Jump to content
UnixDevel

COVID-19

Recommended Posts

Coronavirus test crisis as kits shipped in from Europe found contaminated with COVID-19

Verifica cineva testele PCR la noi sau se bazeaza pe certificatele de conformitate? Se fac experimente pe aceste teste? Vorbim de teste infectate cu, Covid-19 iar o eroare poate costa viata unui om. Cum au produs in cateva luni peste 20.000.000 milioane de kituri de testare cu amprenta genetica pentru Sars-CoV-2? Nu cumva erau pregatite dinainte si o parte din ele cu rezultat pozitiv? Voi trimite un email la o fabrica sa intreb care este capacitatea reala de producetie saptamanala cu amprenta sars-2 ca sa clarific acest aspect asa pentru cultura mea generala nu ca sa demonstrez ceva sau sa ma laud. Daca va intereseaza raspunsul dati-mi un mesaj privat, nu am sa postez aici ca sa nu se interpreteze ca teoria conspiratiei sau altele...

Cazul Angliei :

Încercările lui BORIS JOHNSON de a îndeplini un program de testare în masă a coronavirusului au suferit un efect major, după ce kiturile de testare au fost contaminate cu COVID-19.
Guvernul a fost înțepenit de critici pentru răspunsul său lent la testarea oamenilor pentru virus și, în prezent, rămâne mult în urma altor țări, precum SUA și Coreea de Sud. Pentru a rezolva decalajul, numărul 10 a comandat mii de truse de la întreprinderi private, inclusiv de la o companie luxemburgheză, Eurofins. Luni, Eurofins a trimis un e-mail către laboratoarele guvernamentale, avertizând că o componentă cheie cunoscută drept „sonde și primer” a fost contaminată cu coronavirus, potrivit Daily Telegraph.
Drept urmare, laboratorilor li sa spus că va exista o întârziere inevitabilă în noul program de testare.

Purtătorul de cuvânt al Eurofins a declarat: „În rare ocazii, pot apărea întârzieri în anumite comenzi dacă se bazează pe proceduri stricte de control al calității și controlului mediului Eurofins Genomics, fabricarea unui produs poate să nu îndeplinească criteriile de calitate sau puritate stabilite de Eurofins Genomics.

„Suntem conștienți că contaminările din natura pe care le-ați menționat au fost observate de mai mulți producători de primer și sonde din întreaga lume după ce au produs controale pozitive SARS-COV2.

"Aceste probleme inițiale pot fi rezolvate cu ușurință prin proceduri adecvate de curățare și segregare a producției."

https://www.express.co.uk/news/uk/1262588/UK-coronavirus-news-boris-johnson-covid-19-testing-kits-death-infection-rates-latest

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Enervant said:

express.co.uk 😅😅 ... nu stii ce mizerie de site a aia, RT si CGTN sunt mai sinceri decat astia

Înainte sa scrii ai idee măcar despre ce este vorba, ai dat un Search pe Google? E plin netul nu numai pe express... :) :) Hahaha Funny nu?

Link to comment
Share on other sites

@RazvanDC @andr82 Mai usor cu prelandezul.

 

Cititi o stire si o faceti suprodoza cu propaganda ruseasca.

 

Ca fapt divers NIMENI nu a fost diagnosticat gresit cu covid din cauza testelor contaminate.

 

Ce s-a intamplat e ca mai multe firme private care fac testul s-au grabit si au facut o greseala foarte comuna de a lasa contaminanti in primer. Chestia asta se mai intampla daca laboratorul nu are o exigenta foarte mare.

 

Reactia PCR de detectare a virusului are insa 3 parti foarte importante.

  • Test reaction
    • unde e monstra de la pacient si unde ar trebui sa apara virusul
  • Negative control
    • unde nu e monstra de la pacient si unde nu ar tebui sa apara nimic. Practic care confirma ca testul e valid
  • Positive control
    • unde e o monstra verificata si unde trebuie sa apara virusul.

 

Ei bine, kiturile contaminate in primer au iesit pozitive pe negative control! Adica nimeni nu a putut fi diagnosticat!

Adica e rau ca tehnicienii in loc sa testeze pacientii se chinuie cu teste invalide sa le faca de 100 de ori.

 

Adica nu e nicio conspiratie aici. Doar niste firme care s-au supra-muncit si niste tehnicieni enervati.

Edited by yoyois
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, RazvanDC said:

Înainte sa scrii ai idee măcar despre ce este vorba, ai dat un Search pe Google? E plin netul nu numai pe express... :) :) Hahaha Funny nu?

