La noi sunt adaosuri nesimtite. Chiar ma batea gandul sa devin importator, sunt in tratative cu Creality.

• Upvote 1

daca tot sa deschis subiectul asta ma bate si pe mine gandul sa achizitionez una buget undeva la 300 de euro 

As avea nevoie de ea pentru un proiect ca sa fac niste case-uri pentru rasbery pi pe care ulterior sa le vand ca o solutie completa 

Idei pareri sfaturi pentru a iesi cat mai profesionale acele case-uri sunt bine venite 

Banuiesc ca ar fi recomandat sa folosesti un pat de sticla daca vrei suprafata super fina. Si eu intentionez sa fac ceva pentru a vinde si urmeaza sa-mi iau un pat d-ala de sticla (plus ca l-am belit pe cel original).

Nu stiu daca gasesti in bugetul tau, dar ti-as recomanda sa iei o imprimanta cu bed autoleveling. Pe mine, la Ender3, ma scoate din sarite sa stau sa ajustez patul, pur si simplu n-am rabdare. Pana sa iau imprimanta nu eram pus in tema cu privire la acest leveling ce trebuie facut asa ca iti zic ca sa stii.

Ca si material, tot din ce am retinut de pe youtube (eu n-am incercat inca), daca vrei ca produsul final sa fie smooth si ceva mai rezistent, cred ca se recomanda ABS sau PETG, mai nou.

Pe mine m-a ajutat mult canalul asta: https://www.youtube.com/channel/UC873OURVczg_utAk8dXx_Uw

1 hour ago, Wav3 said:

Banuiesc ca ar fi recomandat sa folosesti un pat de sticla daca vrei suprafata super fina. Si eu intentionez sa fac ceva pentru a vinde si urmeaza sa-mi iau un pat d-ala de sticla (plus ca l-am belit pe cel original).

Nu stiu daca gasesti in bugetul tau, dar ti-as recomanda sa iei o imprimanta cu bed autoleveling. Pe mine, la Ender3, ma scoate din sarite sa stau sa ajustez patul, pur si simplu n-am rabdare. Pana sa iau imprimanta nu eram pus in tema cu privire la acest leveling ce trebuie facut asa ca iti zic ca sa stii.

Ca si material, tot din ce am retinut de pe youtube (eu n-am incercat inca), daca vrei ca produsul final sa fie smooth si ceva mai rezistent, cred ca se recomanda ABS sau PETG, mai nou.

Pe mine m-a ajutat mult canalul asta: https://www.youtube.com/channel/UC873OURVczg_utAk8dXx_Uw

Se poate monta si pe ender3 autoleveling, am comandat un kit cu tot ce trebuie de pe amazon insa nu au sosit inca ca sa iti spun cat de usor/greu este si daca functioneaza corect.  Personal am "inbunatatit" ender-ul meu cu urmatoarele:

- pat de sticla

- fan mai puternic

-  tot ce inseamna extruder am luat o versiune pe aluminiu

- extensie la cardreader 

- am printat un cover pentru fan-ul de la placa de baza - intra resturi in el

- pe thingiverse gasesti multe elemente inbunatatite ale imprimantei, le-am printat insa nu am apucat sa le montez ca sa imi fac o parare.

Poti printa ABS cu ender 3, insa trebuie sa ai mare grija la bed leveling si temperatura din camera. Pentru ABS se recomanda un enclosuer sau macar varianta ieftina cu o cutie de carton peste imprimanta - mare grija sa nu iei foc. Personal am facut o cutie din poliester extrudat ignifug, singurul minus este ca nu poti sa vezi ce se intampla pana ce nu se finalizeaza.

11 hours ago, lzomedia said:

daca tot sa deschis subiectul asta ma bate si pe mine gandul sa achizitionez una buget undeva la 300 de euro 

As avea nevoie de ea pentru un proiect ca sa fac niste case-uri pentru rasbery pi pe care ulterior sa le vand ca o solutie completa 

Idei pareri sfaturi pentru a iesi cat mai profesionale acele case-uri sunt bine venite 

Profesional la acel buget nu are cum, o diferenta in calitate si fiabilitate gasesti in imprimante ce costa 800-1000eur. Exista diferente intr-adevar si intre cele low budget insa sunt mai mult de ordinul features nu calitate de print. In bugetul tau as merge tot pe ender3 insa versiunea pro.  Personal slefuiesc tot ce printrez si apoi vopsesc dupa gust pentru acea senzatie de "premium". Poti face si sabloane cu diferite elemente de grafica daca vrei sa personalizezi si mai mult.

Btw, mare grija la filament. Tocmai ce am luat o teapa de pe ebay - filament vandut cu titlul de 2KG si in realitate avea 1.5 diferenta fiind in tamburul de plastic pe care vine.

Daca tot s-a deschis subiectul, sunt curios daca va faceti proprile modele si in ce program. Pana acum am facut doar mici modificari pe proiecte existente, insa ma tenteaza sa invat si partea asta macar la nivel incepator.

Si pe mine ma bate gandul sa cumpar un kit de autoleveling. Ma gandeam sa dau comanda de BL Touch de pe site-ul creality (e tutorial pe youtube pentru a-l monta/configura corect).

Stiu si eu acele imbunatatiri ce se pot aduce si am de gand sa le fac. Mi-am printat cover la fanul ala de jos inca din primele zile si urmeaza sa imbunatatesc pe partea de zgomot ca ma dispera (ventilatoare mai bune, dumpere).

Am citit si eu despre printatul de ABS si problemele cu caldura. Eu as face o cutie dintr-un plexiglass transparent, sau din polistiren cum ai facut tu dar cu plexiglass in fata ca sa vad ce se intampla inauntru; eventual sa trag si un bec acolo.

Fac imediat topicuri pentru filamente si soft-uri, sa nu amestecam aici toate subiectele.

• Create New...