Jump to content
UnixDevel

COVID-19

Recommended Posts

bullshit, de nu stiai filozof ramaneai

 

voi mai mult promovati

 

/stiu cateva sute de cazuri de mortaciuni de la etnobotanice si nu s-a mai plans nimeni

//mor milioane de oameni in fiecare zi

///Becali sanchi "a donat" 30 de mii pentru o fabrica de textile ca sa faca masti, cand defapt a cumparat-o ca nu e prost sa iasa in pierdere, dar asta nu se mai vede pe TV

Edited by Kev
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kev said:

bullshit, de nu stiai filozof ramaneai

 

voi mai mult promovati

 

/stiu cateva sute de cazuri de mortaciuni de la etnobotanice si nu s-a mai plans nimeni

//mor milioane de oameni in fiecare zi

///Becali sanchi "a donat" 30 de mii pentru o fabrica de textile ca sa faca masti, cand defapt a cumparat-o ca nu e prost sa iasa in pierdere, dar asta nu se mai vede pe TV

Dar logica ta e tare rau. Daca mor X oameni, ce conteaza ca mai mor alti X oameni.

 

Vezi ca s-a aruncat unul de pe bloc azi. Sari si tu? Ca dupa cum spui tu, nu conteaza oricum...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gushterul said:

Dar logica ta e tare rau. Daca mor X oameni, ce conteaza ca mai mor alti X oameni.

 

Vezi ca s-a aruncat unul de pe bloc azi. Sari si tu? Ca dupa cum spui tu, nu conteaza oricum...

 

nu, asta era si ideea "daca presedintele e poponar, te futi in cur si tu?"

 

sa moara, oricum mor dun prostie, panica, etc.. si TV

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kev said:

/stiu cateva sute de cazuri de mortaciuni de la etnobotanice si nu s-a mai plans nimeni

//mor milioane de oameni in fiecare zi

Cei care iau etnobotanice isi asuma riscul, o fac pe barba lor, nu e ceva contagios.

La fel si comparatiile alea idioate cu "milioane de oameni mor de boli de inima". Da bre, dar nu se transmite si altora.

Da, sunt si alte cauze care provoaca decesul multor persoane, unele fiind contagioase (e.g. gripa, varicela sau mai stiu eu ce). Dar fie nu sunt atat de grave, fie exista tratament specific sau vaccinuri. Aici nu exista nimic.

Radeti voi, dar o sa vedeti peste 2 saptamani. Sunt destul de sigur ca multi veti avea cunostiinte care nu s-au simtit bine sau au ajuns prin spitale (daca au noroc). Sper sa nu fie cazul de decese... 

 

#StatiInPulaMeaAcasa

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nytro said:

Cei care iau etnobotanice isi asuma riscul, o fac pe barba lor, nu e ceva contagios.

La fel si comparatiile alea idioate cu "milioane de oameni mor de boli de inima". Da bre, dar nu se transmite si altora.

Da, sunt si alte cauze care provoaca decesul multor persoane, unele fiind contagioase (e.g. gripa, varicela sau mai stiu eu ce). Dar fie nu sunt atat de grave, fie exista tratament specific sau vaccinuri. Aici nu exista nimic.

Radeti voi, dar o sa vedeti peste 2 saptamani. Sunt destul de sigur ca multi veti avea cunostiinte care nu s-au simtit bine sau au ajuns prin spitale (daca au noroc). Sper sa nu fie cazul de decese... 

 

#StatiInPulaMeaAcasa

 

 

Bre, sunt fumator de aprox 15 ani, tusesc de ma priveste lumea de zici ca am pojar, imi servetel nu am treaba, am codul civic,

 

in opinia mea si referitor la titlu threadului, mi se pare absurd ce se vehiculeaza

 

/am aprox 500k pe instagram, nimeni nu discuta

//facebook idem, e full de coroana vietii

Edited by Kev
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kev said:

bullshit, de nu stiai filozof ramaneai

 

voi mai mult promovati

 

/stiu cateva sute de cazuri de mortaciuni de la etnobotanice si nu s-a mai plans nimeni

//mor milioane de oameni in fiecare zi

///Becali sanchi "a donat" 30 de mii pentru o fabrica de textile ca sa faca masti, cand defapt a cumparat-o ca nu e prost sa iasa in pierdere, dar asta nu se mai vede pe TV

Prostule care esti, aia de la etnobotanice mor constant, 30 k pe an, dar aici pot muri sute de mii... e totul in crestere. Judeca gustere

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kev said:

 

mai date-n pula mea si tu cu ceasurile tale

 

