Jump to content
Grunt

Cateva pareri despre RST

Recommended Posts

Mi se pare mie sau forumul asta se duce de rapa? Am venit cu valul Conpiztador, si am invatat 2-3 lucruri noi. Dar RST nu mai e ce era, si nu am speranta ca o sa revina. La ce ma refer?

1. YAHOO. Ma dispera chestia asta. DE PARCA HACKERII AR MANCA YAHOO MESSENGER PE PAINE! Oriunde te uiti, vezi doar threaduri deschide de baieti care ori vor sa trimita mass in nu stiu ce fel, ori sa vada care e online si care nu, ori vor un program care sa le schimbe statusul. De parca asta ar conta intr-o comunitate matura unde (ca si asta e menirea forumului!) sa se discute deschis despre: sisteme de operare, securitatea informatiei, criptografie etc. Asta nu e un forum despre Yahoo!

2. Deface. Singurele ocupatii ale baietilor sunt deface-urile. Si asta ma dispera. Vine unul si se lauda cum a luat admin pe nu stiu care forum folosind nu stiu ce exploit gasit pe Google. Sa fim seriosi, nu esti destept daca pui un "hacked by X" pe nu stiu ce pagina, e ala prost ca nu stie sa faca un update.

3. Pupancuristii. Sunt o gramada care nu stiu cum sa mai stea in genunchi sa suga curul adminilor, doar-doar o sa se uite cineva si la ei. Si sunt destui, va stiti si voi. Iau ban, apoi fac alt cont si iar se apuca de lins cururi. Deh, daca atata stiu, saracii...

4. Adminii. Sa fim seriosi, administratorii, oricat ar sti ei de multe, nu sunt perfecti. shinnok (http://rstcenter.com/forum/member139628.rst) a luat ban, si el a contribuit cu destule (mult mai mult decat altii), si de la cea mai mica prostie. Altii care nu fac decat sa raspunda prin "ok", "mersi" si mai pun o vorba din an in Pasti, si nu patesc nimic.

5. Prefacutii. Pai daca tu imi arati ca stii sa dai copy/paste de pe milw0rm, securityfocus sau cine ce alt site, te crezi mare haxator? Sa fim seriosi... Sau daca gasesti un XSS la nasa.gov? Vezi xssed.com, acolo mai sunt inca vreo 10. Si, sa fim seriosi o clipa, cine petrece ore in sir pe nasa.gov cu scopul de a gasi un XSS? Eu nu prea cred sa se intample asta. Sau floodere si alte porcarii gasite de tine pe un site arabesc si zici ca esti seful lor. Il postezi aici, doar-doar o sa creada cineva ca esti si tu cineva.

6. Ratatii. Ion si Gheorghe habar nu au ce este protocolul TCP, si-au luat un calculator de 4 zile si deja se cred mari haxatori, si intra pe RST ca sa se milogeasca de X sa ii invete cum se da flood. Si numarul astora creste in fiecare zi. Dar presupun ca pentru echipa RST nu calitatea conteaza, ci cantitatea.

7. Wanna-be's. Se trezeste unul ca atunci cand era mai mic citise o carte despre Basic, si asta e cam tot ce stie, si recomanda limbajul Visual Basic la toti, explicand ca e un limbaj usor de utilizat. Dar macar stiti de ce e asa de usor de invatat Basic? TOCMAI PENTRU CA A FOST FACUT PENTRU IDIOTI! Ca sa scrii un driver pentru un sistem de fisiere poti sa te caci in el de Basic. Asta ma enerveaza poate cel mai mult. Pe langa ca te masturbezi cu carti de Basic il mai si recomanzi altora (IN SECOLUL 21!), si faci mai mult rau. Limbajul asta nu are viitor, si-asa se taraie ca un cacat in ploaie.

Intr-un sfarsit. Ce vreau eu sa intreb: cati de pe forumul asta cunosc macar conceptul de programare, si au facut in viata lor macar un program putin mai decent decat conectarea la un server pe portul 80 (bare minimum)? Incercati sa faceti asta in Pascal sau QBasic de va credeti mari programatori. Parca limbajele astea nu mai sunt la fel de ispititoare, nu?