Din atatea link-uri de pe google fix express ai gasit, nu?! TheOnion sau TNR sunt mai credibili decat ei

Link to comment
Share on other sites

Dacă și FoxNews și CNN sunt rusești apoi eu îmi tai coele. Daca te deranjează adevarul stai in banca ta și nu mai inventa propagande rusești sau alte vrăjeli. Testele CoVID sunt o vrajeala mare pentru prosti, mai ales pentru medicii prosti și cei slugaci. :)

https://www.foxnews.com/world/coronavirus-tests-uk-contaminated-covid-19

 

https://edition.cnn.com/world/live-news/coronavirus-pandemic-04-19-20-intl/h_b3536880a979b718016cd9774815ee14

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, RazvanDC said:

Dacă și FoxNews și CNN sunt rusești apoi eu îmi tai coele. Daca te deranjează adevarul stai in banca ta și nu mai inventa propagande rusești sau alte vrăjeli. Testele CoVID sunt o vrajeala mare pentru prosti, mai ales pentru medicii prosti și cei slugaci. :)

https://www.foxnews.com/world/coronavirus-tests-uk-contaminated-covid-19

 

https://edition.cnn.com/world/live-news/coronavirus-pandemic-04-19-20-intl/h_b3536880a979b718016cd9774815ee14

:)

Link to comment
Share on other sites

Studiul de mai jos a fost denumit "Cel mai prost studiu":

Lucrare științifică cu titlul: Tehnologia 5G și inducerea Coronavirusului în celulele dermatologice (5G Technology and induction of coronavirus in skin cells)

5G Technology and induction of coronavirus in skin cells

Autorii provin de la:

  • Departamentul de Fizică Nucleară, Sub-Nucleară și Radiații de la Universitatea G. Marconi, Italia
  • Universitatea de Medicină din Michigan, SUA
  • Departamentul de Demartologie și Venerologie din cadrul Universității de Medicină I.M. Sechenov din Moscova, Rusia

Concluzia lucrării

În această cercetare științifică, se arată că undele milimetrice 5G ar putea fi absorbite de celulele dermatologice care se manifestă ca și antene, transferând efectele către restul celulelor din organism și joacă rolul principal în producerea de coronavirusuri în celulele biologice. ADN-ul este construit din electroni și atomi și are o structură asemănătoare cu un inductor. Această structură ar putea fi împărțită în inductori liniari, toroizi și rotunzi. Inductorii interacționează cu undele electromagnetice externe, se mișcă și propagă unde suplimentare în interiorul celulelor. Formele acestor valuri sunt similare cu forme de baze hexagonale și pentagonale ale sursei lor de ADN. Aceste baze ar putea să se unească între ele și să formeze structuri asemănătoare virusului, cum ar fi Coronavirus.

Pentru a produce acești viruși într-o celulă, este necesar ca lungimea de undă a undelor externe să fie mai mică decât dimensiunea celulei umane. În acest fel undele milimetrice 5G (emisiile 5G) pot fi o sursă pentru a crea structuri în interiorul celulelor asemănătoare Coronavirusului (COVID-19).

Edited by ardu2222
  • Confused 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nytro said:

Cred ca e la caterinca. Sper :))

 

Spermata dar speri degeaba :)))

Au introdus ieri pe seara (25/26.07.2020) intr-un sat, gripa porcina din nou, au confiscat ceva kg. de porci si vaci, etc.. 

 

PS: se anunta alta prin august anul viitor

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nytro said:

Cred ca e la caterinca. Sper :))

Sunt studii si studii, unele proaste altele bune, daca ar fi sa le luam pe toate in seama nu stiu ce ar iesi. Ma mira faptul ca cercetatorii respectivi fac parte din organizatii de renume dar studiul este cam praf in opinia mea. Uite ca sa iti arat un exemplu de studiu extrem de prost, transcris si intr-o carte, cei drept scris de cercetatori indieni, te vei amuza dar din pacate este o lucrare stiintifica si asta :) :

https://www.firstpost.com/india/new-theory-says-build-up-of-pain-waves-from-dying-animals-can-cause-quakes-geologists-will-laugh-but-hypothesis-holds-weight-5662081.html

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam la ceva de genul: https://tools.ietf.org/html/rfc2324 ( probabil scris de catre @aelius )

De asemenea ar trebui cumva limitata credibilitatea in articolele stiintifice pur teoretice (si greu sau imposibil de demonstrat, ca in teoriile consiratiilor). Desi de la ele ajung mari descoperiri (poate sute de ani mai tarziu) unele sunt pur si simplu idioate. Ori cercetatori care vor sa iasa in evidenta, ori cercetatori care de fapt vor sa descopere droguri noi.