Am 4 magazine inchise, program 4h, te-n mortii matii si tu sa faci lombara

Frumos limbaj, sper sa ai aceeasi atitudine si peste 2-3 saptamani cand cineva drag tie o sa se imbolnaveasca. Pe tine te doare undeva de el virus, te gandesti ca la tineretea ta nu te poate omori un pisat de virus...Apropo, vezi ca fumatul ala de 15 ani nu se pupa prea bine cu un virus de genu'

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kev said:

 

mai date-n pula mea si tu cu ceasurile tale

 

Am 4 magazine inchise, program 4h, te-n mortii matii si tu sa faci lombara

 

Imi place cum te tavalesti in chinuri si cred ca in urmatoarele saptamani va fi si mai entertaining. Nu faci un live stream sa ne dai?

  • Haha 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, QuoVadis said:

Imi place cum te tavalesti in chinuri si cred ca in urmatoarele saptamani va fi si mai entertaining. Nu faci un live stream sa ne dai?

 

si mie imi place cum ai sa mori de foame ca am inchise cateva brutării

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tagheuer said:

@Nytro

@aelius

 ?? Asta o ia pe calea lui Vasile. xD

Dupa limbaj, e acelasi tip..imi place ca ne o ardem in basini la modul imi pica afacerile de milioane de $ si mi se rupe de virus, dar realitatea e alta si afacerile iti cam pica in perioada asta. Hei, totusi iti poti baga 2 dildouri in cur pe cb si sa mai faci de o paine livrata de voluntari! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, archerise said:

Dupa limbaj, e acelasi tip..imi place ca ne o ardem in basini la modul imi pica afacerile de milioane de $ si mi se rupe de virus, dar realitatea e alta si afacerile iti cam pica in perioada asta. Hei, totusi iti poti baga 2 dildouri in cur pe cb si sa mai faci de o paine livrata de voluntari! 

 

Daca maine scoate Tefal promotie la tigaie, uita toata lumea de virusul vietii

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2020 at 12:27 AM, QuoVadis said:

E un virus menit sa curete lumea de analfabeti.

 

Doamne ajuta! [-o<

nu prea ai drepate...ca idiotii expun pe altii... nu ei mor de la el.. maj tinerilor sunt idioti si dau altora care au muncit o viata si sufera de afectiuni.. apoi tot ei sunt deconectati la ventilatie... si pusi tot idiotii sa beneficieze de ea... (vezi ce e in spania. tot ce e peste 60 sau 65 ani e deconectat in favoarea retardatilor care umbla prin discoteci maj) ..daca ar da in stolul de ciori ar fi ceva...dar aici mor ai nostri prea multi... pt ce? pt o generatie de nenorociti care stiu doar de distractie

Edited by wirtz
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wirtz said:

nu prea ai drepate...ca idiotii expun pe altii... nu ei mor de la el.. maj tinerilor sunt idioti si dau altora care au muncit o viata si sufera de afectiuni.. apoi tot ei sunt deconectati la ventilatie... si pusi tot idiotii sa beneficieze de ea... (vezi ce e in spania. tot ce e peste 60 sau 65 ani e deconectat in favoarea retardatilor care umbla prin discoteci maj) ..daca ar da in stolul de ciori ar fi ceva...dar aici mor ai nostri prea multi... pt ce? pt o generatie de nenorociti care stiu doar de distractie

Era ironic, man...  A si zis ca era un apropo la cum era scris topicul

 

 

Ce parere aveti de: https://www.gilead.com/purpose/advancing-global-health/covid-19 ?

Link to comment
Share on other sites

Treaba este destul de nasoala, azi am trecut prin oras, vad o masina de funerare cu 5 cosciuge care se indrepta spre biserica, mai merg 2-3 strazi aproape de biserica, bum - miros de tamaie pe care l-am simtit vreo inca 3-4 strazi. Stiu ca cei infectati sunt bagati in saci de plastic, sigilati, cosciugele sigilate si ingropati la 4m sub pamant, slujba o tine preotul doar 10 minute. Buba cu acest virus este ca ramane cateva ore in gat, o simpla licoare facuta din tuica si propolis - posibil sa-l buleasca, la fel si inlaturarea usturimi din gat - cu un banal ceai caldut din putina menta, miere si putina lamaie, cei infectati posibil sa se trateze cu vitamina C injectabila. Cei mai putin expusi sunt cei care lucreaza in domeniul suduri (razele UV si gazul emanat beleste virusul), miner (sulf inhalat, sulfiti etc) sau distileri (alcool). Am inteles ca si lampile cu UV ajuta la distrugerea microbilor.

