Jump to content
0xStrait

CV english template

Recommended Posts

  • Active Members

Salut, sunt convins ca pe acest forum activeaza persoane care lucreaza in domenii specifice (security, support, dev, administration, etc).

 

Sunt curios (probabil sunt si alte persoane), care este modelul vostru de CV (engleza) cu o rata buna de succes?

Folositi vre-un site anume care genereaza asta?

Cat de mult conteaza linkedin, twitter, blog?

 

Eu sincer nu am incercat niciodata sa-mi fac un CV in limba engleza, in schimb am in limba germana. Pentru asta am fost "instruit" intr-un curs, poate suna absurd, dar sunt detalii mici de care se tin cont in fiecare tara.

 

As aprecia daca daca a-ti expune niste modele de CV, nu ma intereseaza datele personale... se pot blura.

 

O zi productiva sa aveti! :)

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

CV-ul meu e facut random, de mine, nu de pe vreun template anume. De fapt chiar nu arata prea bine ca design, e urat. Nu il pot posta, dar majoritatea lucrurilor sunt publice. De fapt cam tot...

Cel mai important lucru e experienta, am fiecare job la care am lucrat cu cateva detalii despre ce faceam acolo. Am o parte de skills in care pun tot felul de lucruri: web security, reverse engineering, limbaje de programare in care am lucrat si mai stiu eu ce, dar pun si lucruri gen certificari, prezentari la conferinte, blog-ul, Twitter sau Github. 

Pana acum am avut noroc, pe unde am fost ma stia lumea din prezentat pe la conferinte sau chiar Twitter.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu unul folosesc europass doar ca sa am o rata de "match" cat mai mare cu formatul firmelor la care lucrez/am lucrat/voi lucra, dar e total irelevant (nu a facut niciodata diferenta si nu mi-a spus niciodata nimeni sa schimb formatul). Tot ce conteaza ii sa ai continut bun si de preferat sa te stie lumea din alte surse (nu am aplicat la nici un Job din toate pe care le-am avut, mereu am fost recomandat bazat pe interactiunea mea cu anumiti oameni sau datorita prezentarilor pe care le-am sustinut).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Platit acum cativa ani celor de la https://www.cvcentre.co.uk/ sa imi faca CV, profil Linkedin si cover letter generic. Mi-au retusat de 2 ori gratuit, fara comentarii, ca nu am fost 100% satisfacut cu primul draft. Recomand caci am vazut o crestere considerabila la contactul cu recrutorii. Apoi i-am platit sa imi faca si o aplicatie specifica la un job care il vroiam si am fost chemat la interviu si am lucrat acolo 🙂 deci le sunt "dator". De atunci doar updatez ce mi-au facut ei.

 

P. S. au fost scris asa de fain de mine zici ca era eulogie, o trebuit sa mai temperez limbajul 😂

Edited by QuoVadis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pe UK nu uita sa bagi si ceva despre personalitatea ta, pe mine asta m-a ajutat enorm.

La modul ce carti citesti, la ce conferinte te duci, ce sporturi ai facut, ce awards ai, etc.

 

Sincer traind aici in UK sunt cu impresia ca pe astia ii intereseaza mai mult de tine ca om decat de diplome. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
4 hours ago, Vasile. said:

Ți-l faci singur (e mai bine), dovedesti ca eşti apt

 

Daca la interviw iti pune un sistem off-line si un supervisor, ce faci? Vii aici sa iti facem temele?

Zbori din prima cum ai bagat mana in buzunar sa scoti telefonul

Bro fara sa te supar, tu vezi ca in acest topic au dat reply doar persoane care au un anumit nivel si stiu despre ce se vorbeste?! Mai bine te abtineai si in modul asta imi pastram o imagine buna despre tine.

 

 

On topic: Multumesc mult pentru pareri/sfaturi, o sa caut ceva profile si o sa le adaptez structura dupa caz. In ultima instanta o sa folosesc serviciul mentionat de @QuoVadis.

 

Apropo, daca aveti nevoie sa va faceti o idee cum ar arata un CV in limba germana pe tema job-urilor mentionate mai sus, PM.

