Jump to content
Andreea15

Programare linux

Recommended Posts

Buna ,am si eu o problema am nevoie de  ajutorul vostru pentru urmatoarea tema ,nu prea ma pricep la programare in linux,daca ati putea sa ma ajutati ,as avea idee pentru peima si ultima chestie ce nu prea stiu e acele ,,myfind'' si mystat.

 

Proiectati si implementati urmatorul protocol de comunicare intre procese:

- comunicarea se face prin executia de comenzi citite de la tastatura in procesul parinte si executate in procesele copil
- comenzile sunt siruri de caractere delimitate de new line
- raspunsurile sunt siruri de octeti prefixate de lungimea raspunsului
- rezultatul obtinut in urma executiei oricarei comenzi va fi afisat de procesul parinte
- protocolul minimal cuprinde comenzile:
    - "login : username" - a carei existenta este validata prin utilizarea unui fisier de configurare
    - "myfind file" - o comanda care permite gasirea unui fisier si afisarea de informatii asociate acelui fisier; informatiile vor fi : data crearii, data modificarii, dimensiunea fisierului, drepturile de access asupra fisierului etc.
    - "mystat file" - o comanda ce permite vizualizarea atributelor unui fisier
    - "quit"
- in implementarea comenzilor "myfind" si "mystat" nu se va utiliza nicio functie din familia "exec()" in vederea executiei unor comenzi de sistem ce ofera functionalitatile respective
- comunicarea intre procese se va face folosind cel putin o data fiecare din urmatoarele mecanisme ce permit comunicarea: pipe-uri interne, pipe-uri externe si socketpair

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
48 minutes ago, Andreea15 said:

Momentan nu am scris nimic cod doar schita.

Ce vrăjeală ai în tine, crezi ca îți face cineva temele la tic?

Ai doo h joined cu pseudonim de femeie

Edit: fraza asta n-ai mai pus-o:

Observatii:
- termen de predare: laboratorul din saptamana 5
- orice incercare de frauda, in functie de gravitate, va conduce la propunerea pentru exmatriculare a studentului in cauza sau la punctaj negativ
Edited by OKQL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...