Ma enerveaza cantitatea de informatii inutile de pe forumul asta. Ma enerveaza idiotii care se cred mari. Ma enerveaza stupiditatea adusa de genul unora dintre persoane. Ma enerveaza multi dintre voi si nu mi-e frica sa spun asta.

@Admins: fara suparare, dar cred ca faceti multe greseli. shinnok a luat ban pe mai putin de atat, il astept si pe al meu.

Link to comment
Share on other sites

Aceasta este si pararea mea de aceea am mai incetat sa mai intru pe RST pentru ca majoritatea discutiilor sunt numai porcarii si membri raspund pentru a face posturi

Eu nu inteleg pentru ce atata Post Hunting ca doar nu se da bani (Nu Ban ) pentru cel care are cele mai multe posturi daca vrei sa atuci o copletare sau sa ceri ajutorul fa-o dar nu abera sau sa spui ceva ce nici tu nu ai folosit .

Vorba lui Grunt inainte erau informatii foarte bune cand am intrat eu tot pentru conqztarfor nu era pentru mine ci pentru sora mea si cand am citit apoape tot forumul :lol: am zis ce prost sunt intru pentru o prostie si aici ce multe informatii si programe are si am ramas dar nu m-am logat nici odata sa fac offtopic

Va las am consumat prea mult timp degeaba

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Raspuns la punctul 1:

Cine cere bootere isi ia ban. Asta se intampla de o gramada de timp.

Raspuns la punctul 2:

Deface se practica in toate comunitatile de hacking. Nu conteaza metodele, nu ne intereseaza pe noi motivele. Rubrica exista, tehnicile sunt sau nu publice dar nu ne priveste pe noi cine o face si cum o face.

Raspuns la punctul 3:

Pupincuristi exista peste tot. Nu ai cum sa scapi de ei. Sunt ca raia.

Raspuns la punctul 5:

Gasirea xss-urilor sunt pentru unii un mijloc de a te relaxa uneori. Altii incep partea de hacking invatand cum sa fure cookies. Atata timp cat se incadreaza in securitatea IT nu vad de ce s-ar interzice asa ceva.

Cei care posteaza exploituri publice si se lauda ca ei sunt cei care le-au gasit primesc ban.

Raspuns la punctul 6:

Hackingul este o nisa extrem de mica in vastul www. Nu ai cum sa banezi userii care nu au posturi super-mega-ultra calitative din simplul motiv ca in Romania sunt foarte putini oameni capabili in asa ceva si ar trebui sa banam 98% dintre userii forumului. Deasemeni din 2000 de useri care nu stiu mare lucru la inscrierea pe forum, macar 2 vor capata experienta necesara in timp pentru a contribui cu posturi calitative. Acei 2 useri pot ajuta la randul lor comunitatea noastra. Poti verifica comunitatea h4ck -y0u care este mult mai mare decat a noastra si internationala si vei realiza ca la noi e inca bine.

Ceea ce tie sau noua ni se par posturi de tot rahatul pentru altii pot fi extrem de utile.

Raspuns la punctul 7:

Orice limbaj de programare poate deveni util si/sau periculos. De exemplu AutoIT a contribuit la lansarea unora dintre cele mai cunoscute aplicatii de tipul malware in ultimii ani. Atata timp cat un programel facut in Visual Basic te poate ajuta sa iti indeplinesti scopul nu vad care este problema.

Raspuns la "intr-un sfarsit":

Securitatea si hackingul nu inseamna numai programare. Vezi subiectul Kevin Mitnick.

===============================

Ceea ce voi face acum nu se va mai repeta vreodata. Nimeni din staff nu este dator sa explice userilor de ce a primit cineva ban. Totusi... hai sa vedem:

Userul Shinnok

Mesaj de la mine catre el:

E a doua oara cand postezi acelasi lucru de 10 ori. Incearca si tu sa nu mai dai 100 de submit la acelasi thread.