 

 

 

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Referitor la intrebarea daca ajuta LinkedIn, acum depinde. Sunt persoane care cauta exclusiv pe LinkedIn si datorita faptului ca iti pot citi postarile si comentariile pe care le ai si astfel pot sa si dea seama despre personalitatea ta, cam ce spunea @tagheuer  Eu folosesc LinkedIn si pentru ca am prieteni care mai vor sa si schimbe locul de munca sau invers, vreau eu. Si faptul ca postam mai multe persoane, ca ne recomandam, este un lucru bun. Daca iti poti face o "retea" de prieteni, este foarte bun LinkedIn. 
 

Referitor la cv, eu am si in romana si in engleza dar cred ca deja este cam absurd sa nu ti se ia in considerare cel in engleza. Eu am doua tipuri de cv, unul Europass si unul care arata mai bine din punct de vedere grafic, care iti ia ochii sa zicem asa. Le am pe ambele atasate pe majoritatea site urilor de recrutare.
 

Referitor la ce sa pui in el cred ca trebuie o limita. Adica eu am locurile de munca si cu ce tehnologii am lucrat plus doua, trei lucruri despre munca in sine. Daca ii place de tine, si ai lucrat pe ce cauta ei, te vor suna sa afle mai multe. Daca nu esti ce cauta ei, poti sa iti pui un jurnal al zilelor de munca, ca tot nu te vor baga in seama.

 

Poti face un blog, chiar este foarte bun. Eu de exemplu contemplez de ceva timp cu ideea sa imi deschid o pagina de YouTube unde sa "predau" CCNA si CCNP. Asta pentru ca invatabdu-i pe altii inveti si tu mai bine dar si pentru ca marea majoritate a celor ce fac recrutare au doar doi neuroni(no offense) si ii impresioneaza faptul ca faci o munca pe gratis, cum s ar zice "dai ceva inapoi".  

 

 

Edited by SynTAX
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, 0xStrait said:

Bro fara sa te supar, tu vezi ca in acest topic au dat reply doar persoane care au un anumit nivel si stiu despre ce se vorbeste?! Mai bine te abtineai si in modul asta imi pastram o imagine buna despre tine.

 

 

On topic: Multumesc mult pentru pareri/sfaturi, o sa caut ceva profile si o sa le adaptez structura dupa caz. In ultima instanta o sa folosesc serviciul mentionat de @QuoVadis.

 

Apropo, daca aveti nevoie sa va faceti o idee cum ar arata un CV in limba germana pe tema job-urilor mentionate mai sus, PM.

 

 

 

Din moment ce vorbesti cu bro, ii spui sefului boss, sau ce faci frate, in oricelimba esti exlus, poate te angajam chiar eu, dar esti incapabil sa iti faci propriul CV, dar sa te mai pun la altceva frate, fara suparare

 

Apropo sunt medici la fel de inteligenti ca tine care au luat masterul cu bani, taximetristi la fel de inteligenti, si sunt la racoare unii pentru malpraxis, altii mai muta trecerile de pietoni, la fel "fara suparare"

Edited by Vasile.
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
37 minutes ago, Vasile. said:

Din moment ce vorbesti cu bro, ii spui sefului boss, sau ce faci frate, in oricelimba esti exlus, poate te angajam chiar eu, dar esti incapabil sa iti faci propriul CV, dar sa te mai pun la altceva frate, fara suparare

LOL. :))) 

 

Nu sunt foarte batran, dar din experienta mea de viata am invatat ca daca vreau sa am succes cu toate clasele (inferioare, cazul nostru) trebuie sa fiu pe aceasi frecventa, ma cobor si sa folosesc termenii specifici. De exemplu asa scap eu de cersetori sau vanzatori ambulanti de ziare. Asta este motivul pentru care am folosit abrevierea "bro". 

 

Tu nu stapanesti bine limba romana, cum sa ma angajezi pe mine? Intr-un post anterior cautai tutorial cum sa faci plicuri din hartie pentru CD-uri, despre ce vorbim?

Da-mi un profil de github, un writeup sau o aplicatie facuta de tine ca sa-mi demonstrezi ca nu esti prost si promit ca iti trimit 100E sa iti iei plicuri. Nu glumesc :)

 

Sunt genul "perfectionist" si caut sa fac totul cat mai calitativ, asta a fost si motivul pentru care am platit un curs in sensul asta. Incerc sa ma informez din cat mai multe surse pana sa fac o alegere.

 

 Urmaresc forum-ul asta, merge intr-o directie buna, am vazut ca nu se mai face atat de mult troll, dar in schimb is oameni ca @Vasile. 

