Jump to content
UnixDevel

COVID-19

Recommended Posts

Se fac bani frumosi din aceasta pandemie, asa e in orice razboi, unii se imbogatesc iar cei mai multi saracesc.
Toata societatea fiind blocata, resursele care se duceau in multe directii, se duc cu precadere in combaterea acestui virus. Vedeti cn si-a multiplicat veniturile acum cu concursul celor care ne conduc si a propagandei media. Toate echipamentele de protectie, dezinfectanti,etc sunt mult mai profitabile decat un vaccin care ar opri boala, de aceea nu va fi "descoperit" prea curand.
In localitatea de unde sunt parintii mei, se dau cate 2k euro familiei unei persoane decedate daca semneaza ca a avut Covid. Am auzit cazuri in care se ofera mai putin, probabil ca cei care intermediaza afacerea vor sa-si opreasca ei restul.
Oricum din faina pe care au primit-o ai mei, o sa-i rog sa faca niste gogosi si sa-mi trimita, o sa am o satisfactie enorma cand stiu ca voi musca din donatiile natarailor dp rst :))

Link to comment
Share on other sites

Banii sunt de la Soros! Mi-a zis un prieten cu carnet de PSD.

Joke aside ce muie iau aia de semneaza, fals in declaratii.

""Pentru un deces obișnuit se acordă un ajutor de înmormântare de 2.500 de lei. Pentru un deces COVID-19 se acordă 8.000 de lei. Sunt foarte multe persoane care mi-au spus, fie prin viu grai sau comentarii, că rudele celor decedați sunt ofertate de diverși indivizi cu caracter de hienă cu niște bănuți, de regulă este vorba de 3.000 de lei, pentru a declara că decesul a fost în legătură cu COVID-19", afirmă avocatul Gheorghe Piperea."
https://www.replicaonline.ro/avocat-pentru-un-deces-covid-19-se-acorda-8000-de-lei-431243/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, gaddafi said:

Banii sunt de la Soros! Mi-a zis un prieten cu carnet de PSD.

Joke aside ce muie iau aia de semneaza, fals in declaratii.

""Pentru un deces obișnuit se acordă un ajutor de înmormântare de 2.500 de lei. Pentru un deces COVID-19 se acordă 8.000 de lei. Sunt foarte multe persoane care mi-au spus, fie prin viu grai sau comentarii, că rudele celor decedați sunt ofertate de diverși indivizi cu caracter de hienă cu niște bănuți, de regulă este vorba de 3.000 de lei, pentru a declara că decesul a fost în legătură cu COVID-19", afirmă avocatul Gheorghe Piperea."
https://www.replicaonline.ro/avocat-pentru-un-deces-covid-19-se-acorda-8000-de-lei-431243/

And this is only the beginning.... :) get rich or get CoviD-19 :) 

Link to comment
Share on other sites

Zicea cineva mai sus de fals in declaratii ...Pff .. prietene ca sa dovedesti aia e mai dificil. Tre sa dezgropi mortul :)). SI la cati sunt.

Dar da. AIci in US stiu ca spitalele care inregistreaza mai multi morti datorita COVID primesc sume de bani mai mari de la stat. Dunno why. Zilele trecute discutam cu un prieten din Salt Lake si mi-a spus si el acelasi lucru. Nr mare de morti Covid => Bani mai multi de la stat.

Sa inteleg ca in romanica e la fel. Superb.

Link to comment
Share on other sites

Premierul Ludovic Orban s-a aflat astăzi la Baza militară 90, de unde a plecat spre SUA echipa de specialiști din MApN care vor oferi sprijin autorităților statului Alabama, în contextul măsurilor de combatere a epidemiei de COVID-19.

Ludovic Orban: ”Această misiune se derulează în spiritul solidarității și cooperării între România și SUA, iar obiectivul este de a fi alături de medicii americani, dar și de a vedea foarte clar cum acționează echipele medicale din SUA în lupta împotriva COVID.
Urez succes misiunii noastre și folosesc din nou această ocazie, pentru a transmite un mesaj ferm: între România și Statele Unite este un solid parteneriat strategic, care generează acțiuni comune în toate domeniile de activitate.”

 

Sursa: Facebook, Partidul National Liberal 

De asta ce ziceti? Am vazut comentarii de genu ca merge ca sa primeasca ordin de la oms:)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, YKelyan said:

Premierul Ludovic Orban s-a aflat astăzi la Baza militară 90, de unde a plecat spre SUA echipa de specialiști din MApN care vor oferi sprijin autorităților statului Alabama, în contextul măsurilor de combatere a epidemiei de COVID-19.

Ludovic Orban: ”Această misiune se derulează în spiritul solidarității și cooperării între România și SUA, iar obiectivul este de a fi alături de medicii americani, dar și de a vedea foarte clar cum acționează echipele medicale din SUA în lupta împotriva COVID.
Urez succes misiunii noastre și folosesc din nou această ocazie, pentru a transmite un mesaj ferm: între România și Statele Unite este un solid parteneriat strategic, care generează acțiuni comune în toate domeniile de activitate.”

 

Sursa: Facebook, Partidul National Liberal 

De asta ce ziceti? Am vazut comentarii de genu ca merge ca sa primeasca ordin de la oms:)

Da-i in p.. pa toti ca sunt la fel cu banu si stema in frunte... ce treaba are oms in Alabama, us s-a certat cu oms, ei au cdc acolo. America se pregateste de actiuni militare in Venezuela , Iran si Libia sau Liban nu mai stiu exact. Ce treaba are asta cu virusul Sars...