Mesaj de la el catre mine:

Da??? Pai hai sa iti arat o chestie: 
[url]http://img255.imageshack.us/my.php?image=errnq0.jpg[/url]

Iar pana cand nu veti corecta asta v-a treb sa iti ceri scuze.Nu am de gand sa stau sa iti explic,acum chiar nu am chef.Intreba-l pe lokipaki sau pe kenpachi.

Mesaj de la mine catre el:

1. nu da submit de mai multe ori pentru ca se posteaza oricum din prima 
2. revizuieste-ti atitudinea de superioritate
3. scuze nu am de ce sa iti cer
4. cand cineva ti se adreseaza frumos raspunde la fel de frumos
5. data viitoare cand ti-o mai iei in cap ai ban

Mesaj de la el catre mine:

1.Nu se posteaza nimic din prima,incearca tu sa creezi un topic cu text din urmatorul loc: 
[url]http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2008/06/080623_bac_prima_proba.shtml[/url]
si vei vedea rezultatul: [url]http://img178.imageshack.us/my.php?image=snapshot1pp3.png[/url]
2.Nu revizuiesc nimic pt ca nu este asa.Poate invers,adica tu ai aceasta atitudine.
3.Ba da ai de ce sa iti ceri pt ca nu te-ai interesat inainte sa imi atragi atentia asupra unui fapt ce a rezultat din cauza voastra...pt ca nu ati avut grija sa rezolvati problema,care deja am anuntat-o lui lokipaki si kenpachi.
4.Nu cred ca m-am adresat urat,daca tu crezi citeste din nou mesajul tau si apoi al meu.Vei vedea ca nu sunt diferente mari.
5.Da-mi ban de pe acum daca tot spui ca pe viitor se va intampla.

Cu cateva zile inainte l-a injurat pe sysgh0st iar acesta l-a iertat. Eu nu iert oamenii cu o atitudine de cacat si care considera ca au vreun drept asupra proprietatii noastre. Pentru ca vreti sau nu RST este proprietatea staffului si locul unde se permit o gramada de ilegalitati comise de useri, ilegalitati pentru care TOT NOI PUTEM FI TRASI LA RASPUNDERE.

In alta ordine de idei, banam pe cine vrem, cand vrem. Se investesc peste 24 milioane anual numai in hosting si pentru a mentine site-ul in parametrii optimi, plus investiile deja existente sau cele ce vor urma, care la randul lor vor depasi 2000 euro in acest an. Investitiile sunt facute pentru a le aduce userilor noi facilitati si nu se amortizeaza in niciun fel din moment ce nu avem niciun castig din toata treaba asta. Ad-sense prezent pe site aduce 10$ pe luna. Bannere platite nu avem.

Din bun simt iertam de multe ori userii care o comit dar nu inseamna ca oricine ne poate lua de fraieri doar pentru ca are impresia ca i se cuvine ceva pe acest forum.

Acum vreau si eu un raspuns. Chiar credeti ca suntem datori cuiva cu explicatii cand noi investim bani si timp in acest site?

Grunt. Nu ai de ce sa primesti ban din moment ce ai stiut cum sa te adresezi, ai dat dovada de maturitate si bun simt. Este alegerea ta daca mai vrei sa intri sau nu pe rstcenter.com.

O seara buna.

Link to comment
Share on other sites

Scurt si la obiect...bv.ce este scris mai sus se deduce si din "reguli"

Pe mine nu ma intereseaza de loc de ce a luat X ban sau altceva nu e treaba mea....

E singurul site mai "rasarit" din Romania de profil cei care intra ar trebui sa va multumeasca pt. acest lucru, nu mai vorbim ca toate programele postate aici sunt scanate de virusi si alte magarii (nu cum sunt pe site-urile arabe") si sincer prefer sa le iau de aici ca sunt explicate in limba materna si testate.

Pe deasupra va sunt date si free..cand in alta parte ca sa te loghezi sau sa publici un anunt se plateste cu SMS..etc, si acele site-uri nu duc lipsa de useri.