 

Acest topic ar fi putut unul calitativ, informativ in acelasi timp pentru persoanele care sunt interesate pe tema asta, dar tu geniule ai stricat totul. :))

 

// Merita un mic warn pentru hate si utilizarea cailor de informare sub influenta stupefiantelor.

/// Scriind acest reply mi-a venit ideea unui plugin invite/reject, asa se poate proteja content-ul -> calitate.

 

 

 

Edited by 0xStrait
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, 0xStrait said:

LOL. :))) 

 

Nu sunt foarte batran, dar din experienta mea de viata am invatat ca daca vreau sa am succes cu toate clasele (inferioare, cazul nostru) trebuie sa fiu pe aceasi frecventa, ma cobor si sa folosesc termenii specifici. De exemplu asa scap eu de cersetori sau vanzatori ambulanti de ziare. Asta este motivul pentru care am folosit abrevierea "bro". 

 

Tu nu stapanesti bine limba romana, cum sa ma angajezi pe mine? Intr-un post anterior cautai tutorial cum sa faci plicuri din hartie pentru CD-uri, despre ce vorbim?

Da-mi un profil de github, un writeup sau o aplicatie facuta de tine ca sa-mi demonstrez ca nu esti prost si promit ca iti trimit 100E sa iti iei plicuri. Nu glumesc :)

 

Sunt genul "perfectionist" si caut sa fac totul cat mai calitativ, asta a fost si motivul pentru care am platit un curs in sensul asta. Incerc sa ma informez din cat mai multe surse pana sa fac o alegere.

 

 Urmaresc forum-ul asta, merge intr-o directie buna, am vazut ca nu se mai face atat de mult troll, dar in schimb is oameni ca @Vasile. 

 

Acest topic ar fi putut unul calitativ, informativ in acelasi timp pentru persoanele care sunt interesate pe tema asta, dar tu geniule ai stricat totul. :))

 

// Merita un mic warn pentru hate si utilizarea cailor de informare sub influenta stupefiantelor.

/// Scriind acest reply mi-a venit ideea unui plugin invite/reject, asa se poate proteja content-ul -> calitate.

 

 

 

Ahh si era sa uit, am firma IT 25 de ani, S.R.L, si vechime pe forum de vreo 18, scriu de pe tel. nu ne tragem de sireturi, te pot angaja oriunde, dar daca nu esti in masura sa-ti faci un CV, ce asteptari sa am de la tine? 

E topic descis cu locuri de munca aici pe forum, 

 

Quote

Acest topic ar fi putut unul calitativ, informativ in acelasi timp pentru persoanele care sunt interesate

 

 

ESTE TINERE DOAR CA NU E TPU, de cautai gaseai, e full de CV template aici, cap sec

 

Sa nu fiu cu suparare: https://www.hongkiat.com/blog/simple-free-resume-tools/

 

Si asta doar pentru ca poate mai are cineva nevoie, tu scrii CV nu Curriculum Vitae, ca de intreb nici nu stii sa treci strada si ceri clone cu skill-urile altora

Edited by Vasile.
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

@Vasile. nu stiu ce limbaj sa folosesc sa ma intelegi... eu am facut topic-ul asta aici pentru ca este un anumit target de oameni.

 

Uite ca sa intelegi unde te afli, le iau in ordinea in care mi-au raspuns politicos si fara hate:

 

@Nytro a participat la conferinte afara Las Vegas daca nu ma insel, autorul faimosului Netripper. (ti-am vazut tool-ul pe un canal de YT de afara)

@Zatarra a gasit vulnerabilitati in site-uri mari gen Redhat, lucreaza in Cyber Security... functie inalta 🤷‍♂️

@QuoVadis fost staff RST, content de calitate ocupa o functie inalta afara, cred :))

@SynTAX content de calitate, din ceea ce reiese din text-ul lui e respectat de alti oameni din domeniu, probabil functie inalta intr-un domeniu IT.

 

Si celilalti care i-am sarit, par oameni serios si inteligenti. Nu v-am mentionat pt. ca nu detin informatii despre activitatea voastra. :D

 

@0xStrait nu as vrea sa ma aliniez cu ei pt. ca probabil nu sunt inca acolo, dar totusi am participat la programe BB si sunt in Hall of Fame pe site-uri mari cum ar fi: Google, Yahoo, Microsoft, PayPal, eBay, etc. A da... si in RST am gasit vreo 4 XSS, am primit de la Zatarra 100 lei asta s-a intamplat in 2013 daca nu ma insel (aveam 16 ani), mi-as lasa blog-ul aici, dar evit Vasilienii.

