Jump to content
van3

Partener/a sau asociat/a in firma

Recommended Posts

- Ce parteneriat este asta?

- Tu in cel fel contribui la parteneriat?

- Care este planul tau de crestere pentru perioada urmatoare?

- Ai nevoie de investitie in bani sau doar knowledge (ori ambele + munca)?

 

Nu inteleg de ce astepti, daca nu dai detalii. Pentru multi oameni, asta suna a ceva de gen "eu te tin de mana, tu cersesti si impartim profitul"

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, van3 said:

aelius - Am raspuns la ceea ce ai intrebat, direct si onest.
Daca tu ai inteles prin "tot" ca vreau sa profit de munca, truda si intelectul unui programator iar la final ca o sa am "marinimia" sa il platesc cu 50 % din munca lui inseamna ca vorbim despre altceva.
1. "TOT" inseamna intr-o firma, companie, CAP sau alt rahat... ACTIVE si PASIVE. Daca nici asta nu intelegi chiar nu vad rostul intrebarilor tale.
2. Acum ceva ani noi doi am mai discutat in privat, tot in urma unor jigniri din partea unui MODERATOR, cu acceptul tau tacit...ca ADMINISTRATOR.
3. Vad ca esti de toata increderea si poti sa pastrezi confidentialitatea mesajelor (citeste primul paragraf din Politica de Confidențialitate, care banuiesc ca este scrisa de tine) si daca tot esti atat de intuitiv si STII TU ca vreau sa profit de munca programatorului hai sa citesti si mesajele mele private (sunt convins ca deja ai facut-o) cu alti utilizatori si sa imi dau un exemplu unde vreau sa profit de munca cuiva. Ba din contra...
4. Ca administrator nu cred ca era cazul sa simti impulsul sa ma iei la misto' atata timp cat am respectat toate conditiile de utilizare a siteului.


SynTAX - Multumeste-i Domnului ca nu toti avem acelasi IQ ptr ca na, ti-am fii luat painea de la gura.
Si da, sunt incapabil sa fac totul eu. Prefer sa fac ceea ce stiu cel mai bine. Daca tu esti un foarte bun programator felicitari, ma indoiesc ca ai fii si un bun bucatar sau aviator.
Inteleg ca vrei sa pari sau sa fii ironic dar crezi ca este cazul???


P.S. 
1. Va multumesc ptr analiza absolut geniala si obiectiva dar nu cred ca pot face parte din ea sub nicio forma... :)))
2. aelius, daca nu iti convine ceea ce am scris sau daca am mintit astept un fulminant comentariu si totusi fara sa tragi concluzii inainte sa stii toate datele problemei.
3. astept sa imi stergi contul ca na, doar esti ADMINISTRATOR si sa stii ca pastrez un screen cu discutiile astea ptr ca pe viitor cine stie, poate imi prind bine...  :))

Mai du-te ba in pula mea

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Imi pare rau daca crezi ca te-am jignjt insa ce trebuie tu sa intelegi este ca in ziua de azi lumea nu mai este proasta. Asa cum tu nu vrei sa ai un sef, nici altcineva nu vrea. Daca cineva ar fi atat de capabil cat sa iti puna tie afacerea pe picioare din punct de vedere tehnic, crede-ma ca o face singur, nu lucreaza cu tine doar pentru ca ai relatii. Daca aveai destule relatii nu mai erai aici, faceai zeci de mii pe luna. Si ca sa-ti raspund la intrebarea cu care ti-ai incheiat agonia, nu. Nu sunt ironic. Sunt doar arogant cand vad oamenii care se dau "antreprenori" si isi deschid "startup-uri" pe spatele altora. Nimeni care este capabil de ceva ce aduce bani nu va accepta sa lucreze pentru tine. Imi place mult asta cu "multumesc anticipat". Verbul "a anticipa" presupine o actiune repetitiva. Cum ai de gand sa ne multumesti noua in acest fel?

Edited by SynTAX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, van3 said:

aelius, sa inteleg ca nu s-a schimbat nimic pe site in atatia ani?
Individul asta stie doar sa injure pe toata lumea?
Sa vedem acum ca administrator ce masuri iei...
MULTUMESC ANTICIPAT!

 

I-auzi, pai e oferta confidentiala sau ce? Eu nu vad nimic confidential acolo.

Ce masuri? Poate sa-i trimit pe paypal sa-si ia o lada de bere pentru ca e deschis si poate spune simplu, fara sa evite "du-te ba in pula mea". 

Aia e parerea lui. Nu e oferta comerciala, nu e spam. Daca vrei, poti beneficia de oferta.

 

Eu am impresia ca esti laba ala, ce se invarte pe aici si da tepe la oameni

Link to comment
Share on other sites

Domnule mare antreprenor @van3, ti-am zis simplu sa te duci in cocarul meu, ca nu am vrut sa scriu asa un mini-eseu argumentativ care sa iti explice de ce am sentimentul asta fata de dumneata. Dar pentru ca m-ai gadilat la gonade, o sa iti explic de ce am sentimentul acesta:

 

In primul rand, in anul 2019, cel putin aici in tara asta de bananieri, toti parlitii care au citit si ei cateva chestii depre MLM, drop shipping, si care balesc cu ochii deschisi la bani fara munca se cred antreprenori. Sa nu mai zic ca in generatia mea cand am luat bacul, 90% din colegii mei au tabarat pe ASE acolo la afacerile pulii mele si sloboz afumat, o sa avem o tara de sefi dar fara slugi.