Despre programare cred ca sunt multi ce cunosc conceptul de programare (eu l-am studiat in facultate de profil).In toti anii in care am studiat acest lucru nimeni nu a afirmat ca visual vasic este un mediu fara viitor, ce se poate face in el nu se poate face in altele s.a.m.d

Calitatea informatiilor nu a scazut ..sa dublat acest lucru incluzand si posturi off-topic.Este si sezonul.....mai putin timp acordat IT-ului....(si acesta este un post off-topic :D )

Deface-ul...cred ca cunosc 30-40% despre el...chiar vroiam sa invat...Firmele de webdesign (care au aparut ca mustele la...) ar trebui sa invete ceva de aici...iar clientii lor sa cunoasca riscurile inainte de a semna un contract

"Altii care nu fac decat sa raspunda prin "ok", "mersi" si mai pun o vorba din an in Pasti, si nu patesc nimic."

Decat sa spui multe si sa nu intelegi nimic mai bine spui mai rar si mai bine, nu mai zic sa te repeti in xxxx threaduri...

Link to comment
Share on other sites

Grunt, daca nu esti multumit, nu mai intra. Nu te obliga nimeni sa o faci. Sau daca vezi un topic cu Yahoo, nu il citi, ce e asa greu...

Despre Visual basic, eu consider ca e un limbaj bun, cu care sa incepi, deoarece e foarte complicat sa te apuci, de exemplu, de C++, direct.

Deface-ul, XSS, si tot restul, fac parte din Web Security, si tocmai asta e profilul acestui forum. Nu vad de ce nu s-ar discuta despre asa ceva. Si daca tipu respectiv a copiat din alta parte, ce te intereseaza pe tine. Nu conteaza de unde ai aflat ceva, ci conteaza ca ai aflat-o.

La partea cu pupancuristii si ratatii, trebuie sa recunosc ca ai dreptate. Dar n-ai ce le face, asa ca-i ignori. Lasa-i pe altii sa le dea reply.

Link to comment
Share on other sites

Ma bag numa` sa zic ca din adsense se pot/putea face banuti frumosi .

Ia uitati-va pe site-uri cu download manele la cati reclamele corespund cu continutul site-ului . (the old iframe)

E simplu site cu keywords care se platesc bine + iframe in site-ul cu vizitatori tau cu vizitatori multi .

deci se plateste 40-50 centi clicku

40 x 100 click-uri = 40 dolari/zi x 30 zile ... huh .

Nu e fictiune , nu va luati dupa site-uri care dau niste keywords la vrajeala cu nume de boli si lawyers si din alea ca n-au nicio legatura .

Acuma e mai subtirel ca io cam prins pe manelari ca toti aveau iframe si ziceau click aici si alte chestii care influenteaza useru. Daca poti trimite vizitatori catre acel site fara iframe , poti duce viata lunga . acele keywords inca se platesc la fel :)

Link to comment
Share on other sites

Nu intru in polemica cu tine ca n-as avea de ce pentru nimic.

Uite un proof of concept asa pe loc .

Nu stau cu photoshop pentru ca m-as injosi .

Daca vrei zic si keywords : tot ce tine de forex cauti un site cu forex in engleza copiezi continutu pui reclama .

aln2h5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ma bag numa` sa zic ca din adsense se pot/putea face banuti frumosi .

Ia uitati-va pe site-uri cu download manele la cati reclamele corespund cu continutul site-ului . (the old iframe)

E simplu site cu keywords care se platesc bine + iframe in site-ul cu vizitatori tau cu vizitatori multi .

deci se plateste 40-50 centi clicku

40 x 100 click-uri = 40 dolari/zi x 30 zile ... huh .

Nu e fictiune , nu va luati dupa site-uri care dau niste keywords la vrajeala cu nume de boli si lawyers si din alea ca n-au nicio legatura .

Acuma e mai subtirel ca io cam prins pe manelari ca toti aveau iframe si ziceau click aici si alte chestii care influenteaza useru. Daca poti trimite vizitatori catre acel site fara iframe , poti duce viata lunga . acele keywords inca se platesc la fel :)

Ok ai rezolvat probema deja inexistenta.....