 

@Vasile. http://prntscr.com/qkvxkq

 

As aprecia daca membrii staff-ului i-ar sterge posturile din topicul meu ca sa-l pastram curat, multumesc mult!

 

 

 

 

Edited by 0xStrait
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@Vasile. presupun ca 0xstrait s-a referit ca nu ai venit cu nici un ajutor sau un sfat bun, accest site fiind un forum sau comunitate unde asta incercam sa facem, sa ne ajutam unii pe altii.

 

Nu trebuie sa fim romani, la modul in care ne sa pricepem la toate, si la programare, si la agricultura si in timpul liber sa facem taxi. Banuiesc ca si tu la SRL-ul pe care il ai de 25 de ani, nu faci tu toata treaba, mai ai un contabil, poate pe cineva pe marketing, samd.

 

Parerea mea e ca te-ai bagat aiurea in topic-ul asta, exact cum am facut-o eu :)) .

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
3 minutes ago, iulik said:

@Vasile. presupun ca 0xstrait s-a referit ca nu ai venit cu nici un ajutor sau un sfat bun, accest site fiind un forum sau comunitate unde asta incercam sa facem, sa ne ajutam unii pe altii.

 

Nu trebuie sa fim romani, la modul in care ne sa pricepem la toate, si la programare, si la agricultura si in timpul liber sa facem taxi. Banuiesc ca si tu la SRL-ul pe care il ai de 25 de ani, nu faci tu toata treaba, mai ai un contabil, poate pe cineva pe marketing, samd.

 

Parerea mea e ca te-ai bagat aiurea in topic-ul asta, exact cum am facut-o eu :)) .

Macar tu ai prins ideea si nu faci hate.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, iulik said:

@Vasile. presupun ca 0xstrait s-a referit ca nu ai venit cu nici un ajutor sau un sfat bun, accest site fiind un forum sau comunitate unde asta incercam sa facem, sa ne ajutam unii pe altii.

 

Nu trebuie sa fim romani, la modul in care ne sa pricepem la toate, si la programare, si la agricultura si in timpul liber sa facem taxi. Banuiesc ca si tu la SRL-ul pe care il ai de 25 de ani, nu faci tu toata treaba, mai ai un contabil, poate pe cineva pe marketing, samd.

 

Parerea mea e ca te-ai bagat aiurea in topic-ul asta, exact cum am facut-o eu :)) .

 

Auzi sa bluram pozele, vrea si CNP? Sa-si faca

 

E plin de tools peste tot

 

 

Auzi la el de pupincurist, ma pune pe ultimul loc, si mai cerseste si angajare, zbori din prima puiutul mamii

 

Cand vrei sa facem un CTF(daca stii ce inseamna) facem orind, puiuț de cioară

 

 

Du-te la maturat prin birouri, ROM telecom, ca la ce capacitate ai nu te angajeaza nimeni, mai furi si tu niste fer, inveti ce inseamna un TCP, un protocol ceva pe acolo, asta in 2, 3 ani ca esti capabil sa-ti fa i un CV

Edited by Vasile.
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

@Vasile. vorba multa... demonstreaza, ti-am zis sa-mi lasi un github, writeup, aplicatie etc ... CTF? Pai dupa cum te exprimi, nu cred ca esti capabil sa faci CTF-u basic de pe H1 :)))

 

// Zatarra, ti-am trimis PM.

Edited by 0xStrait
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Baieti, parerea mea este sa lasati topicul asta asa cum este. Am dat si eu cateva sfaturi, bune sau rele, dar au dat si alte persoane sfaturi foarte bune. Nu este rau sa ramana aici ca un post de referinta si nu un post de troll. Daca vreti sa va bateti, puteti sa va luati numerele de telefon si sa va lesinati unul pe altul.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, SynTAX said:

Baieti, parerea mea este sa lasati topicul asta asa cum este. Am dat si eu cateva sfaturi, bune sau rele, dar au dat si alte persoane sfaturi foarte bune. Nu este rau sa ramana aici ca un post de referinta si nu un post de troll. Daca vreti sa va bateti, puteti sa va luati numerele de telefon si sa va lesinati unul pe altul.

