Jump to content
promoseo

Cont bancar Revolut

Recommended Posts

Salut, de putin timp mi-am facut si eu cont la banca Revolut, mi-a venit cardul, sunt foarte fascinant de aplicatia bancii si de optiunile pe care ti le pune la dispozitie. Dar problema cea mai mare este cum se poate face transfer dintr-un cont bancar Romanesc, de exemplu ING in contul meu Revolut folosind iban-ul.

 

Am incercat din aplicatia ING, dar cand bag iban-ul, imi spune ca acesta este gresit. Pot sa iau banii de pe cardul ING doar daca-l asociez si platesc cu el, cum ai face o plata la orice serviciu pe internet.

 

Am incercat sa bag iban-ul si la cateva firme de curierat, la fel, imi spune ca iban-ul pe care il folosesc nu este corect. Cum se poate folosi acest card in Romania, adica pe partea de transfer bani.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu ramai fara bani. Sunt seriosi baietii de la revolut, partea nasoala, au intrat in legalitate si mai nou, colaboreaza cu anaf. Si nu, nu sunt o banca, mai degraba un serviciu electronic de plati. Am fost client inca de pe vremea cand nu aveau licenta desi ei spuneau invers. Isi mai aminteste cineva de payza? :))

Link to comment
Share on other sites

Ti-l inchide man, revolut din cate stiu sunt afiliati cu monese, sunt 'banci' ambulate deschise de indieni in coltul strazii, am fost personal la adresa mentionata de ei in uk, nu era nimic, lucreaza de prin rulote

Edit:// daca platesti taxe si impozite, nu faci spalari dde bani, exista bcr, bnr, etc, nu ai de ce sa te temi

Edited by Vasile.
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Vasile. said:

Ti-l inchide man, revolut din cate stiu sunt afiliati cu monese, sunt 'banci' ambulate deschise de indieni in coltul strazii, am fost personal la adresa mentionata de ei in uk, nu era nimic, lucreaza de prin rulote

Edit:// daca platesti taxe si impozite, nu faci spalari dde bani, exista bcr, bnr, etc, nu ai de ce sa te temi

 

Pana si pe google maps daca te uiti vezi ditamai cladirea fancy din sticla la adresa indicata de Revolut. Dar NU este reala, au dat spaga la Google ca la adresa aia sa modifice streetview si sa puna o cladire inloc de rulote. Tepari rau astia de la Revolut, mai ales ca sunt in cardasie cu ceilalti tepari de la monese. 

 

Vai de mama noastra.   

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mariuss615 said:

Pana si pe google maps daca te uiti vezi ditamai cladirea fancy din sticla la adresa indicata de Revolut. Dar NU este reala, au dat spaga la Google ca la adresa aia sa modifice streetview si sa puna o cladire inloc de rulote. Tepari rau astia de la Revolut, mai ales ca sunt in cardasie cu ceilalti tepari de la monese. 

 

:)) Fiecare cu parerea lui, am deschis chat cu ei si mi-au explicat de ce nu functioneaza ibanul pt. transfer, e ceva legat de Romania, de bancile de aici, ma depaseste raspunsul. Sincer, mi-a placut baietii, am deschis chatul si au raspuns in doar cateva minute, dupa care au stat cu mine in chat ore intregi cu printscreen-uri, politicosi, chiar mi-a placut comportamentul angajatilor. Ma bucur ca mi-am facut cont la ei, chiar daca nu merg transferurile in Romania, fac tranzactii online.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mariuss615 said:

 

Pana si pe google maps daca te uiti vezi ditamai cladirea fancy din sticla la adresa indicata de Revolut. Dar NU este reala, au dat spaga la Google ca la adresa aia sa modifice streetview si sa puna o cladire inloc de rulote. Tepari rau astia de la Revolut, mai ales ca sunt in cardasie cu ceilalti tepari de la monese. 

 

Vai de mama noastra.   

Dude, nu stiu daca esti ironic sau nu, mi-am pierdut telefonul pe care erau instalate app, si nu au mai fost de gasit, le-am dat si nr de tel, 

 

La BRD, BCR, Halifax, Americanexpress, etc.. te duci cu ID-ul, suni la orice h din zi sau din noapte il blochezi, nu tre sa stai ore pe chat

 

In al ii-lea rand nu au 2FA, trompetele astea de asa numite banci, cu sucursalele prin fundul curții

 

Iii: scrie in watermark pe maps  (C) 2019?

Edited by Vasile.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasile. said:

Dude, nu stiu daca esti ironic sau nu, mi-am pierdut telefonul pe care erau instalate app, si nu au mai fost de gasit, le-am dat si nr de tel, 

 

La BRD, BCR, Halifax, Americanexpress, etc.. te duci cu ID-ul, suni la orice h din zi sau din noapte il blochezi, nu tre sa stai ore pe chat

 

In al ii-lea rand nu au 2FA, trompetele astea de asa numite banci, cu sucursalele prin fundul curții

 

Iii: scrie in watermark pe maps  (C) 2019?