Man, o intrebare:

DE CE AI ALES RSTCENTER , ?

Cu ce ai contribuit tu in comunitatea asta rstcenter, rstzone...?

te rog sa raspunzi!

Ce a scris Ryuk:

http://rstcenter.com/forum/search.php?search_author=Ryuk


Subiect: Cateva pareri despre RST
Ryuk

Rãspunsuri: 11
Vizualizãri: 592
MesajForum: Off-topic Trimis: Mar Iul 22, 2008 7:23 pm Subiect: Cateva pareri despre RST
*double post din greseala (browser` aiurea)
Subiect: Cateva pareri despre RST
Ryuk

Rãspunsuri: 11
Vizualizãri: 592
MesajForum: Off-topic Trimis: Mar Iul 22, 2008 7:10 pm Subiect: Cateva pareri despre RST
Nu intru in polemica cu tine ca n-as avea de ce pentru nimic.
Uite un proof of concept asa pe loc .
Nu stau cu photoshop pentru ca m-as injosi .
Daca vrei zic si keywords : tot ce tine de forex ca ...
Subiect: Cateva pareri despre RST
Ryuk

Rãspunsuri: 11
Vizualizãri: 592
MesajForum: Off-topic Trimis: Mar Iul 22, 2008 6:06 pm Subiect: Cateva pareri despre RST
Ma bag numa` sa zic ca din adsense se pot/putea face banuti frumosi .

Ia uitati-va pe site-uri cu download manele la cati reclamele corespund cu continutul site-ului . (the old iframe)

E simplu ...
Subiect: Operation Codename: " enervarea lu Croco' "
Ryuk

Rãspunsuri: 9
Vizualizãri: 337
MesajForum: Off-topic Trimis: Mar Iul 22, 2008 3:09 pm Subiect: Operation Codename: " enervarea lu Croco' "
De ce te mai chinui cu ei ..
Oricum nu-i greu de downloadat ,parsezi pagina si iti iei ce iti trebuie , serveru , userid ,key ,hash si formezi linku
Si pe forum o aparut acuma cateva luni , un exe ...
Subiect: Mail Anonim(PHP)
Ryuk

Rãspunsuri: 14
Vizualizãri: 610
MesajForum: Tutoriale Trimis: Lun Iul 21, 2008 1:27 pm Subiect: Mail Anonim(PHP)
Mi se par niste franturi aiurea dintr-un script .

Unde incepe form ? exista doar tagu de inchidere </form>
Daca php-u are register_globals off ceea ce se intampla de la 4.2 incoace trebuie ...
Subiect: Music D-Load
Ryuk

Rãspunsuri: 39
Vizualizãri: 1019
MesajForum: Off-topic Trimis: Dum Iul 20, 2008 11:16 am Subiect: Music D-Load
E si normal cand faci public un site sa incerce cineva sa caute vulnerabilitati in el .
Si eu cand m-am inscris am testat rstzone de xss , mai ales ca foloseau topics_anywhere care era mai plin de ...
Subiect: Tastatura viitorului...
Ryuk

Rãspunsuri: 22
Vizualizãri: 672
MesajForum: Off-topic Trimis: Dum Iul 20, 2008 11:09 am Subiect: Tastatura viitorului...
Ii relativ veche , eu am vazut acum 1 an in revista xpc si era deja in magazine si la noi Smile

II mai mult fitza ...
Subiect: Firma de webhosting . ..
Ryuk

Rãspunsuri: 10
Vizualizãri: 276
MesajForum: Ajutor Trimis: Vin Iul 18, 2008 5:05 pm Subiect: Firma de webhosting . ..
Grunt zice de site-uri full flash.
Ca faci un header , un banner in flash asta merge .