Un video interesant 

 

Edited by madastar18
Link to comment
Share on other sites

Primaru' de la mine din oras a dat share la informatia asta si cica ar fi umblat si pe net acu' ceva zile. Nu stiu cat de legit este.

 

 

Universitatea Johns Hopkins a trimis această notă detaliată privind evitarea contagiunii:

* Virusul nu este un organism viu, ci o moleculă proteică (ADN) acoperită de un strat protector de lipide (grăsimi), care, atunci când este absorbit de celulele mucoasei oculare, nazale sau bucale, își schimbă codul genetic, (mutație) și se transformă în celule agresor și multiplicator.

* Întrucât virusul nu este un organism viu, ci o moleculă de proteine, acesta nu este ucis, ci se descompune de la sine. Timpul de dezintegrare depinde de temperatură, umiditate și tipul de material în care se află.

* Virusul este foarte fragil; singurul lucru care îl protejează este un strat subțire de grăsime. Acesta este motivul pentru care orice săpun sau detergent este cel mai bun remediu, deoarece spuma dizolva grăsimea (de aceea trebuie să frecați mâinile atât de mult: timp de 20 de secunde sau mai mult, pentru a face multă spumă). Prin dizolvarea stratului de grăsime, molecula de proteină se dispersează și se descompune singură.

* Căldura topește grăsimea; acesta este motivul pentru care este atât de bine să folosești apă peste 25 de grade Celsius pentru spălarea mâinilor, hainelor și a tot. În plus, apa caldă face mai multă spumă și asta o face și mai utilă.

* Alcoolul sau orice amestec cu alcool de peste 65% DIZOLVĂ ORICE GRĂSIME, în special stratul lipidic extern al virusului.

* Orice amestec cu 1 parte de înălbitor și 5 părți de apă dizolvă direct proteina, o descompune din interior.

* Apa oxigenată ajută mult după săpun, alcool și clor, deoarece peroxidul dizolvă proteina virusului, dar trebuie să o utilizați pură ceea ce afectează pielea.

* FĂRĂ SERVICII BACTERICIDE. Virusul nu este un organism viu ca bacteriile; nu se poate ucide ceea ce nu este viu cu antibiotice, dar își dezintegrează rapid structura cu tot ce s-a spus.

* Niciodată nu agitați/scuturați îmbrăcămintea, cearceafurile sau alte materiale folosite sau neutilizate. În timp ce este lipit pe o suprafață poroasă, este foarte inert și se dezintegrează doar între 3 ore (țesătură și suprafață poroasă), 4 ore (cupru, pentru că este natural antiseptic; și lemn, pentru că elimină toată umezeala și nu o lasă să se desprindă și se dezintegrează), 24 ore (carton), 42 ore (metal) și 72 ore (plastic). Dar dacă îl scuturați sau folosiți un pămătuf de curățare, moleculele de virus plutesc în aer până la 3 ore și pot fi inhalate cu ușurință.

* Moleculele de virus rămân foarte stabile la frig extern sau frig artificial precum aparatele de aer condiționat în case și mașini. De asemenea, au nevoie de umiditate pentru a rămâne stabile și, mai ales, întuneric. Prin urmare, mediile dezumidificate, uscate, calde și luminoase îl vor degrada mai repede.

* LUMINA UV pe orice obiect care o poate conține descompune proteina virusului. De exemplu, pentru dezinfectarea și reutilizarea unei măști este perfectă. Fiți atenți, de asemenea, lumina UV descompune colagenul (care este proteic) la nivelul pielii, provocând în cele din urmă riduri și cancer de piele.

* Virusul NU POATE trece prin pielea sănătoasă.

* Oțetul NU este util, deoarece nu descompune stratul protector de grăsime.

* NICI ȚUICA, PALINCA ȘI NICI VODKA, nu servesc. Cea mai puternică vodcă este 40% alcool și ai nevoie de 65%.

* LISTERINE! Este 65% alcool.

* Cu cât este mai limitat spațiul, cu atât mai multă concentrație a virusului poate exista. Cu cât este mai deschis sau ventilat natural, cu atât mai puțin.

* Toată această informație este foarte utilă, dar trebuie să vă spălați pe mâini înainte și după ce atingeți mucoasa, mâncarea, încuietorile, butoanele, comutatoarele, telecomanda, telefonul mobil, ceasurile, computerele, birourile, televizorul etc. precum și când folosiți baia.

* Trebuie să hidratați mâinile uscate de la atâta spălare, deoarece moleculele se pot ascunde în micro fisurile rezultate în pielea uscată. Cu cât crema este mai groasă, cu atât mai bine.

* De asemenea, asigură-te că ai unghiile cât se poate de scurte, astfel încât virusul să nu se ascundă acolo.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...