"Dude", tu stii ca ceea ce primesti prin sms (acel cod) e considerat 2FA, nu?

https://community.revolut.com/t/add-two-factor-authentication-and-other-login-options/6022

Btw, habar n-am ce Revolut ai folosit tu, insa cardul mi-a fost blocat foarte usor doar cu un apel si transmiterea datelor catre ei. ( 1 (844) 744-3512 )

Aici nu cred ca e de vina Revolut cat anume e utilizatorul de rand care nu este pus la punct cu "shit-ul ala de lucreaza in apartamente confort 3 dar au si ei niste milioane ca na, suntem darnici noi utilizatori sa le dam 12 lire pe luna".

 

 

 

 

//Si ziceai tu de Halifax, sa ma p*s pe ei, cel mai cretin staff pe care l-am vazut, sunt de acelasi nivel ca si Yorkshire bank. N-am asteptari de la ei.

Edited by tagheuer
*pe care xD (i am dumb)
Link to comment
Share on other sites

@Vasile. mananci cam mult cacat, sorry. Nu sunt fan sau client Revolut ori Monzo insa intra sub regulatia FCA ambele. De exemplu uitandu-ma pe Monzo vad ca sunt inregistrati cu FCSC  ce apartine de stat si care iti acopera conturile de pana la £85k in caz de faliment. Nu opereaza chiar asa de capul lor. Insa arunci cu noroi sa te afli in treaba...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tagheuer said:

"Dude", tu stii ca ceea ce primesti prin sms (acel cod) e considerat 2FA, nu?

https://community.revolut.com/t/add-two-factor-authentication-and-other-login-options/6022

Btw, habar n-am ce Revolut ai folosit tu, insa cardul mi-a fost blocat foarte usor doar cu un apel si transmiterea datelor catre ei. ( 1 (844) 744-3512 )

Aici nu cred ca e de vina Revolut cat anume e utilizatorul de rand care nu este pus la punct cu "shit-ul ala de lucreaza in apartamente confort 3 dar au si ei niste milioane ca na, suntem darnici noi utilizatori sa le dam 12 lire pe luna".

 

 

 

 

//Si ziceai tu de Halifax, sa ma p*s pe ei, cel mai cretin staff pe care l-am vazut, sunt de acelasi nivel ca si Yorkshire bank. N-am asteptari de la ei.

Ti-l blocheaza imediat, dar nu stau nH pe chat sa ii conving, majoritatea bancilor mari au suport 24/24, 7/7 in h-urile alea cat comunici pe ei in chat, se fac cumparaturi, in primul rand nu au limita

 

Edit/ nu mananc cacat qoi, spun din propria experienta, tot salariul mi-a fost scamat, de catre ei

Edited by Vasile.
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, QuoVadis said:

@Vasile. mananci cam mult cacat, sorry. Nu sunt fan sau client Revolut ori Monzo insa intra sub regulatia FCA ambele. De exemplu uitandu-ma pe Monzo vad ca sunt inregistrati cu FCSC  ce apartine de stat si care iti acopera conturile de pana la £85k in caz de faliment. Nu opereaza chiar asa de capul lor. Insa arunci cu noroi sa te afli in treaba...

Nu aveam pattern pe tel, numai cu uber cat m-am plimbat cu Monzo si Monese

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vasile. said:

Ti-l blocheaza imediat, dar nu stau nH pe chat sa ii conving, majoritatea bancilor mari au suport 24/24, 7/7 in h-urile alea cat comunici pe ei in chat, se fac cumparaturi, in primul rand nu au limita

 

Edit/ nu mananc cacat qoi, spun din propria experienta, tot salariul mi-a fost scamat, de catre ei

 

Daca chiar e asa cum zici si ai facut totul legal poti trimite un complaint si daca nu esti satisfacut deschizi caz apoi la Financial Ombudsman - https://www.financial-ombudsman.org.uk/ - care sunt independenti si adjudeca. In 2 privinte, in trecut, cu alt fel de firme care incercau sa ma ia de fraier, am primit drept de castig la ei + "despagubiri morale" si o dobanda modica pentru perioada cat mi-au fost retinute fondurile. E un fel de alternativa ieftina si convenabila decat mersu la judecata. Asta DACA e totul asa cum zici tu...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasile. said:

Bun, multumesc, am sa trimit e-mail si la HCMR.

Revenind la subiect sunt praf sucursalele, ai bani ii tii safe, nu la indieni

Depinde, intr-un timp ma ocupam cu cryptotrading, cred ca mi-au oprit "limitat" contul la Barclays de cel putin 2 ori din cauza asta. Nu prea agreeaza ei ideea de crypto

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tagheuer said:

Depinde, intr-un timp ma ocupam cu cryptotrading, cred ca mi-au oprit "limitat" contul la Barclays de cel putin 2 ori din cauza asta. Nu prea agreeaza ei ideea de crypto

Incearca la băncile din Elveția

https://corporatefinanceinstitute.com/resources/careers/companies/banks-in-switzerland/

Edited by Vasile.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...