Asta cu firma de hosting nu stiu cat de buna ii ideea si cat de banoasa .
Eu intotdeauna am evitat sa cumpar ...
Subiect: Vulnerabilitate SMF 2.0 Beta 3.1 Public?
Ryuk

Rãspunsuri: 2
Vizualizãri: 78
MesajForum: CERERI [numai aici] Trimis: Vin Iul 18, 2008 4:24 pm Subiect: Vulnerabilitate SMF 2.0 Beta 3.1 Public?
Probabil nu ai inca ce iti trebuie ca sa dai de gaurica :}

.. desigur ma refer la indemanare
Subiect: Mizeria de la OTV
Ryuk

Rãspunsuri: 9
Vizualizãri: 410
MesajForum: Off-topic Trimis: Mie Iul 16, 2008 4:51 pm Subiect: Mizeria de la OTV
[url]http://youtube.com/watch?v=kRwcxmoA714[/url]

uitati-va pe la jumatate ce tranta ia 'the belly dancer ' Smile
Subiect: [pwn]Ala care da ddos la RST [elitte nush cum]
Ryuk

Rãspunsuri: 77
Vizualizãri: 5456
MesajForum: Anunturi importante si regulile forumului Trimis: Mar Iul 15, 2008 4:50 pm Subiect: [pwn]Ala care da ddos la RST [elitte nush cum]
Ma intreb cand esti mic si te intalnesti cu o vecina care zice "hai sa-ti dau un pusi "! ,la ce se refera de fapt Wink
corect e o pusi , da in fine .


Care-i fetita cu Elton John ? is cu ...
Subiect: 24 de persoane reþinute în Vâlcea, cu ajutorul FBI
Ryuk

Rãspunsuri: 25
Vizualizãri: 1419
MesajForum: Stiri Securitate Trimis: Mar Iul 15, 2008 3:13 pm Subiect: 24 de persoane reþinute în Vâlcea, cu ajutorul FBI
Vorbim aici de fraude pe internet nu de omor ,talharii ...

Eu is de acord ca saracia te impinge sa furi , da fura ma tata cu cap si nu te lacomii .
Au fost cazuri si in orasul meu au golit 250 mi ...
Subiect: Site
Ryuk

Rãspunsuri: 23
Vizualizãri: 1329
MesajForum: Off-topic Trimis: Dum Iul 13, 2008 2:05 pm Subiect: Site
Smile
Eu zic ca te redirectioneaza spre o pagina de a ta pe ip-ul 86.107.80.114.
Cu un apache instalat la repezeala adica mail la admin o ramas cel default admin@localhost .
Plus in top 9 nu apari ...
Subiect: Salut:)
Ryuk

Rãspunsuri: 6
Vizualizãri: 154
MesajForum: Bine ai venit pe Romanian Security Forum (aici te poti prezenta) Trimis: Sâm Iul 12, 2008 1:49 pm Subiect: Salut:)
Care este relatia ta cu maghiarii ?
Subiect: [pwn]Ala care da ddos la RST [elitte nush cum]
Ryuk

Rãspunsuri: 77
Vizualizãri: 5456
MesajForum: Anunturi importante si regulile forumului Trimis: Joi Iul 10, 2008 6:18 pm Subiect: [pwn]Ala care da ddos la RST [elitte nush cum]
zeii internetului.
Era sa mi se restarteze pc-u cand o auzit fraza asta .

Si eu pentru colegii mei eram zeu ca stiam sa inregistrez un canal de irc , sau ca stiam sa imi fac diferite conturi pe d ...
Pagina 1 din 4

Am zis si ma repet din nou WEBDESIGNERI apar ca mustele le kakat, nici o institutie nu poseda cunostintele necesare pentru a verifica exploiturile din ziua de azi...RST va fi o institutie in curand fie ca vrei tu fie ca nu e singurul portal dedicat ....

Inca ceva...ai inteles voreodata header-ul de pe forum?

"Adminii. Sa fim seriosi, administratorii, oricat ar sti ei de multe, nu sunt perfecti. "\

Fereasca D-zeu unde sa auzit de asa ceva pe Softpedia, pe Okazii , pe Conquizta..???

Nu exista admini "perfecti" poate doar daca "intelegem conceptul de programare" si realizam "Admin Perfect v1.0"

Nu am mai ras de mult asa cum am facuto citind postul lui Grunt ::)))

p.s: completare....asteapta sezonu rece..si ai sa vezi ce va urma...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...