Legat de Covid au aparaut desigur sute de mici teorii, inclusiv despre cum se infecteaza o persoana, daca animalele se pot infecta etc. Desi unele erau teoretice, urmau un fir logic si daca le analizai putin ajungeai rapid la concluzia ca "se poate, pare foarte plauzibil". 

 

PS: Cercetatorul Nytro de la insitutul de cercetare stiintifica Romanian Security Team a descoperit o modalitate noua de raspandire a Covid-19. Acesta a creat un program informatic (denumit de catre cei din domeniu "Proof of Concept") prin care acesta infecteaza ca un virus routerele (dispozitivele pentru WiFi) si care foloseste undele de 5GHz ale acestora pentru a transmite infectia cu Covid-19 persoanelor din raza de actiune a acestora. Pana in prezent niciun centru ce cercetare nu a demonstrat ca acest lucru nu este posibil. Recomandam tuturor sa opreasca dispozitivele router si sa foloseasca porumbei pentru transferul datelor pe distante scurte. 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/13/2020 at 10:56 PM, andr82 said:

Coronavirus test crisis as kits shipped in from Europe found contaminated with COVID-19

Verifica cineva testele PCR la noi sau se bazeaza pe certificatele de conformitate? Se fac experimente pe aceste teste? Vorbim de teste infectate cu, Covid-19 iar o eroare poate costa viata unui om. Cum au produs in cateva luni peste 20.000.000 milioane de kituri de testare cu amprenta genetica pentru Sars-CoV-2? Nu cumva erau pregatite dinainte si o parte din ele cu rezultat pozitiv? Voi trimite un email la o fabrica sa intreb care este capacitatea reala de producetie saptamanala cu amprenta sars-2 ca sa clarific acest aspect asa pentru cultura mea generala nu ca sa demonstrez ceva sau sa ma laud. Daca va intereseaza raspunsul dati-mi un mesaj privat, nu am sa postez aici ca sa nu se interpreteze ca teoria conspiratiei sau altele...

Cazul Angliei :

Încercările lui BORIS JOHNSON de a îndeplini un program de testare în masă a coronavirusului au suferit un efect major, după ce kiturile de testare au fost contaminate cu COVID-19.
Guvernul a fost înțepenit de critici pentru răspunsul său lent la testarea oamenilor pentru virus și, în prezent, rămâne mult în urma altor țări, precum SUA și Coreea de Sud. Pentru a rezolva decalajul, numărul 10 a comandat mii de truse de la întreprinderi private, inclusiv de la o companie luxemburgheză, Eurofins. Luni, Eurofins a trimis un e-mail către laboratoarele guvernamentale, avertizând că o componentă cheie cunoscută drept „sonde și primer” a fost contaminată cu coronavirus, potrivit Daily Telegraph.
Drept urmare, laboratorilor li sa spus că va exista o întârziere inevitabilă în noul program de testare.

Purtătorul de cuvânt al Eurofins a declarat: „În rare ocazii, pot apărea întârzieri în anumite comenzi dacă se bazează pe proceduri stricte de control al calității și controlului mediului Eurofins Genomics, fabricarea unui produs poate să nu îndeplinească criteriile de calitate sau puritate stabilite de Eurofins Genomics.

„Suntem conștienți că contaminările din natura pe care le-ați menționat au fost observate de mai mulți producători de primer și sonde din întreaga lume după ce au produs controale pozitive SARS-COV2.

"Aceste probleme inițiale pot fi rezolvate cu ușurință prin proceduri adecvate de curățare și segregare a producției."

https://www.express.co.uk/news/uk/1262588/UK-coronavirus-news-boris-johnson-covid-19-testing-kits-death-infection-rates-latest

Se pare ca ai avut dreptate este la știri acum ca testele CoVID nu sunt bune si in Romania dar problema este alta, te saltă Miliția Jandarmeria dacă refuzi internarea s-a dat ordin: 

https://m.hotnews.ro/stire/24196905

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nytro said:

Eu mai vazusem ca CFR Cluj da in judecata o companie privata pentru teste Covid-19 fals pozitive. Sper doar sa nu fie infectati pe bune cainii mei! (Dinamo)

Nu se leaga... Petrescu e in spital. 