Nu, daca-l bat tre sa mai moara vreo 2, 3 de pe acasa

, L-am invitat elegant la un CTF

Oricum cu atitudinea aceasta nu il accepta nimeni, el vrea sa faca copy/paste de pe CV-urile noastte, dupa cum mentioneaza in primul post

 

 

Am sute de mii de contacte cu job-uri de angajare, dar intra in contradictoriu

 

 

Edit: am uitat sa mentionez: in cei 7 ani de acasa am invatat sa nu ma cert cu prostii

 

Habar n-ai sa-ti faci un CV, si mai esti si tare-n plisc

 

● https://www.aafp.org/careers/hunting/cv.html

Edited by Vasile.
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
9 minutes ago, Gecko said:

vasile tu cerseai iphone 3g la sectiunea ajutor acum cativa ani si apoi bani la sectiunea vip. de unde aberatiile alea cum ca ai firma de 25 de ani?

Pai mai are un topic in care se chinuie sa decodeze un telefon codat pe IT. Si zice ca are sute de mii de contracte, el e corporatie Google inc. :))

 

Staff-ul faceti ceva, poate par frustrat, dar nu ar trebuii sa se tolereze minciuna si prostia, o sa vedem repercusiunile acestui topic intr-o luna. lol :))

 

@Nytro

Edited by 0xStrait
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

CV-ul ca CV-ul, conteaza mult, ca e prima impresie, insa nici eu nici colegii nu ne oprim in asta si dam totusi o sansa celor in care vedem potential dupa ce si cum scriu in cover letter. Dar daca ai vedea cati o sfeclesc pentru ca nu stiu chestii elementare de intervievare si vin total nepregatiti.  Cod scrie mai tot omul dar persoana conteaza mult. Ultimul interviu am chemat pentru IT project manager.. si pe langa CV-ul stufos si burtologia/papagalul lor, eram defapt interesati de om ca persoana: s-ar intelege bine cu restul echipei sau ne-ar da dureri de cap? Se taie ca maioneza daca face unul o gluma mai nepotrivita ori e mai easy-going? E dispus sa invete si e ager chiar daca nu are tot ce ii trebuie din ce am scris noi pe foaie sau e frigid ca tarfa la aghiazma? Etc, etc. Si habar nu stiau sa raspunda concis si la subiect, numai bateau campii. La unul singur care a cerut feedback dupa i-am zis de treaba cu STARR (Situation, Task, Action, Result, Reflect). Adica cel mai bine mi te pot imagina in echipa cand imi dai un exemplu de situatie care ti-l cer, care era problema, ce actiune ai luat, ce rezultat a iesit si ce ai face mai bine in retrospectiv.  Disclaimer: la joburile entry level asta conteaza mai putin, e mai mult abator. Ma refer la cele mid catre senior.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@QuoVadis "Cod scrie mai tot omul dar persoana conteaza mult."

Are foarte mare dreptate, degeaba esti tu cu 15 ani experienta dar 5 dintre ei ti-ai fraierit seful, nu te-ai dezvoltat si ai ramas la acelasi nivel. Se pune foarte mult accent pe viata ta personala pe langa job. (Nu vorbesc din auzite ci din experientele oamenilor din jur care fac angajari)

 

Apropo, fa niste cursuri care sa le mentionezi in CV si din "afara meseriei" gen communication skill, leadership ca sa vada ca nu esti fixat pe un domeniu si ca esti cineva ce ar trebui sa fie pretuit pentru ca este un "quick self-taught". 

 

 

// @Vasile. un link catre firma ta? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tagheuer said:

@QuoVadis "Cod scrie mai tot omul dar persoana conteaza mult."

Are foarte mare dreptate, degeaba esti tu cu 15 ani experienta dar 5 dintre ei ti-ai fraierit seful, nu te-ai dezvoltat si ai ramas la acelasi nivel. Se pune foarte mult accent pe viata ta personala pe langa job. (Nu vorbesc din auzite ci din experientele oamenilor din jur care fac angajari)

 

Apropo, fa niste cursuri care sa le mentionezi in CV si din "afara meseriei" gen communication skill, leadership ca sa vada ca nu esti fixat pe un domeniu si ca esti cineva ce ar trebui sa fie pretuit pentru ca este un "quick self-taught". 

 

 

// @Vasile. un link catre firma ta? 

IBM.com sysadmin

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...