Jump to content
Expl01ter

[Prezentare] Expl01ter

Recommended Posts

14 hours ago, mDOS said:

Hai sa iti zic cum sta treaba pe aici.In primul rand am tot 15 ani si mna la varsta asta nu prea gandim si ne facem filme  cu "HACKERI", care mai tarziu o sa o luam in nas.Aici sunt mai multe tipuri de oameni: aia care isi fac cont acum si in 10 minute cer FILELIST si mai pun si la categoria gresita , utilizatorul care vine sa invete ceva si mai sunt , dar aici ca sa fii respectat si sa nu iti iei hate trebuie sa vii cu ceva unic sau creativ.Eu prima data cand am venit aici am pus vreo 40 de site-uri vulnerabile la SQL si ce am rezolvat?? Suturi in cur si - rep 5. Eu zic sa faci ceea ce iti place , iar daca tot faci d-astea fa la tine pe retea nu la astia pentru ca nu stii ce se poate intampla. Pe un site Gasesti mai multe vulnerabilitati decat SQL.

Nu prea vad rostul pe forumul asta la a pune site-uri cu vulnerabilitati SQL ,sunt alte forumuri pentru cracking bazate pe asta , am liste de cateva mii de site-uri cu baze de date accesate de mine , imi era usor sa vin aici si sa arunc cu site-uri si conturi si toate cele. Am venit sa invat cum se face un program pentru detectarea vulnerabilitatilor , cum sa accesez manual prin vulnerabilitati o baza de date .

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tagheuer said:

Sustin acest proiect, daca cineva are nevoie de ajutor, pm. M-am saturat in fiecare zi cand intru sa citesc news-urile sa vad news feed-ul plin de troll.

Tag Heuer fac ceasuri foarte bune si apreciate, imi plac.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
4 hours ago, Zatarra said:

Date-n pula mea de hater!

 

Ba se pare ca incet incet reinvine comunitatea. Cine vrea sa facem un grup de Whatsapp sa dea numaru in privat. Fara troll ca va pis in freza.

Una e sa bagi haviji sa furi datele oamenilor și să stai cu morcovul în cur, alta e sa ceri un ebook, sa lucrezi intr-o instituție

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ceva de genu asta ne trebuie: http://prntscr.com/pknhip

30-40 useri care chiar poti colabora, am vazut ca mai nou se fac colaborari bug bounty in programe private, apropo de asta am un program care ofera 100k recompensa daca se demonstreaza ca poti inlocui un fisier pdf (o reteta medicala)... singur e dificil, poti sa pierzi 3-4 sapt si sa gasesti un open redirect. :))

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Expl01ter said:

Ce limbaj de programare mi-ai recomanda pentru dezvoltare Windows in primul rand , nu vreau sa am legatura mai deloc cu Android si IOS.

Eu deja ma apucasem de C++ si mi se pare o investitie buna a timpului .

https://hailaolimpiada.ro/

Cauta in orasul tau sa vezi daca ai centru de informatica si du-te. Si eu sunt acolo si e misto ca predau studenti. Se face C++ algoritmica.

Doar daca esti clasa 9-a mai poti.

Edited by aurelL
Link to comment
Share on other sites

Eu as recomanda sa nu te duci la cercuri de elevi ce fac pregatire pentru olimpiada. Ar trebui evitate in special daca sunt si predate de studenti. 

 

Multi habar nu au ce fac acolo si organizeaza acele cercuri ca sa ii stoarca pe parinti de bani. Pe langa asta, multi studenti nu sunt capabili de nimic practic in afara de algoritmica.

 

Pune mana si fa experienta hands-on. E foarte important sa inveti de la oameni din industrie cu experienta. Daca te inconjori cu prunci de clasa a 9-a si studenti degenerati ce nu stiu cum sa faca rost mai repede de bani pentru alcool, nu o sa ai nicio sansa.

 

Cauta pe Youtube cursul CS50 de la Harvard si parcurge tot de acolo. O sa-ti ofere o introducere destul de bunicica.

 

Apoi pune mana si incepe sa te uiti peste Freecodecamp.org iar in paralel poti sa urmaresti cursurile lui Mosh Hamadani pe partea de JS.

 

Freecodecamp ar trebui sa iti ofere ceva hands on stuff iar din cursurile lui Mosh ar trebui sa intelegi mai deep ce faci.

 

Instaleaza aplicatia Meetups si du-te la event-uri de programare, nu conteaza daca sunt de Python de Java sau oricealtceva, scopul tau ar trebui sa fie sa cunosti cat mai multi programatori buni cat mai repede, in modul asta iti poti face si  “pile” pentru cand o sa te angajezi.

 

Eu m-am lovit mult de absolventi de politehnica si alte facultati ce mi-au scos ochii ca nu sunt un inginer adevarat pentru ca nu am studii. Daca dai si tu de persoane de acest gen ignora-i si indeparteaza-i.

 

Scopul tau final nu ar trebui sa fie sa stii programare multa. Cunosc foarte multi “ingineri” ce stiu tot ce misca intr-un reactor nuclear insa ei tot ce fac este ca stau in spatele unui monitor si rezolva task-uri de peste 20 ani. Nu e okay sa fii in stadiul asta.

 

 

Scopul tau ar trebui sa fie sa stii suficient cat sa creezi orice iti trece tie prin cap. Consider ca ar trebui pus mai mult accent pe partea de business ca sa fii capabil sa vinzi ceea ce faci.

 

La finalul zilei scopul este sa produci bani. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...