Esca a avut virus acum prezinta stirile, sotul e in spital firea junior. 

 

Locuiesc in spania de cativa ani. Si inainte sa dea stare de urgenta 15 martie parca, a venit o prietena de la new York si m am intalnit cu ea tusea ca un turc. 

Dupa 3-4 zile facuse febra etc, dupa inca cateva zile am facut si eu febra si am fost la spital mi a facut o injectie analize (fara test covid) ca nu era grav in spania. Si dupa iar cateva zile a facut si prietena febra dar I a trecut cu iarba si sex. :))) 

 

Nu stiu daca a avut aia, eu.ea nici nu conteaza. Unde Locuiesc proprietara lucreaza in spital si ii cam tremura mustatile. 

 

Aici unii respect altii cucu ca mine, Din martie pana azi daca am 5 ore cu masca sunt boss, luna viitoare revin In ro, de abia astept sa stau cu masca in avion cateva ore rasa lor. 

 

P. S: faza tare cand eram la plaja lasa ca statea spartanii cu masca pe plaja,  dar am vazut si oameni nebuni cu masca In apa :))))) 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, em20346 said:

Nu se leaga... Petrescu e in spital. 

Esca a avut virus acum prezinta stirile, sotul e in spital firea junior. 

 

Locuiesc in spania de cativa ani. Si inainte sa dea stare de urgenta 15 martie parca, a venit o prietena de la new York si m am intalnit cu ea tusea ca un turc. 

Dupa 3-4 zile facuse febra etc, dupa inca cateva zile am facut si eu febra si am fost la spital mi a facut o injectie analize (fara test covid) ca nu era grav in spania. Si dupa iar cateva zile a facut si prietena febra dar I a trecut cu iarba si sex. :))) 

 

Nu stiu daca a avut aia, eu.ea nici nu conteaza. Unde Locuiesc proprietara lucreaza in spital si ii cam tremura mustatile. 

 

Aici unii respect altii cucu ca mine, Din martie pana azi daca am 5 ore cu masca sunt boss, luna viitoare revin In ro, de abia astept sa stau cu masca in avion cateva ore rasa lor. 

 

P. S: faza tare cand eram la plaja lasa ca statea spartanii cu masca pe plaja,  dar am vazut si oameni nebuni cu masca In apa :))))) 

 

 

 

 

Nu s-a putut deosebi gripa de sars inca din Ianuarie 2020 poate si anul trecut. Chiar si asa gripa de anul asta a fost una devastatoare diferita de anii trecuti, poate a fost chiar sars-ul nou cine stie...Sunt si pe acest forum care au facut pneumonii severe inca din ianuarie 2020 si nu se stia ce au avut le-a zis gripa de la spital dar tot fara nici un test. Anul trecut au murit peste 200 de persoane de gripa si inca cateva zeci de viroze respiratorii tip sars. Situatia nu e prea roz indiferent ca o numesti CoviD ori Gripa ori viroza respiratorie, pacat ca fura astia si se si mai lauda si pacat ca politizeaza folosinduse de situatie...plus cei care afirma ca nu exista nimic si ca vor fi sanatosi 100 de ani :)

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Nytro said:

Explozia din Beirut (Liban) NU EXISTA! Ati vazut-o voi? Stiti pe cineva care a murit acolo? Nu e mai grava ca explozia unei petarde! E o minciuna prin care televiziunile vor sa ne sperie si sa ne controleze! Sunt interese mari la mijloc! 

 

Eu zic ca au scapat extraterestrii o racheta. Pe bune, aia e sigur.

  • Haha 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nytro said:

Explozia din Beirut (Liban) NU EXISTA! Ati vazut-o voi? Stiti pe cineva care a murit acolo? Nu e mai grava ca explozia unei petarde! E o minciuna prin care televiziunile vor sa ne sperie si sa ne controleze! Sunt interese mari la mijloc! 

 

A fost generata defapt de 2 antene de 5G care s-au intersectat.

  • Haha 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Nytro said:

Explozia din Beirut (Liban) NU EXISTA! Ati vazut-o voi? Stiti pe cineva care a murit acolo? Nu e mai grava ca explozia unei petarde! E o minciuna prin care televiziunile vor sa ne sperie si sa ne controleze! Sunt interese mari la mijloc! 

 

De acord, nu ramaneau telefoanele/clipurile dacã era sa fie prãpãd

 

Totuși refrenul din 2004 spune multe:

YT: Profethu - Protest ( 2004 )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...