Link to comment
Share on other sites

fac putin off, dar daca ai deschis subiectul, de ce este privita cu ochi rai ideea de ‘isi merita soarta’? in general, de catre societate. de ce societatea nu poate accepta evolutia ca atare si sa recunoasca un defect, o ineficienta, o veriga lipsa. suntem toti egali? nu, nici nu avem cum intr o lume ca asta, de ce sa ne prefacem ca suntem? de ce ne prefacem ca ducem la egal nivelul?

Link to comment
Share on other sites

E vorba de simt civic. Daca vezi o fata ca ia bataie pe strada, ii iei apararea. Nu e chiar exemplu ideal dar principiul e acelasi.

La fel si aici: oamenii sunt dobitoci, dar nu ar trebui lasati sa moara. La urma urmei e nevoie si de astfel de persoane pentru societate. 

Suntem egal in drepturi. Atat. Cursul vietii noastre depinde de capacitatea noastra de adaptare la conditiile si mediul in care traim. Unde inteligenta are un rol important. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nytro said:

E vorba de simt civic. Daca vezi o fata ca ia bataie pe strada, ii iei apararea. Nu e chiar exemplu ideal dar principiul e acelasi.

La fel si aici: oamenii sunt dobitoci, dar nu ar trebui lasati sa moara. La urma urmei e nevoie si de astfel de persoane pentru societate. 

Suntem egal in drepturi. Atat. Cursul vietii noastre depinde de capacitatea noastra de adaptare la conditiile si mediul in care traim. Unde inteligenta are un rol important. 

Asa este, insa la noi procentul de dobitoci este mult prea mare. Nu mai exista acel echilibru in societate, o "curatare" de cateva procente nu strica. Apoi, ce ai sa le faci? Cu prostu nu te intelegi. Poate doar sa le bati usile in cuie ca la chinezi, insa prostul stie ca are drepturi - obligatiile mai tarziu. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nytro said:

E vorba de simt civic. Daca vezi o fata ca ia bataie pe strada, ii iei apararea. Nu e chiar exemplu ideal dar principiul e acelasi.

La fel si aici: oamenii sunt dobitoci, dar nu ar trebui lasati sa moara. La urma urmei e nevoie si de astfel de persoane pentru societate. 

Suntem egal in drepturi. Atat. Cursul vietii noastre depinde de capacitatea noastra de adaptare la conditiile si mediul in care traim. Unde inteligenta are un rol important. 

Teoria cu maimutele nu prea mai este valida atunci cand maimutele sar pe tine. Este greu de trait in comunitate cu acesti "indivizi" intr-un stat corupt. Vom asista si viziona la ce se va intampla, popcorn, bere...have fun !

Link to comment
Share on other sites

Nu poti spune ca toti isi merita soarta pentru ca la majoritatea prostia si necredinta vine din lipsa de educatie, nu neaparat din rea intentie. Sunt si cretini, ca cel din video pus de mine, care instiga fiind rau intentionati sau care au interese ascunse (teoria lu Mariciu ca ala vrea sa-si vanda balariile), dar marea majoritate a celor care nu cred o fac din lipsa de educatie, iar educatia nu e ceva ce putem alege intotdeauna. Adica, cu alte cuvinte, sunt prosti fara vina lor, motiv pentru care trebuie ajutati, nu pusi la zid, lasati pe mana lui Darwin.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Wav3 said:

Nu poti spune ca toti isi merita soarta pentru ca la majoritatea prostia si necredinta vine din lipsa de educatie, nu neaparat din rea intentie. Sunt si cretini, ca cel din video pus de mine, care instiga fiind rau intentionati sau care au interese ascunse (teoria lu Mariciu ca ala vrea sa-si vanda balariile), dar marea majoritate a celor care nu cred o fac din lipsa de educatie, iar educatia nu e ceva ce putem alege intotdeauna. Adica, cu alte cuvinte, sunt prosti fara vina lor, motiv pentru care trebuie ajutati, nu pusi la zid, lasati pe mana lui Darwin.

Instinctele primare (lacomia, agresivitatea, invidia, etc.) stau la baza fundamentelor lumii in care traim si asa sunt de peste 2000 de ani. Aceste fundamente fac ca o parte din oameni sa nu fie educati iar altii sa profite. Au existat incercari de a schimba aceste "legi" nescrise ce stau la baza omenirii de azi si toate au dat gres, deoarece "cei mai puternici" castiga iar cei mai puternici sau mai inteligenti ori ambele isi insusesc meritele pe urma. Este o lupta dura iar cei corecti nu vor castiga niciodata. Este la fel ca si legea junglei in final. Chiar si animalele tinute in cusca au momente cand se bucura deci putem gasi bucurie si acolo unde este greu, deci nu merita ca aceasta lume sa fie stearsa si recladita de la zero. Animalele tinute in cusca si indoctrinate / inraite pot fi aduse spre calea ce buna printr-un efort colectiv si printr-o lupta comuna. Nu este inca pierdut totul.

Edited by ardu2222
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Gecko said:

Mister equality of outcome right here.

 

Sunt curios daca esti capabil sa definesti un sistem de valori pe baza a ceea ce crezi tu ca va salva lumea. Pentru ca vad ca te consideri intelectual, altfel nu ai avea pareri atat de radicale impotriva intregului sistem actual.

Sa gandesti si sa observi nu inseamna sa fi filozof :) Unii se nasc mai putin inzestrati decat altii iar pentru mine individualismul reprezinta o valoare, ii respect si pe cei pe care actualul sistemul de "valori" ii lasa pe margine. Ce rost mai are sa fac aici o lista cu valorile cand ele au fost lasate public de peste 2000 de ani, doar nu sunt Moise sa le scriu din nou. :) :) Sa nu ucizi oameni -> valoare de baza, ti se pare o valoare prea extremista?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...