 

In al doilea rand, o persoana cum vrei tu sa ii mearga mintea la programare, sa aiba skill, iti pot garanta ca isi poate creea aceste conexiuni pe care le ai matale si singura, avem LinkedIn, si multe alte siteuri si resurse pentru recrutari si angajari, cred ca la o firma serioasa care merita deranjul asa se recruteaza, nu pe clasica pila ("recomandarea" lui X si Y)/spaga, ci pe skilluri, experienta, pricepere,deci relatiile tale sunt egale cu zero cand ai un CV si ai experienta, si esti un meserias bun. Tu practic nu aduci nimic, pentru simplul fapt ca gasesti proiecte pe care si le pot gasi si altii, iti insusesti 50% din afacere, i-auzi ba, pula mea...

 

In al treilea rand, cand oamenii vin si iti explica de ce nu faci bine si de ce nu gandesti bine, daca vii si o arzi pe smecherul aici, ca cine suntem noi ca de ce criticam, e evident ca toata lumea o sa isi frece madularul de muia dumitale, e ceva normal, cand iti arata lumea cu ce gresesti si o tii ca prostul pe a ta e normal sa se intample lucrurile astea.

 

Nu in ultimul rand, nu pot sa nu observ ca ti-ai editat toate posturile ca ultima pizda fututa si rasfututa pe un cabanos si juma' de paine, ca sa nu vada lumea ce oferta "imbatabila" ai pus si ce parere are lumea despre ea

 

Deci insumand tot ce am zis mai sus, concluzia ramane aceeasi, sa te duci in pula mea.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
2 hours ago, aismen said:

Domnule mare antreprenor @van3, ti-am zis simplu sa te duci in cocarul meu, ca nu am vrut sa scriu asa un mini-eseu argumentativ care sa iti explice de ce am sentimentul asta fata de dumneata. Dar pentru ca m-ai gadilat la gonade, o sa iti explic de ce am sentimentul acesta:

 

In primul rand, in anul 2019, cel putin aici in tara asta de bananieri, toti parlitii care au citit si ei cateva chestii depre MLM, drop shipping, si care balesc cu ochii deschisi la bani fara munca se cred antreprenori. Sa nu mai zic ca in generatia mea cand am luat bacul, 90% din colegii mei au tabarat pe ASE acolo la afacerile pulii mele si sloboz afumat, o sa avem o tara de sefi dar fara slugi.

 

In al doilea rand, o persoana cum vrei tu sa ii mearga mintea la programare, sa aiba skill, iti pot garanta ca isi poate creea aceste conexiuni pe care le ai matale si singura, avem LinkedIn, si multe alte siteuri si resurse pentru recrutari si angajari, cred ca la o firma serioasa care merita deranjul asa se recruteaza, nu pe clasica pila ("recomandarea" lui X si Y)/spaga, ci pe skilluri, experienta, pricepere,deci relatiile tale sunt egale cu zero cand ai un CV si ai experienta, si esti un meserias bun. Tu practic nu aduci nimic, pentru simplul fapt ca gasesti proiecte pe care si le pot gasi si altii, iti insusesti 50% din afacere, i-auzi ba, pula mea...

 

In al treilea rand, cand oamenii vin si iti explica de ce nu faci bine si de ce nu gandesti bine, daca vii si o arzi pe smecherul aici, ca cine suntem noi ca de ce criticam, e evident ca toata lumea o sa isi frece madularul de muia dumitale, e ceva normal, cand iti arata lumea cu ce gresesti si o tii ca prostul pe a ta e normal sa se intample lucrurile astea.

 

Nu in ultimul rand, nu pot sa nu observ ca ti-ai editat toate posturile ca ultima pizda fututa si rasfututa pe un cabanos si juma' de paine, ca sa nu vada lumea ce oferta "imbatabila" ai pus si ce parere are lumea despre ea

 

Deci insumand tot ce am zis mai sus, concluzia ramane aceeasi, sa te duci in pula mea.

Lasă-l bre, omul vrea să își deschidă ONG, un fel de mic.ro, 

Link to comment
Share on other sites

Nu il stiu pe afacerist, dar daca are PCR cu bani multi nu vad problema in a va dubla (cel putin) tarifele pe care le percepeti in mod normal si sa ii dati lui PANA LA 50% din ce castigati. Pana la urma, voi va luati cel putin partea pe care oricum o primeati in mod normal dar ca bonus nu mai alergati voi dupa clienti, ci alearga el. Strict in cazul asta mie mi se pare convenabil; ma doare la banana ca el ia cat mine si nu scrie o linie de cod atata timp cat eu iau cel putin la fel cat as fi luat daca nu apelam la el si ma scuteste si de stresul gasirii clientilor (cu bani).

Edited by Wav3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...