Jump to content

Recommended Posts

Deci, am 2 placute ram HyperX Fury Black 8GB DDR4 3000MHz CL15, procesor ryzen 7 2700x si placa de baza msi x470 gaming pro. Problema mea este urmatoarea: cand imi pun placutele in dual channel nu-mi foloseste una din ele( imi zice 16gb, 7.95 usable) si cand le pun in single channel le foloseste pe ambele fara nicio problema. Am dat update la bios(ultima versiune), am activat xmp, am mutat placutele in toate modurile posibile si am folosit si placutele individual ca sa fiu sigur ca nu e una stricat. Acum ma gandesc ca ar fi o problema la placa de baza chiar daca as spera sa nu fie asa. Ce ar trebui sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Nu mai exista problema cu ram pe ryzen de mai mult de 1 an.(vorbim de agisa microcodes)

Consulta lista Qvl de la placa de baza ca sa verifici daca kit-u e testat sa functioneze.( https://www.msi.com/Motherboard/support/X470-GAMING-PRO#support-mem-14 )

Bagi ultimu bios, placutele cum iti zice in manual si vezi daca merge(stock tot in bios)

Daca bagi cate 1 stick pe rand si le vede individual, inseamna ca e placa de baza.Incearca cu alte kit-uri, desi mai degraba e placa de baza.

Fa-i garantie/retur/vandut

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...